Ostrava dokončila obnovu tramvajové flotily dvoučlánkovými vozy od Škodovky a zatím vyčkává v otázce obnovy dlouhých tramvají - zatím poslední zakázka na 25 nových tramvají byla zrušena. Ostravané se rozloučili s typem T6A5, část z nich poslali na Ukrajinu. Odložena na neurčito je revoluce v linkovém vedení tramvají, tzv. Ostravské metro. Trolejbusy byly omlazeny o nové parciální vozy Škoda s karoserií Temsa a díky jejich nezávislosti na trolejích byla prodloužena linka 107. Železniční doprava v ostravské aglomeraci dostala nové dvou- i třívozové jednotky RegioPanter. Na mnoha zastávkách MHD se objevil nový typ označníku, někde i jeho elektronická verze.

Moravskoslezská metropole pokročila od poslední návštěvy před dvěma lety v modernizaci tramvajové dopravy – v roce 2023 byla dokončena dodávka 35 dvoučlánkových tramvají Škoda 39T ForCity Smart. Ty navázaly na předchozích 40 dvoučlánkových tramvají od Stadleru. Díky tomu byly vyřazeny všechny tramvaje T6A5, část z nich putovala jako pomoc na válkou poničenou Ukrajinu. Ostravský DP vypsal zakázku až na 25 velkokapacitních jednosměrných tramvají, které měly nahradit dožívající tříčlánkové KT8D5. Po nástupu nového vedení Ostravy byla ale zakázka zrušena.
Ostrava má za sebou velkou obměnu vozového parku tramvají – začalo to dvoučlánkovým Stadlerem Tango v roce 2018 v počtu 40 kusů a pokračovalo to v letech 2022-3 opět dvoučlánkovými 35 vozy Škoda 39T ForCity Smart (vlevo). Porovnat je můžete zde ve smyčce Hranečník.
Stadler na páteřní lince 8 projíždí po nově zrekonstruované trati sídlištěm Poruba, která pokračuje přes svinovské nádraží dál do centra Ostravy. Prakticky nová trať o délce 1,6 km byla dokončena v roce 2022.
Už 35 nových škodovek brázdí ostravské ulice, často je potkáte na páteřní lince 8, která má ze všech nejkratší intervaly a využívá také nově zrekonstruovanou trať v Porubě. Část nově opraveného úseku je klasicky zatravněná, v části jsou použity odolnější sukulenty.
Na zrekonstruované trati v Porubě leží také 3 zastávky, které dostaly nové ostravské přístřešky i nový typ označníku. Přístřešky se vyznačují pilovitým tvarem střechy a výrazným názvem zastávky i vyřezanou siluetou ostravských „pamětihodností“.
Nové ostravské označníky nahrazují dosavadní žluté ohýbané trubky a mají několik verzí. Tou nejluxusnější je tato s e-papírovými displeji namísto klasických papírových informací. On-line odjezdy jsou také uvedeny na samostatném LED panelu.
Detail elektronického papíru pro informace o jízdních řádech na novém typu označníku v Porubě. Pomocí ovládacích tlačítek si můžete přepínat mezi jednotlivými jízdními řády, zároveň se zde zobrazují také aktuální odjezdy ze zastávky.
V přestupním uzlu u svinovského nádraží je instalovaný nový elektronický panel, který využívá barevných diod k rozlišení odjezdů tramvají od autobusů.
Další ukázka on-line digitálního panelu pro zobrazení odjezdů u svinovského nádraží. Všebarevný displej obsahuje také informace o druhu dopravy, který sice odpovídá tištěné verzi piktogramů, čitelný ale příliš není.
Sólo tramvaj – jedno z nejnovějších krátkých Varií z roku 2014 - na doplňkové lince 11 z Poruby do Zábřehu využívá také klasicky zatravněnou část nově zrekonstruované trati prostředkem porubského sídliště.
Jedna z nejvytíženějších zastávek v centru Ostravy – Karolina – se stala místem setkání dvou nejnovějších typů tramvají – Na první pohled se od sebe Stadler od škodovky moc neliší. Škodovka má více dveří a také bílou barvu displejů.
Stejně tak byla odložena realizace odvážného plánu na revoluci v linkovém vedení tramvají pod názvem Ostravské metro. To mělo znamenat výrazné zjednodušení sítě snížením počtu linek z 15 na 10. K páteřní lince 8 s polovičními intervaly měly přibýt jako páteřní také linky 1 a 2. Plán ale narazil a sešlo se mnoho připomínek – z toho vznikla nová mírnější verze, ta ale zatím také čeká na schválení. Ve velkém ale začala obměna zastávkového mobiliáře v podobě nových přístřešků i označníků. Nové tmavošedé označníky postupně nahrazují původní z žlutých ohýbaných trubek. Část z nich obsahuje...
V Ostravě jezdí také tříčlánková Varia – dvě jednosměrná a 3 obousměrná. Obousměrné verze už jsou oblečeny do nových ostravských barev. Dalšími velkokapacitními tramvajemi jsou dožívající zjednosměrněné KT8D5N. A právě na dodávku až 25 velkokapacitních tramvají byla vypsána zakázka, která byla ale následně zrušena a otázka potřebné obnovy dlouhých tramvají je tak nyní stále otevřena.
Jedna z nových škodováckých tramvají nosí celovozový reklamní polep připomínající aktuální 130. výročí ostravské MHD. Hlavní oslavy vypuknou v září 2024.
Ostrava má už 75 moderních nízkopodlažních tramvají, některé na sobě nosí i různé propagační nápisy vymezující se vůči automobilové dopravě. Díky novým tramvajím se v roce 2023 rozloučili s typem T6A5 a výrazně omezili počet souprav T3 – tyto tramvaje nebo jejich odvozeniny už jezdí většinou jen sólo.
Už více než čtvrtstoletí jezdí v Ostravě tyto první nízkopodlažní vozy Astra, které byly dodávány v letech 1998-2001 v počtu 14 kusů. Dodnes jsou v provozu všechny. Tahle na lince 12 vyjíždí ze zastávky Don Bosco.
Jednosměrné tramvaje KT8D5N jsou doménou především na linkách 1 a 2, které jezdí z Dubiny do centra Ostravy a podle plánu na radikální změnu linkového vedení měly tyto linky jezdit dvakrát častěji. Obě jezdí kolem bývalých vysokých pecí ve Vítkovicích, které jsou dnes kulturně-vzdělávacím centrem Ostravy.
Dlouho odkládaná rekonstrukce světoznámé budovy vítkovického nádraží snad konečně brzy započne. Kolem této ruiny zrovna projela jedna z 9 tramvají Inekon Trio, které byly do Ostravy dodány už před 20 lety.
První ostravská Astra ještě v původním nátěru na konečné Hranečník. Tyhle tramvaje začaly před 26 lety éru bezbariérového cestování v Ostravě.
Většina tramvají Inekon Trio, které navázaly na obdobný model Astra z plzeňské škodovky, už nosí nový ostravský nátěr.
Astra projíždí kolem bývalého ředitelství vítkovických železáren. Ač už těžký průmysl tuto část Ostravy téměř opustil, přilehlá zastávka se i nadále jmenuje Ředitelství Vítkovic.
Další typ ostravského nového označníku na zastávce poblíž místní vagonky, kde se vyrábějí železniční vozidla pod značkou Škoda Transportation. Areál leží uprostřed průmyslové zóny ve Vítkovicích, kde tuto trať na několika místech křižují průmyslové vlečky.  Noční linka 19 touto zastávkou projíždí.
Setkání klasického Varia ve dvojici na lince 1 s dvoučlánkovým Stadlerem na zatím jediné metrolince 8 u Hlavního nádraží.
V Ostravě mají 18 nových parciálních trolejbusů Škoda 36Tr T´City s tureckou karoserií Temsa. Tyto vozy standardní délky umějí jezdit na baterie i bez trolejí, takže jsou nasazovány primárně na linky 101 a 106 a nově také na prodlouženou linku 107, která nahradila dosavadní linku 38 mezi Hranečníkem a Bartovicemi. V brzké době budou dodány také nové kloubové trolejbusy, tentokrát s osvědčenou karoserií Solaris. A ostravský DP shání také dalších 10 trolejbusů ve standardní délce. Původně poptával i 10 vodíkových elektrobusů, po nástupu nového vedení Ostravy byl ale tento ambiciózní plán...
Přes historický most Miloše Sýkory v centru projíždí jeden z 18 nových trolejbusů Škoda 36Tr T´City, které byly dodány v roce 2023 a díky tomu už v Ostravě nepotkáte vozy Škoda 21Tr.
Setkání nového trolejbusu Škoda s tureckou karoserií Temsa s plynovým Solarisem na konečné Hulváky. Nové trolejbusy jsou parciální, tedy mohou jezdit v části trasy i bez trolejí.
Interiér nového parciálního trolejbusu Škoda, která oproti dosavadním zvyklostem spojila síly s tureckým výrobcem karoserií Temsa. Kromě trolejbusů standardní délky poptává Ostrava ještě 6 kloubových trolejbusů, ty dodá v příštích letech opět Škodovka, ale s osvědčenou karoserií Solaris.
Nový trolejbus přijíždí do centra Ostravy do nově opravené ulice se zastávkou Most Miloše Sýkory. Běžný automobilový provoz tu má vjezd zakázán.
Po vyřazení trolejbusů Škoda 21Tr je nejstarším typem ten s karoserií Solaris. Zpočátku šlo přímo o trolejbusy Solaris Trollino, následně už to byly trolejbusy Škoda – tento je jeden z prvních takových z roku 2010.
Díky novým parciálním trolejbusům se podařilo elektrifikovat další autobusové linky – nejnovějším počinem bylo zkrácení linky 38 a její nahrazení prodlouženou linkou 107 odtud z Hranečníku do místní okrajové části Bartovice.
Ostravský DP má už 32 elektrobusů, 3 z nich byly vyrobeny přímo v Ostravě – Ekova Elektron tu jezdí od roku 2018 a nabíjejí se během výkonu třeba zde u svinovského nádraží. Ostrava chtěla pořídit také 10 vodíkových autobusů, soutěž na ně ale byla po nástupu nového vedení města zrušena.
V letech 2018-9 koupil DPO těchto 7 plynových minibusů Dekstra pro obsluhu doplňkových linek. Kategorii těchto malých vozidel tvoří také 3 elektrobusy i 2 novější plynové minibusy značky Rošero.
Elektrobus Solaris od plynového Solarisu jsou skoro k nerozeznání. Těch elektrických má ostravský DP už 24. Ty plynové byly naposledy dodány v roce 2022.
Trolejbusové linky 103 a 105 mají konečnou zde mezi vlakovým nádražím Ostrava střed a nákupním komplexem Nová Karolina. V dálce tvoří siluetu bývalé vítkovické doly a vysoké pece.
V Moravskoslezském kraji pokračuje obnova železničních vozidel zdejšího majoritního dopravce České dráhy. Po nových vratných push-pull dvoupodlažních soupravách, které jsou zatím taženy motorovými lokomotivami na trati do Beskyd, přišly nové vlaky také v elektrické trakci. K původním dvěma dvouvozovým RegioPanterům na mošnovské letiště přibylo 5 dalších a k tomu dva třívozové na trasu Ostrava – Opava. Nové vlaky sice mají korporátní nátěr ČD, nesou na sobě ale drobnější polepy Moravskoslezského kraje a systému ODIS. ČD se sice začátkem roku 2024 oficiálně rozloučily s provozem elektrických...
U svinovského nádraží vyčkávají regionální autobusy dopravců Z-Group bus a Transdev Morava. I velká část regionálních autobusů je poháněna plynem díky evropským dotacím. Těchto plynových MANů z roku 2020, jezdí u dopravce, který se dřív jmenoval ČSAD Vsetín, celkem 6.
V Moravskoslezském kraji přibylo nových elektrických vlaků v podobě RegioPanterů. S polepy Moravskoslezského kraje a systému ODIS jich tu jezdí nově 5 dvouvozových a 2 třívozové, určené na trasu Ostrava – Opava. Z předchozích let tu mají první dva dvouvozové Pantery určené pro linku na mošnovské letiště.
Díky vlakové výluce mezi Opavou a Krnovem bylo možné svézt se legendárními elektrickými jednotkami 460, neboli Tornádo, na rychlících mezi Ostravou a Opavou, kde jsou jindy nasazovány motorové vozy. Zde na konečné na trochu zastrčeném nádraží Ostrava střed, které je ale vlastně překvapivě blízko obřímu nákupnímu centru Nová Karolina i centrálnímu autobusovému nádraží.