VLAKY V KRAJI. Mohou lidé zabránit rušení vlakových spojů a zastávek ve svých městech a obcích? Ano. Svědčí o tom i poslední případ z Lysé nad Labem a Velkého Oseka. Ministerstvo jejich obyvatelům vyšlo vstříc.
VLAKY V KRAJI. Mohou lidé zabránit rušení vlakových spojů a zastávek ve svých městech a obcích? Ano. Svědčí o tom i poslední případ z Lysé nad Labem a Velkého Oseka. Ministerstvo jejich obyvatelům vyšlo vstříc.
Střední Čechy - Zrušení železničních spojů se dá zabránit. Stačí, aby se proti tomu postavil dostatečný počet cestujících. Petice význam nesouhlasu jen posílí.
Dokazuje to včerejší vyjádření ministerstva dopravy, které kvůli tlaku obyvatel v Lysé nad Labem a Velkém Oseku ponechalo v obcích zastávky rychlíků. Původně je chtělo zrušit kvůli časovým úsporám. Petici proti rušení však v Lysé podepsaly tři tisíce lidí a podpořila ji i radnice.
Za veřejnost se postavil i středočeský hejtman Petr Bendl, který v dopise ministru dopravy Milanu Šimonovskému zmínil i dopad zrušení zastávek na zaměstnance automobilky TPCA v Kolíně a na pacienty lázní v Poděbradech.
„Jsem přesvědčen o tom, že by České dráhy při zkracování doby jízdy rychlíků měly postupovat spíše cestou modernizace technologií a efektivnější organizací spojů,“ uvedl hejtman. Ministerstvo dopravy už žádné další omezení železniční dopravy v kraji nepřipravuje.
Přesvědčili kraj
Loni ale museli lidé bojovat zase se středočeským krajským úřadem. Ten chtěl od letošního ledna rušit devět vlakových spojů. Mezi nimi byla trasa mezi Vraným nad Vltavou a Dobříší. „Proti záměru kraje jsme společně se starosty obcí na rušené trase vystoupili a nakonec jsme ho přesvědčili, že by zrušení osobní dopravy nebylo dobré,“ řekl starosta Dobříše Stanislav Holobrada.
„Po nepříznivé odezvě veřejnosti jsme trasy nezrušili, ale naopak ještě o něco rozšířili. Stálo to i méně peněz,“ uvedl mluvčí středočeského krajského úřadu Martin Kupka.
„Kraj na rušení spojů tenkrát hleděl z ekonomické stránky. Železnice je ale šetrnější k životnímu prostředí, trať využívají turisté, patří sem i z historického pohledu. To, že se trať zachovala, je správné. Jsem za to rád,“ poznamenal Stanislav Holobrada.
Mluvčí Českých drah Aleš Ondrůj připomněl, že o rušení spojů nerozhodují dráhy. „Nezáleží na naší vůli. O osobních vlacích rozhodují kraje, o rychlíkových spojích pak ministerstvo dopravy. Tyto úřady si u nás dopravu objednávají,“ vysvětlil.
Jízdní řád není definitivní
Jak ale bude vypadat nový jízdní řád, který začne platit od 10. prosince, nedokázal odhadnout.
„Objednávku ani smlouvu ještě nemáme, v tuto chvíli máme k dispozici pouze první návrh, který se může ještě několikrát změnit. Nyní mají občané a obce možnost se k návrhu vyjádřit, finální jízdní řád bude hotový začátkem léta, do tisku se dostane až v září. Do té doby jsou změny možné,“ uvedl Aleš Ondrůj.
Martin Kupka neví, zda si letos kraj objedná stejné železniční spoje jako v loňském roce.
„Chceme poskytovat lidem co nejlepší dopravní dostupnost. Přitom ale samozřejmě sledujeme ekonomickou efektivitu spojů. Chystáme jednání krajského odboru dopravy a Českých drah. Tentokrát však budeme chtít po Českých drahách podrobnější a přesnější údaje o využívání jednotlivých spojů,“ poznamenal mluvčí Martin Kupka.
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - střední čechy (střed)
Autor: MARTIN LUKEŠ