Dvě brány do Prahy, kterými do města přijíždějí Češi i turisté ze zahraničí. A také dvě velké ostudy metropole. „Každé léto jsem odjížděl na brigády do Anglie.
Praha - Ústřední autobusové nádraží Florenc. Hlavní nádraží.
Dvě brány do Prahy, kterými do města přijíždějí Češi i turisté ze zahraničí. A také dvě velké ostudy metropole. „Každé léto jsem odjížděl na brigády do Anglie. Do Prahy jsem přijel vlakem na hlavní nádraží a viděl jen špínu, žebráky a stánky, ze kterých by hygienikům naskákala husí kůže. Pak jsem přešel na Florenc a obvyklou depresi jen přiživily odpadky, tlupy opilých bezdomovců a puch biologických výměšků,“ s nechutí vzpomíná Zdeněk Večeřa.
České dráhy mají pro Večeřu a stovku tisíc cestujících, kteří denně projdou hlavním nádražím, dobrou zprávu: radikální rekonstrukce Fantovy budovy i nové haly začne už 14. prosince. A za pět let se u Vrchlického sadů vyloupne na místě sešlé železniční haly nové obchodní centrum.
Podobná zkrášlovací kúra čeká také autobusové nádraží na Florenci. Byť na rozdíl od železnice má tato rekonstrukce ještě poměrně mlhavé obrysy.
„Chceme se se ctí vypořádat s lokalitou v centru města, zejména Negrelliho viaduktem. Nádraží doplní přízemní hala, výrazně se promění pokladny, informační kancelář, občerstvení, sociální zařízení, úschovna zavazadel i čekárny,“ plánuje Jiří Roubíček, ředitel společnosti ČSAD Praha holding, která nádraží vlastní a provozuje. Kdyby šlo všechno jako po drátkách, mohla by resuscitace Florence začít příští rok.
„Rekonstrukce by pak měla trvat přibližně dvanáct měsíců,“ odhaduje Roubíček, který přiznává, že se firma odhodlala k opravě autobusového terminálu právě kvůli jeho zoufalému stavu. „A také proto, že tu už nemůžeme bez rekonstrukce lidem poskytovat služby na úrovni,“ kaje se ředitel ČSAD Praha.
Pokračování na straně C3
Konec špíny na autobusovém terminálu Florenc?
Pokračování ze strany C1
Důkladná oprava nádraží na Florenci centru města pomůže. Nebylo by však jednodušší, kdyby se nástupiště zbořila, vysázel se tu park a autobusy končily na periferii Prahy?
I když cestujícím může připadat úmorné trmácet se autobusem ucpanýmcentrem, dopravní odborníci říkají jednoznačně ne.
„Hlavní dopravní terminály mají své místo vždycky v centru, aby odtud měli lidé, kteří do města přijíždějí, blízko k různým úřadům. Vše je v dosahu městské hromadné dopravy,“ argumentuje Petr Moos, děkan Dopravní fakulty ČVUT v Praze.
V minulosti se přitom podle Moose několikrát uvažovalo o tom, že budou autobusy vyhnány na periferii. „Takovým návrhům jsem ale velice oponoval,“ vzpomíná Moos a své argumenty hned vysvětluje: „Lidé jsou pohodlní. Pokud by je autobus vyhodil na okraji Prahy, museli by se do centra složitě dostávat a přesedat. Pak by zvolili příjemnější způsob dopravy - automobilem.“
A co Smíchov či Holešovice?
Hlavní nádraží už má svou lepší budoucnost pečlivě naplánovanou, na Florenci se změny již chystají.
Železniční nádraží na Smíchově, v Holešovicích a Masarykovo nádraží jsou na půli cesty mezi nimi. Rekonstruovat se budou, ale kdy, to je ve hvězdách.
„Všechno komplikují složité vlastnické vztahy,“ přiznává Karel Tabery, ředitel odboru majetkového podnikání Českých drah. „Podle mého odhadu by mohla nádraží prokouknout tak za osm až deset let,“ střízlivě tipuje Tabery.
***
* Nádraží v novém
Která nádraží čekají změny
Autobusové nádraží Florenc: za dva roky by zde mohla stát nová hala s kvalitním zázemím pro cestující
Železniční nádraží Hlavní nádraží: do pěti let se promění v obchodní centrum Smíchov, Holešovice, Masarykovo nádraží: za deset let by měla být přátelštější k cestujícím
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Praha
Autor: MAGDALENA NOVÁ