Hromadná doprava dostane přednost

Investice do ní mají být jednou z priorit nového vedení Prahy * Stát dá na metro 300 miliónů korun

Investice do ní mají být jednou z priorit nového vedení Prahy * Stát dá na metro 300 miliónů korun

Regulace automobilové dopravy a současné rozšiřování a zvýhodňování hromadné dopravy mají být jednou z klíčových priorit nového vedení Prahy.
Vedle modernizace vlaků a rozšiřování sítě metra se rozběhnou i velké silniční stavby, jako je např. Pražský okruh.
Vyřešení dopravní situace v metropoli tak, aby přispívala k fungování a rozvoji ekonomiky a město přitom v rozvoji nijak nebrzdila, je podle znovuzvoleného radního pro dopravu Radovana Šteinera (ODS) absolutní prioritou.
„Poměr využívání hromadné dopravy oproti automobilům je v Praze na evropské špici, pětašedesát procent přepravy zajišťuje hromadná doprava,“ řekl včera Šteiner s tím, že ve většině evropských metropolí je tento poměr mnohem nižší. Někde - například v Londýně - dokonce opačný.

Shoda se zelenými

Podle Šteinera chce Praha i nadále jasně preferovat hromadnou dopravu. V tom se ODS v zásadě shodne i se zelenými, kteří mají v radě Petra Štěpánka jako radního pro životní prostředí. Shoda panuje například v modernizaci prostředků hromadné dopravy, kde hodlá město jen v příštím roce investovat přes miliardu korun na vlaky metra, téměř miliardu budou stát nové nízkopodlažní tramvaje, další půl miliardy modernizované tramvaje T3 a KT8.
Méně podpory má ale ODS v Praze pro rozšiřování metra nebo pro velké silniční stavby. „Budeme s ODS dál jednat, ale chceme prosadit model městské železnice. Již nyní je na několika tratích obrovský potenciál k obsluze velkého území, mnohdy dokonce nemůže levnější městské železnici konkurovat ani metro,“ řekl Právu radní Štěpánek (SZ).
Podle Šteinera je již takřka jasné, že dojde k prodloužení trasy metra A z Dejvické přes Motol až na letiště. „Zajistíme tak i potřebnou obsluhu největší nemocnice v republice,“ poznamenal Šteiner. Jako další bude vedle už běžícího prodloužení metra z Ládví do Letňan zcela nová trasa D.
„V prvním úseku, od Hlavního nádraží směrem k sídlištním oblastem Krče a Lhotky, bychom chtěli zahájit výstavbu do dvou až tří let. Již začátkem příštího roku bude rada jednat, zda zvolí město klasický hlubinný model, nebo takzvané lehké metro, které je na výstavbu i provoz levnější,“ dodal Šteiner.
Podle jeho slov má Praha příslib od ministerstva dopravy, že stát v budoucích letech výrazně navýší podporu těchto klíčových staveb. „Posledních osm let se stát choval k Praze více než macešsky, oproti jiným zemím, kde stát takové stavby podporuje až devadesáti procenty, si Praha v minulém období platila takřka veškeré prostředky z vlastních zdrojů,“ poznamenal Šteiner. V příštím roce přispěje stát na dostavbu metra asi 300 milióny korun, od roku 2008 by to mělo být více.

Dostaví vnitřní okruh

Přes dvě miliardy bude město v příštím roce investovat na dostavbu vnitřního, Městského okruhu, který má propojit nynější severní ústí Strahovského tunelu přes Letnou až do Troje. Podle ODS je prioritou i urychlení výstavby Pražského okruhu, což podporují s podmínkami i zelení. „Budeme striktně proti veškerým kapacitním silnicím uvnitř města do doby, než bude okruh dostavěn,“ řekl Právu Štěpánek.
Podle jeho slov se zelení s ODS neshodují také v možném omezení aut na severojižní magistrále. Zatímco ODS chce auta na páteřní komunikaci omezit až po dostavbě vnitřního okruhu, podle zelených je to možné díky dosavadním hlavním tahům již nyní.
„Magistrála by se měla změnit v městský bulvár. Možné to je řešit buď úplně, vysazením stromů a omezením počtu pruhů, nebo částečně tak, že se zavede pruh pro autobusy, což omezí počet aut a současně zvýší počet přepravených osob,“ dodal Štěpánek.