Na metro D bude málo peněz

Podzemka do Písnice musí počkat. V rozpočtu dostalo nečekaně přednost prodloužení trasy A

Podzemka do Písnice musí počkat. V rozpočtu dostalo nečekaně přednost prodloužení trasy A

Praha - Pro desetitisíce obyvatel Krče, Libuše, Písnice a satelitních městeček na jihu města to může být velmi špatná zpráva. Na nové metro D, které jim má ulehčit cestování do centra, půjde příští rok desetkrát méně peněz než na trasu A – prodloužení do Ruzyně. Prý proto, že déčko má stavět soukromá firma.

Pražští radní před týdnem schválili návrh rozpočtu na rok 2008, a zatímco ještě v letošním roce byla podzemka do Písnice mezi strategickými plány, nyní z nich vypadla.

„Město si určilo priority na příští rok, ale metro D mezi nimi není,“ potvrdil předseda finančního výboru zastupitelstva Petr Hulinský (ČSSD), který na rozpočtu s primátorem Pavlem Bémem (ODS) pracoval.

Podle Hulinského půjde na metro Av Dejvicích 100 milionů, na přípravu déčka maximálně 10 milionů korun. Ještě před dvěma lety přitom město tvrdilo, že plánování a přípravy trasy D jsou oproti prodloužení áčka o mnoho mil napřed.

Tehdy se o podzemní dráze do Krče a na Písnici mluvilo jako o hotové věci. Jenže v současné době se mnohem častěji mluví o metru na opačné straně metropole.

Linku D zaplatí soukromník V případě linky A byla nejprve schválena nová varianta přes motolskou nemocnici, před měsícem pak projektanti dokreslili do plánů novou stanici u starého letiště.

A o tom, že se trasa A stává pro vedení města stále důležitější, hovoří i fakt, že převážnou část z 50 milionů, které byly pro trasu D vyčleněny, letos nakonec „spolklo“ právě áčko.

Radní pro dopravu Radovan Šteiner (ODS) však obyvatele Krče uklidňuje. „Metro D není ohroženo. Chceme do jeho výstavby zapojit soukromý kapitál,“ vysvětlil radní, proč je v rozpočtu tak malá částka.

Kdy se do výstavby metra zapojí soukromý investor, však není jasné. Firmám se totiž do výstavby veřejné infrastruktury v Česku příliš nechce.

Pokračování na straně D3

Pokračování ze strany D1

Před lety tak například ztroskotala spolupráce státu se zahraničním investorem na výstavbě dálnice D47.

Přitom metrem mají lidé z Krče jezdit už v roce 2013.

Na druhou stranu je třeba říct, že výstavba nové linky podzemní dráhy by měla být méně časově i finančně náročná než dostavba staré trasy.

Město si totiž představuje, že by se stavěla takzvaná „lehká varianta“ (níže pod povrchem, případně částečně na povrchu, menší stanice). Metro do Písnice by pak podle úřadu mohli financovat developeři, kteří v této části města stavějí domy.

Která trasa je důležitější?

Na tom, která trasa je pro Prahu důležitější, se nemohou shodnout obyvatelé hlavního města, politici ani odborníci.

Trasa A je v celoměstském měřítku atraktivní zejména pro obyvatele Petřin a Dejvic. Nejenže se jim zjednoduší cestování do centra města, ale díky novým stanicím metra na okraji města se jim bude i lépe dýchat. Linky příměstských autobusů totiž zmizí z Dejvické a Hradčanské. Áčkem budou také jezdit pacienti motolské nemocnice a návštěvníci obchodního centra Šestka.

Podzemní dráha je nutností i pro rychle se rozvíjející ruzyňské letiště. „První část dostavby linky A na Petřiny se navíc musí začít stavět co nejdříve i kvůli evropským dotacím. Můžeme zde totiž využít asi 10 miliard korun z evropských fondů,“ dodal předseda finančního výboru zastupitelstva Petr Hulinský. První úsek by měl být hotov v roce 2013.

Mnohé z toho, co platí pro áčko, platí i pro trasu D. Na jihu města jsou totiž čtvrti s desetitisícovkami obyvatel, kteří se musí spolehnout pouze na autobusovou dopravu. Ulevilo by se i pacientům Thomayerovy nemocnice.

„Důležitější pro Prahu je déčko, protože jižní část města nutně potřebuje kapacitní kolejové vedení. Bydlí zde mnoho obyvatel a také tudy přijíždějí do města lidé z obcí na jih od Prahy,“ uvažuje dopravní odborník Petr Šlégr (SZ).

Příměstské autobusy by po dostavbě podzemní dráhy nezajížděly na Budějovickou, ale končily by na Písnici.

***

* Trasa A versus D

Trasa A: Město na její výstavbu může čerpat peníze z EU. Obslouží motolskou nemocnici, ruzyňské letiště a obchodní dům Šestka. Odlehčí Dejvicím od autobusové dopravy – posunou se konečné. Trasa D: Využívat ji budou lidé z obcí kolem Prahy. Posunou se konečné příměstských autobusů. Obslouží sídliště v Krči a okolí, Thomayerovu nemocnici a odlehčí přetížené trase C.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Praha

Autor: PETR ŠVEC

Praha utratí nejvíc za silnice a MHD
NEJVYŠŠÍ ROZPOČET V HISTORII Praha bude příští rok hospodařit s částkou 44,5 miliardy korun. Peníze dá hlavně na stavbu okruhu a na městskou hromadnou dopravu. Odměny získají učitelé a peníze půjdou i na další část opravy Karlova mostu.

Praha - Je to zatím nejvíc peněz, které měl pražský magistrát kdy k dispozici. Příští rok bude hospodařit se 44,5 miliardy korun.

Pro srovnání je to 63krát víc, než má v kase na celý rok Jižní Město, nebo 3 740krát víc, než může utratit radnice Dolních Chaber.

Zhruba 28 miliard korun spolknou výdaje na provoz škol, městské policie, záchranky, úřadů a podobně, zbytek může město investovat – do výstavby městského silničního okruhu nebo metra do Letňan.

„V roce 2008 bude historicky nejvyšší investiční rozpočet, aniž by si město půjčilo jedinou korunu,“ potvrdil primátor Pavel Bém (ODS).

„Je to způsobeno hlavně obrovskými úsporami v provozních výdajích města,“ poukázal Bém na personální a procesní audity v příspěvkových organizacích města i na samotném magistrátu, které snížily výdaje o 1,7 miliardy korun.

1. Nejvíce peněz spolkne silniční okruh Největší částku město utratí za výstavbu severozápadní části silničního okruhu z Malovanky do Pelc-Tyrolky včetně tunelu Blanka – 6,5 miliardy korun. Dokončení metra do Letňan, jímž se první cestující svezou již za půl roku, pak přijde na 1,6 miliardy.

To však nejsou všechny peníze, které chce Praha investovat do silničního okruhu a metra.

Zhruba půl miliardy si ještě vyžádá dokončení výstavby okruhu mezi Barrandovským mostem a Malovankou a prvních 40 milionů město investuje do plánování okruhu z Pelc-Tyrolky ke Štěrboholské radiále. Po něm budou řidiči jezdit do roku 2015.

2. 150 milionů korun pro učitele Částky na stavbu metra a okruhu daleko převyšují všechny ostatní investice. V návrhu rozpočtu, jejž bude příští týden schvalovat zastupitelstvo, jsou i další, pro Pražany důležité položky, byť jsou u nich připsány mnohem nižší cifry.

Například 150 milionů korun na odměny pro zhruba sedm tisíc středoškolských pedagogů. „Prosadil jsem, aby každý z nich dostal mimořádnou odměnu 22 tisíc korun,“ řekl předseda finančního výboru zastupitelstva Petr Hulinský (ČSSD).

3. Do dvou let zmizí z kolejí staré tramvaje i metro Cestující městskou hromadnou dopravou se mohou těšit na modernizované soupravy metra na lince B, za něž Praha utratí 805 milionů korun. Zhruba poloviční částka pak půjde na nákup nových tramvají.

Tím Dopravní podnik výrazným způsobem obnoví svůj vozový park. „Uvítám, když staré sovětské vlaky v metru i přestárlé tramvaje navždy zmizí,“ přeje si Daniela Provazníková z Hlubočep. Její přání se jí vyplní na konci roku 2009.

4. Oprava Bílkovy vily či Karlova mostu „Velké peníze“ si mezi sebou příští rok rozdělí také kulturní spolky. „Vypíšeme kulturní granty na 200 milionů korun,“ potvrdil pražský radní odpovědný za kulturu, Milan Richter. Více než sto milionů si pak vyžádá rekonstrukce Karlova mostu, za 23 milionů začnou dělníci pracovat na opravě Bílkovy vily.

5. Více kamer sledujících dění v ulicích Návrh rozpočtu počítá i s bezpečností v metropoli. Na rozšíření městského kamerového systému půjde 60 milionů. „Kamery výrazně snižují počet trestných činů i přestupků,“ odůvodnil investici náměstek primátora Rudolf Blažek (ODS).

Rozpočet pamatuje i na další čtyři stovky nových strážníků, kteří mají posílit řady okrskářů, a na nové služebny.

***

* Nové silnice

Nejvíce peněz (6,5 miliardy Kč) příští rok spolkne výstavba části městského okruhu mezi Malovankou a Pelc-Tyrolkou. Zatímco po něm se řidiči svezou až v roce 2011, již příští rok ocení nový obchvat Karlína, který propojí nedávno dokončený úsek Pobřežní ulice s Libeňským mostem. Tím zmizí kolony aut, spousta hluku a výfukových plynů ze Sokolovské ulice kolem Invalidovny. Stavba přijde na 47,2 milionu korun.

* Metro a tramvaje

Ještě 1,6 miliardy korun si v roce 2008 vyžádá dostavba trasy metra C do Letňan. Cestujícím bude otevřena v květnu. Celkem 100 milionů úřad vynaloží na plánování trasy A do Ruzyně, na metro D půjde 10 milionů – na přípravu projektu pro soukromého investora. Dalších 805 milionů zaplatí magistrát za modernizaci souprav metra a 420 milionů korun na nákup nových tramvají.

* Proti povodním

Na konci roku 2008 se už nebudou muset bát velké vody ani obyvatelé čtvrtí na jihu města. Protipovodňové hráze, které chrání již prakticky celé město, budou dostavěny i na Zbraslavi. Úřad si na jejich stavbu vyčlenil 600 milionů korun. Další peníze investuje do výstavby skladu na mobilní zábrany a cvičiště pro civilní obranu v Praze 7. V hlavním městě je dosud jen jediný sklad materiálu, a to v pravobřežní části města – v Dubči.

* Bezpečnost ve městě

Dění v ulicích sledují stovky kamer městského kamerového systému a jejich počet se bude opět zvyšovat. Město za nové kamery utratí 60 milionů korun. Návrh rozpočtu pro rok 2008 také počítá s tím, že řady městských policistů doplní čtyři stovky nováčků. „Investovat budeme i do jejich vybavení,“ uvedl náměstek primátora Rudolf Blažek (ODS). V Praze 19 také přibude služebna městské policie a nová hasičská zbrojnice.

* Peníze do škol

Do vzdělávání hodlá v příštím roce město investovat přes 8 miliard korun. Na modernizaci a nové vybavení škol půjde 450 milionů korun. Na přilepšení k platu se mohou těšit učitelé středních škol, jejichž zřizovatelem je magistrát. Mezi ně chce město rozdělit na mimořádných odměnách 150 milionů korun. Středoškolských pedagogů je v Praze 6 900, takže se každý z nich může těšit téměř na 22 tisíc Kč.

* Kultura a památky

Čtenáře z Vršovic příští rok potěší zmodernizovaná pobočka městské knihovny v Ruské ulici, na niž město uvolnilo 30 milionů korun. Divadelní soubory, galerie, umělecké školy nebo mladí umělci si mezi sebou na grantech v roce 2008 rozdělí 200 milionů korun. Celkem 111 milionů půjde na opravy Karlova mostu a více než 23 milionů korun si vyžádá rekonstrukce Bílkovy vily.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Praha

Autor: PETR ŠVEC