Tramvaje zamíří na periferii

Praha - Hlavní město v příštích letech čeká masivní rozvoj tramvajové dopravy.

Praha - Hlavní město v příštích letech čeká masivní rozvoj tramvajové dopravy.

Do roku 2010 by měly desetitisíce obyvatel sídliště Malešice, Libuše, Holyně nebo Suchdola na cestě do zaměstnání využívat místo autobusů tramvaje.

„Spolu s výstavbou nových obytných domů v Holyni plánujeme prodloužit tramvajovou trať z Barrandova. Jakmile pokročíme se stavbou trasy metra D, můžeme začít pracovat na trati z Modřan na Nové Dvory a přemýšlíme i o dalších tratích,“ potvrdil radní pro dopravu Radovan Šteiner. Už na začátku roku 2007 začne město stavět trať z konečné zastávky Laurová ke stanici metra Radlická.

Úsek dlouhý 1,1 kilometru přijde na 120 milionů korun. Do dvou let by také mohli cestující přestupovat z vlaku na tramvaj na nové smyčce v Podbabě. „Už máme zpracovanou projektovou dokumentaci a čekáme, až dráhy posunou železniční zastávku,“ dodal Šteiner.

Vedení města si dokáže představit i to, že by tramvaje jezdily podél Vltavy z Pelc-Tyrolky k zoologické zahradě v Troji a kolem roku 2010 by mohly jezdit i Počernickou ulicí do malešického sídliště nebo po novém mostě mezi Podolím a Zlíchovem.

Obnoven by mohl být i tramvajový provoz z náměstí Hrdinů přes Pankrác na Budějovické náměstí, kde dnes na několika místech stále leží koleje. Trať byla zrušena na konci sedmdesátých let minulého století po zprovoznění metra.

Tramvaje by měly znovu jezdit i v horní části Václavského náměstí, kde naposledy zacinkaly v roce 1980. „Tramvaje jsou městotvorným prvkem. Kde jezdí, tam je život,“ míní odborník na pražskou hromadnou dopravu Pavel Fojtík a dává příklad. „Jakmile v roce 1977 zrušili koleje v Husitské a Koněvově ulici, chcípl tam pes.“

Pražská tramvajová síť je jedna z nejhustších na světě a měří přes 140 kilometrů.

Více čtěte Téma na straně C3

***

* Nové tratě tramvají

kam povedou nové linky

Laurová-Radlická 2007

Podbaba-nádraží Bubny 2009

Barrandov-Holyně 2009

Václavské n.-Vinohrady 2009

Hagibor-Malešice 2010

Podolí-Zlíchov 2010

Modřany-Libuš po 2010

nám. Hrdinů-Pankrác po 2010

Troja-trojská zoo po 2010

Podbaba-Suchdol (záměr)

Kobylisy-Bohnice (záměr)

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Praha

Autor: PETR ŠVEC

Praha koupí vlaky za stamiliony
PRAHA PLNÁ TRAMVAJÍ Před šestadvaceti lety naposledy projely tramvaje Václavským náměstím, po dokončení metra město rušilo plno dalších tratí. Teď však město plánuje budovat nové linky a nakupovat další soupravy. Cinkot tramvají jednoduše k metropoli patří.

Praha - Srpnovou okupaci vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968, vítězství československých hokejistů na mistrovství světa v roce 1972 nebo policejní zákrok proti studentům na Národní třídě v roce 1989.

To vše pamatuje čtrnáct tramvají, které má Dopravní podnik ve svém vozovém parku. Jedna z nich byla vyrobena už v roce 1966 a po pražských ulicích jezdí už čtyřicet let.

Průměrné stáří pražských tramvají, kterých má Dopravní podnik téměř tisíc, je šestnáct let. A to je hodně. Proto městský dopravce příští rok nakoupí deset nových souprav a dalších padesát kompletně zrekonstruuje.

Za šest let zmizí staré vozy

"Oprava a modernizace čeká starší typy vozů známé jako T3, z nichž kolem deseti přestavíme na částečně nízkopodlažní," potvrdil radní Radovan Šteiner, který má na magistrátu na starosti dopravu.

Dva vozy dělníci již dokončují v Ústředních dílnách v Hostivaři a do konce roku by se mohly objevit na pražských tratích. "Chceme udržet tempo oprav, abychom za pět šest let měli všechny vozy kompletně modernizované," dodal radní.

Kvůli většímu komfortu cestování čeká přestavba i šest starších kloubových tramvají, které budou mít střední článek nízkopodlažní. Celkově na modernizace tramvají padne příští rok na 450 milionů korun. Dalších 820 milionů korun zaplatí město za nové vozy.

Dopravní podnik také vlastní tři supermoderní vlaky z plzeňské Škody, které Pražané znají spíše pod názvem Porsche, jehož designéři se na podobě tramvaje podíleli.

"Jenom jeden vlak vozí cestující, druhý je vyčleněn pro školení řidičů a třetí je v opravně po nedávné havárii na zkušební trati," řekl Šteiner. Do konce příštího roku by jich mělo v metropoli jezdit přes dvacet. Celkem jich městský dopravce nakoupil šedesát.

Stále není jasné, co bude se čtyřmi kloubovými tramvajemi, které Dopravní podnik koupil v polovině devadesátých let od ČKD. Za jedenáct let ještě nevyrazily na trať a technici si s nimi nevědí rady.

"Jsou hrozně nespolehlivé. Nemůžeme na trať pustit tramvaj, která se nám třikrát za týden vrátí s poruchou," řekl ředitel Dopravního podniku Tomáš Jílek.

Tramvaj spotřebuje energii jako 60 domácností

Podle Jílka modernizace tramvají přispívá nejen k většímu pohodlí cestujících, ale také šetří energii.

Opravené vozy mají totiž daleko nižší spotřebu. Celkem tramvaje projezdí za rok 155 milionů kWh, což je roční spotřeba asi 60 tisíc domácností. Jedna tramvaj tak za rok spotřebuje energii jako šedesát rodin. Náklady na jeden ujetý kilometr se pohybují kolem 48 korun.

Ve srovnání s metrem a autobusy mají tramvaje nejnižší průměrnou cestovní rychlost. Zatímco souprava metra se stáním ve stanicích jede 35kilometrovou rychlostí a autobusy rychlostí 26 km/h, tramvaje jsou prakticky stejně rychlé jako cyklista - 20 km/h.

***

* Tramvaje 2006

Celkový počet tramvají 972

Počet denních linek 26

Počet nočních linek 9

Počet řidičů 1360

Počet cestujících 340 mil.

Celkem najeto 49,5 mil. km

Průměrná rychlost 19 km/h

Průměrné stáří vozů 16 let

Spotřeba energie 155 mil. kWh

Cena provozu 48 Kč/km

Počet nehod (2005) 1513

Z toho vinou DP 440

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Praha

Autor: PETR ŠVEC

Na Václavák se vrátí koleje, Příkopy zůstanou bez nich
Nové Město - Ve středu 13. prosince uplynulo šestadvacet let od doby, kdy Václavským náměstím naposledy projela tramvaj. To se psal rok 1980.

Ale předtím tramvaje pod budovou Národního muzea jezdily více než sto let.

„Zrušení tramvajové dopravy na Václavském náměstí byla chyba,“ myslí si radní pro dopravu Radovan Šteiner.

Proto plánuje, že se tramvaje na horní část náměstí vrátí. „Jakmile se něco stane ve Vodičkově ulici, tramvaje to nemají kudy objet a kolabuje tramvajová doprava v celém městě,“ vysvětluje Šteiner.

Koleje by měly propojit Václavské náměstí s Vinohradskou třídou až po dostavbě městského silničního okruhu, který omezí provoz na severojižní magistrále.

Její dolní část by měla být převedena do tunelů za budovu Národního muzea.

Kompletní proměnou by mělo projít celé náměstí. To dnes připomíná spíše betonovou džungli, ale po roce 2010 by se mělo stát obchodním bulvárem plným korzujících lidí, zahrádek kaváren a širokých chodníků.

Podle návrhu architekta Jakuba Ciglera, který před rokem vyhrál soutěž o novou podobu náměstí, by zdeměla být výrazně omezena automobilová doprava. Počet jízdních pruhů se má snížit na jediný a řidiči by měli parkovat v podzemních garážích. Tramvajová trať má obepínat sochu svatého Václava a kolem Národního muzea vést na Vinohrady. Že by se tramvaje vrátily i do dolní části náměstí a do ulice Na Příkopě, se však neuvažuje.

„To by byl krok zpátky,“ myslí si Šteiner. „Spíše si dokážu představit, že by zde jezdil nízkopodlažní mikrobus,“ dodal.

O těchto tzv. citybusech uvažuje i úřad první městské části. Měly by kroužit okolo náměstí.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Praha

Autor: (peš)