Ulice před svátky: přibylo 15 % aut

Praha - Tramvaj číslo devět nacpaná lidmi pomalu popojíždí v koloně a cesta z Národní třídy k Andělu, která běžně trvá deset minut, se již protáhla na půl hodiny.

Přeplněné jsou i tramvaje a autobusy, jezdí víc spojů

Praha - Tramvaj číslo devět nacpaná lidmi pomalu popojíždí v koloně a cesta z Národní třídy k Andělu, která běžně trvá deset minut, se již protáhla na půl hodiny.

Když se u Anděla otevřou dveře, většina cestujících zamíří do nákupního centra. Tady už se tlačí i ti, kteří přijeli autem - kolem páté hodiny odpoledne je parkoviště pro 2 200 aut zaplněné.

Předvánoční čas v Praze je náročný. Všechny důležité silnice v metropoli se proměnily v parkoviště, v kolonách se táhnou tramvaje i autobusy. „Do města míří i daleko větší počet nákladních aut, která musí zásobit obchodní domy,“ říká šéf pražských dopraváků Pavel Švrčula.

Autobusy přepraví víc lidí „Už zdálky jsem viděla, jak zastávka přetéká lidmi. Zařadila jsem se do davu a vyhlížela autobus 191. Nepřijel ani ten následující. Nakonec jeden dorazil, ale zcela mimo jízdní řád. Lidé se začali cpát dovnitř, na řadu přišly ostré lokty, nadávky, prosby a nefér faul,“ vzpomíná na včerejší cestu domů Karla Malá z Bílé Hory.

„V prosinci stoupá počet cestujících asi o 13 až 17 procent, kvůli tomu narůstá zpoždění, protože déle trvá, než lidé do autobusu nastoupí nebo z něj vystoupí,“ vysvětluje Pavel Procházka, mluvčí Ropidu, který zajišťuje příměstskou dopravu.

Ropid některé spoje před Vánocemi posiluje - hlavně o víkendu, kdy na nákupy vyráží víc lidí.

„Například u tramvaje číslo 4 jsme nasadili dva vagony místo jednoho. U tramvají 6 a 18, které projíždějí kolem obchodních domů na Smíchově a na Národní třídě, jsme zase na polovinu zkrátili intervaly,“ vyjmenovává Procházka.

Řidiči blokují tramvaje, tvoří se kolony Několik dní před Vánocemi se o tisíce zvyšuje i počet aut v ulicích. Přispívá k tomu nynější počasí, kdy nesněží a nemrzne a řidiči se nebojí sednout za volant. „Nárůst aut v předvánočních dnech se pohybuje mezi 10 a 15 procenty,“ uvedl ředitel Ústavu dopravního inženýrství Ladislav Pivec. Na zaplněných pražských silnicích to znamená jediné -katastrofu. „Neukáznění řidiči často zablokují i tramvajové pásy, čímž zpomalí tramvaje. Přesto lidem v tuto dobu doporučujeme jezdit spíš městskou hromadnou dopravou než autem,“ radí Švrčula.

Pokračování na straně C2

Ulice před svátky: přibylo patnáct procent aut

Pokračování ze strany C1

Podle Švrčuly jsou řidiči navíc roztržití, což se odráží na počtu dopravních nehod. Pražští dopraváci jich řeší průměrně 120 denně.

„Jde o drobné dopravní nehody, kde to odnesou hlavně plechy, ale za nehody mohou hlavně spěchající roztěkaní řidiči, kteří prostě nestihnou dobrzdit a vrazí do auta před sebou,“ vysvětluje Švrčula.

Nejvíce aut je teď kolem velkých nákupních center, ale pokud se někde vytvoří kolona, situace se lavinově šíří pražskými ulicemi.

„Objet to prostě nejde. Pražané sice znají objízdné trasy, ale jet jinudy vždy napadne další stovky lidí, takže se hned kolony vytvoří jinde,“ popisuje Pivec.

A nepomohou si ani lidé, kteří by si raději připlatili za taxi. Dispečinky taxikářských firem jsou zavalené žádostmi a zákazník kolikrát „visí“ na telefonu i deset minut, než se dovolá. „Chtěla jsem jet z práce taxíkem, ale když jsem zkusila tři dispečinky a nikde mi nenabídli taxi dřív než za půl hodiny, rozhodla jsem se, že ho zkusím chytit na ulici. Což byla chyba. Stála jsem tam dalších dvacet minut, protože jezdily samé obsazené,“ vzpomíná na středeční cestu domů Ludmila Lhotáková, která jela do Modřan.

„Lidem v tuto dobu doporučujeme jezdit spíš MHD než autem.“

Pavel Švrčula, šéf dopravní policie

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Praha

Autor: LUCIE KOŘISTOVÁ