Praha - Můžete se spolehnout na ranní autobus, který vás má odvézt do práce? Ano, spolehnout se můžete - na pozdní příchod. Je totiž velmi pravděpodobné, že autobus bude mít zpoždění.
Praha - Můžete se spolehnout na ranní autobus, který vás má odvézt do práce? Ano, spolehnout se můžete - na pozdní příchod. Je totiž velmi pravděpodobné, že autobus bude mít zpoždění.
Alespoň to vyplývá z průzkumu, který udělala MF DNES.
Redaktoři celý minulý týden sledovali tři vybrané autobusové linky, aby zjistili, jak spoje dodržují svůj jízdní řád v ranní špičce.
Skutečnost je ohromující. Redaktoři cestovali mezi osmou a devátou hodinou ráno linkami 113, 217 a 253. Za celý týden podnikli v ranní špičce 14 jízd - autobusy, kterými cestovali, nabraly dohromady dvě a čtvrt hodiny zpoždění.
V neoficiální soutěži pak bezkonkurenčně vyhrál autobus na lince 217, který ve středu nasbíral skoro čtyřicetiminutové zpoždění. Nejdříve na zastávku Pod Královkou přijel o 32 minut později a poté se mu cesta na Anděl (což je osm zastávek) místo avizovaných 17 minut protáhla na půl hodiny.
„Už před půlhodinou jsem měla být u lékaře. Takhle tam zase budu čekat celé dopoledne,“ stěžovala si Anna Přenosilová, která se právě ve středu spolehla na autobus a chtěla se za slíbených sedmnáct minut přepravit z Břevnova na Anděl.
Je však možné při silné automobilové dopravě dodržet jízdní řády? Dopravní podnik tvrdí, že ne.
„Není v reálných možnostech nastavit jízdní řád tak, aby vyhovoval dopravní situaci, která je každý den jiná. U autobusů se proto snažíme zajistit co největší výhody. Například na některých světelných křižovatkách jsou semafory nastaveny tak, aby v okamžiku, kdy k nim přijede autobus, padla zelená,“ vysvětluje ředitel Dopravního podniku Tomáš Jílek.
Cestující se ve zpožděných autobusech musí připravit ještě na jednu nepříjemnost. Když jim propadne lístek, může revizor trvat na pokutě. Existuje jediná rada: neplaťte na místě a pošlete stížnost na Dopravní podnik.
Více čtěte na straně D2
***
* Průzkum MF DNES
Jak dopadly cesty redaktorů od 4. do 8. prosince Linky: 113 (171), 217 a 253 Celkové zpoždění: 133 minut (čtrnáct měřených jízd) Nejhorší autobus: linka 217 dojela ve středu se zpožděním 39 minut, měřen byl úsek Pod Královkou -Anděl, což je osm zastávek Průměrné zpoždění: linka 113 - 7,6 minuty, linka 217 - 13 minut, linka 253 - 6,8 minuty
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Praha
Autor: LUCIE KOŘISTOVÁ
Čtrnáct jízd, dvě hodiny zpoždění
MF DNES vyzkoušela několik cest autobusy v ranní špičce. Většina jela pozdě. Chybí pruhy, kde by měly přednost
Praha - Těchto čtrnáct autobusů mělo od pondělí do pátku odvézt lidi do práce a do škol - tak, aby stihli začátek pracovní doby a vyučování. Podařilo se to jenom třem z nich. Ostatní autobusy nabraly zpoždění - v polovině případů bylo větší než pět minut.
Otom, jak autobusové linky dodržují své jízdní řády, se v minulém týdnu přesvědčili redaktoři MF DNES. Jejich zážitky se však neliší od zkušeností tisíců dalších lidí, kteří autobusy každý den jezdí.
Černý kůň, 8.56 hodin
Na zastávce autobusu číslo 253 Černý kůň postává asi desítka lidí. Je pondělí ráno 4. prosince pár minut před devátou hodinou a kolem popojíždějící kolona aut nevěstí nic dobrého. Přestože autobus stojí na dohled, trvá pět minut, než se k zastávce dostane.
Nastupuji a brzy začínám litovat. Během sedmi minut se totiž panorama za okny prakticky nezměnilo. Autobus má už 11 minut zpoždění a lidé stále častěji pozorují hodinky. Půl kilometru dlouhý úsek mezi zastávkami jsme nakonec ujeli za 14 minut. Na konečnou, Smíchovské nádraží, přijíždí autobus pár minut před půl desátou - s 19 minutami zpoždění.
Přestože řidiči autobusů za zpoždění většinou nemohou, jsou to právě oni, na které se cestující zlobí nejvíc. „Pokud nás napadají jen verbálně, tak to sice není příjemné, ale časem si na to zvyknete,“ popisuje Jiří Čada, který autobus v pražských ulicích řídil třicet dva let. „Ale agresivita cestujících se stupňuje a teď dochází i k fyzickým napadením,“ dodává Čada.
Pod Královkou, 8.33 hod.
V autobuse 217, ve kterém ve středu 6. prosince sedím, řidiči nikdo nenadává. Alespoň ne nahlas. Oči některých cestujících však případné násilnosti naznačují. Autobus totiž do zastávky Pod Královkou dorazil o 32 minut později. A další zpoždění nabírá po cestě.
Vrcholem všeho je, když v zastávce Koleje Strahov vidím autobus se stejným číslem, který si zkrátil cestu a do míst, kde se pravidelně tvoří kolony, raději vůbec nezajel.
Na osmi zastávkách jsme nakonec nabrali čtvrthodinové zpoždění. Cesta do práce tak nakonec místo plánovaných 16 minut trvala přes hodinu. Autobusy se nejčastěji zdrží v dopravní zácpě. Řešení, jak takovým situacím předcházet, je několik. Tak například přednost autobusů na semaforech - jsou křižovatky, kde naskočí zelená v okamžiku, kdy se autobus přiblíží.
„Celou situaci pomůže vyřešit dostavba infrastruktury. Nejenom dobudování pražského okruhu, ale zejména městského okruhu a radiál. Většina aut totiž směřuje do centra a blokují dopravu hlavně na těchto komunikacích,“ říká ředitel Ústavu dopravního inženýrství Ladislav Pivec.
Jenže dostavba okruhů je otázkou ještě několika let. Proto se musí hledat jiné možnosti, jak ulehčit autobusům MHD cestu přes hlavní město.
Autobus má mít přednost!
Odborníci na dopravu se shodují, že autobus, který převáží větší počet cestujících, by měl mít ve městě přednost před auty, kde většinou sedí po jednom člověku. Nutností jsou proto vyhrazené jízdní pruhy pro autobusy.
„Taková opatření však nejsou možná všude. Například v Modřanské ulici, kudy právě jezdí linka 253, to není možné. Dopravní kolony by se ještě prodloužily, stojící auta by zablokovala křižovatky a neprojel by nikdo,“ vysvětluje Pivec.
Cestující tak zatím musí počítat s tím, že se jim cesta autobusem může protáhnout. Jako lidem, kteří ve středu jeli linkou 113.
„U Krčské nemocnice byla havárka, stáli jsme tam asi dvacet minut. Přijela jsem kvůli tomu pozdě do práce a musela jsem to napracovávat,“ stěžovala si Kateřina Kopecká.
***
* Jízdy autobusem
Pondělí 4. prosince Linka 113 Trasa: U Libušské sokolovny -Kačerov, celkem 10 zastávek Zpoždění: 6 minut (místo v 7.37 přijel autobus v 7.40, po cestě se zdržel další tři minuty) Linka 217 Trasa: Pod Královkou - Anděl, celkem 8 zastávek Zpoždění: 20 minut (autobus měl přijet v 8.33, na zastávku dorazil v 8.46, další zpoždění nabral po cestě) Linka 253 Trasa: Černý kůň - Smíchovské nádraží, celkem 4 zastávky Zpoždění: 19 minut (autobus měl přijet v 8.56, dorazil v 9.01, po cestě se ještě zdržel) Úterý 5. prosince Linka 171 (měřena místo linky 113, trasa je stejná) Zpoždění: 4 minuty (autobus přijel na zastávku přesně podle jízdního řádu, menší zdržení nabral po cestě) Linka 217 Zpoždění: 0 minut (autobus přijel přesně podle jízdního řádu a toho se držel celou cestu) Linka 253 Zpoždění: 4 minuty (místo v 8.56 dorazil autobus v 8.57, menší zpoždění nabral po cestě) Středa 6. prosince Linka 113 Zpoždění: 22 minut (autobus na zastávku přijel o minutu později, na cestě však byla nehoda) Linka 217 Zpoždění: 39 minut (autobus na zastávku dojel o 32 minut později, po cestě nabral další zpoždění) Linka 253 Zpoždění: 8 minut (místo v 8.56 přijel autobus v 9.03, po cestě ještě nabral zpoždění) Čtvrtek 7. prosince Linka 171 (místo linky 113) Zpoždění: 1 minuta (autobus přijel pouze o minutu později, zpoždění nedohnal) Linka 217 Zpoždění: 6 minut (autobus přijel o 6 minut později) Linka 253 - nebyla změřena Pátek 8. prosince Linka 171 (místo linky 113) Zpoždění: 4 minuty (autobus přijel o dvě minuty později, po cestě nabral další dvě minuty) Linka 217 Zpoždění: 0 minut (autobus přijel včas, na cílovou zastávku dorazil dokonce dojel o 2 minuty dříve) Linka 253 Zpoždění: 0 minut (autobus jel přesně podle jízdního řádu) Zdroj: Zjištění MF DNES
O autorovi| LUCIE KOŘISTOVÁ, s přispěním Petra Švece
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Praha
Autor: LUCIE KOŘISTOVÁ, Petr Švec
Černým pasažérem proti své vůli
Praha - Cesta pražskou hromadnou dopravou bez jízdenky je pro někoho „adrenalinový sport“. Takový cestující počítá s tím, že ho to jednou třeba bude stát 500 korun. To když ho chytí revizor.
Ale černým pasažérem se může stát každý. Stačí, když uvěří tomu, že ho autobus dopraví do cíle za 15 minut, jak se píše v jízdním řádu - a on si koupí jízdenku na 20 minut.
Pak se může stát, že autobus uvízne v dopravní zácpě a místo „slíbených“ patnácti minut člověk jede půl hodiny. Vyprší jeho časový limit a když se ozve revizorův hlas: „Kontrola jízdenek, prosím“, nemá tento cestující platný lístek.
„Stalo se mi to dvakrát, jednou si to revizor nechal vysvětlit a žádnou pokutu mi nedal. Ale podruhé jsem musela zaplatit, prý jsem si měla dojít koupit nový lístek k řidiči,“ vzpomíná Šárka Dobrá.
Stěžovat si, nebo revizorovi zaplatit pokutu?
„Zakoupením lístku se zavážete k určitým smluvním podmínkám. Jízdní řád na zastávce je však částí smlouvy. Pokud se tedy autobus zpozdí a vám vyprší jízdenka, nemá revizor žádné právo vás pokutovat. Smlouvu jste totiž neporušili vy, ale Dopravní podnik,“ vysvětluje advokát Jan Černý.
Dopravní podnik se však hájí tím, že revizor nemá šanci na místě zjistit, zda autobus má skutečně takové zpoždění. „Takových lidí, kteří to budou tvrdit, je několikanásobně víc, než je skutečnost,“ tvrdí ředitel Dopravního podniku Tomáš Jílek.
V takovém případě existuje jediná rada: neplaťte pokutu na místě, ale obraťte se se stížností na Dopravní podnik. V dopise musí být přesně uveden čas a linka autobusu, dobré je doplnit navíc informace o průběhu jízdy.
„Podle dispečinku zjistíme, jestli to tak skutečně bylo. Pokud má cestující pravdu, pokutu mu odpustíme. Ale každý pokus o podvod snadno odhalíme. Přesto se vždycky najde člověk, který nás zkouší. My tím pak zbytečně ztrácíme čas,“ dodává Jílek.
***
„Pokud má cestující pravdu o zpoždění, pokutu odpustíme.“ Tomáš Jílek, DP
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Praha
Autor: LUCIE KOŘISTOVÁ
Spěcháte do práce? Na autobus zapomeňte
Praha - Pokud spěcháte, sedněte do metra. Když metro není poblíž, jeďte tramvají. A když ani ta není k dispozici, zkuste autobus. Ale počítejte s tím, že na řadě linek pravděpodobně nedorazíte včas.
Takhle nějak vám odpoví ten, kdo má s pražskou hromadnou dopravou dlouhé zkušenosti. Je to skutečně tak, nebo jde jen o všeobecně rozšířený předsudek?
„V podstatě se dá říct, že to takhle skutečně je. Autobusy jsou totiž k různým anomáliím v dopravě ze všech prostředků hromadné dopravy nejnáchylnější,“ přikyvuje děkan Dopravní fakulty ČVUT Petr Moos.
Jak je to možné? „Příčin je víc -zatímco tramvaj má zpravidla zvlášť vyhrazený pás a metro tunel jen pro sebe, autobus zastaví jediné špatně zaparkované auto nebo dodávka vykládající zboží,“ vysvětluje Moos a upozorňuje na to, že situace není lepší ani na místech, kde mají autobusy vyhrazené jízdní pruhy. „Řidiči je totiž často úplně ignorují,“ objasňuje.
Tramvaje nabírají zpoždění hlavně na místech, kde auta přejíždějí koleje, tedy především na velkých křižovatkách.
Nejlépe je na tom metro. „To totiž výše popsané problémy řešit nemusí. Proto není divu, že zpoždění zpravidla nepřekročí desítky sekund, zatímco u autobusu to klidně může být i čtvrthodina,“ uzavírá dopravní odborník.
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Praha
Autor: (pez)