Dopravní špička trvá celý den

PRAŽANÉ ZMĚNILI ZVYKY. Tramvajemi a metrem jezdí obyvatelé metropole celé dopoledne, odpolední špička se posunula na pozdější čas a navíc jsou plné i noční spoje. Dopravní podnik tak musí přizpůsobovat jízdní řády.

PRAŽANÉ ZMĚNILI ZVYKY. Tramvajemi a metrem jezdí obyvatelé metropole celé dopoledne, odpolední špička se posunula na pozdější čas a navíc jsou plné i noční spoje. Dopravní podnik tak musí přizpůsobovat jízdní řády.

Praha - Středa 26. dubna, těsně před tři čtvrtě na dvě ráno.

Lazarská v centru Prahy praská ve švech. Na zastávce se motají postavy, které se sotva drží na nohou, i jejich jazyky. Zpoza rohu zní italština, u jízdního řádu ruština, o kousek dál lomozí angličtina.

Když se ulicí prodere noční tramvaj číslo 55, jako když vystřelí startér na krátký sprint: všichni chtějí dovnitř, nikoho nezajímá, že pár nešťastníků se snaží vystoupit.

Jízda tramvají, zvanou „noční flamendr“, může začít.

Víno, ženy, zpěv a cigareta z okénka

Na zastávce zůstane stát pár tichých zoufalců - do tramvaje se jednoduše nedostali. Zato vagonem se začne ozývat hlasitý zpěv, studenti z Francie totiž spustili hymnu.

Jejich kolegyně se zatím prodírají z jednoho konce tramvaje na druhý. „Simo, Simo, Simone!“ hlaholí na mládence, po jehož lahvi vína se sápou. Po několika minutách boje, který u pospávajících opilců vzbuzuje vlnu nevole, spočinou v Simonově náručí. „Cigarette,“ usmějí se a z okénka tramvaje začnou vypouštět obláčky dýmu.

„Tady se ale nekouří,“ špitne jedna z cestujících česky. Zbytečně.

Pražané mění zvyky.

Cestují později ráno i v noci Výjimka? Kdepak. Noční tramvaje využívá v poslední době čím dál více lidí. Nočními tramvajemi jezdí každou noc 15 tisíc cestujících, dalších 6 tisíc putuje dál autobusem.

„Všimli jsme si, že mnohem více lidí než dřív cestuje večer, dokonce i nočními spoji. Proto jsme také před časem změnili intervaly mezi spoji ze 40 minut na půl hodiny,“ vysvětluje Jiří Prokel, ředitel společnosti Ropid, která pro Dopravní podnik a další dopravce připravuje podklady pro jízdní řády.

Protože jezdí obyvatelé Prahy později domů, ráno se jim nechce příliš vstávat. A tak už nefungují klasické ranní špičky. „Dřív jezdilo mezi šestou a osmou hodinou ranní tramvajemi a metrem obrovské množství lidí. Teď už se tahle síla rozmělňuje na celé dopoledne,“ popisuje změny ředitel Dopravního podniku Tomáš Jílek.

Toho si samozřejmě nejvíc všímají řidiči tramvají. Třeba Pavel Ďuran. Podle něj se ovšem pražský dopravce nedokázal změně dopravní špičky přizpůsobit. „Dopoledne jezdí tolik lidí, že by se měly intervaly mezi spoji zkrátit. A večer? Po osmé hodině jsou tramvaje narvané k prasknutí,“ stěžuje si.

Metro nonstop?

Není potřeba, myslí si ředitel Co na takové argumenty říkají poslední průzkumy Dopravního podniku? „Nejvíce lidí cestuje v úterý, středu a ve čtvrtek v době od 7 do 8 hodin a nejvytíženější tramvajovou linkou je devítka,“ cituje z průzkumu Jílek.

Nejvíc cestujících volí samozřejmě metro, které denně povozí 1 411 000 osob. Bylo by tedy výhodné, aby metro jezdilo déle v noci? Nebo dokonce nonstop? Ředitel Jílek o tom není přesvědčen.

„Všechno se dá zařídit. Na údržbu metra máme denně jen tři a půl hodiny, což by se dalo řešit třeba delšími intervaly,mezi kterými by kmitali údržbáři. Ale nemyslím si, že by to bylo efektivní, připadá mi, že tolik lidí by v noci metrem nejezdilo,“ myslí si Jílek.

Kdo by chtěl ve statistice zajít ještě dál, zjistil by, že dopravním středobodem Prahy je Ječná a náměstí I. P. Pavlova. Maximum Pražanů, 138 tisíc, jich totiž denně přijede linkou C z Vyšehradu na náměstí I. P. Pavlova. Pak popojdou jen kousek a svezou se ze Štěpánské na Karlovo náměstí.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Praha

Autor: MAGDALENA NOVÁ