Archiv pražských sloupků

10.12.2007

      Železnice v Praze a okolí dostala od neděle do vínku modromodré písmeno „S“. Co to pro cestující znamená? Pro pravidelné železniční „štamgasty“ v podstatě nic. Pro ty, kteří železnici nevyužívají, však může Esko pomoci uvědomit si pozici železnice v dopravním systému. Očíslování metropolitních linek, které jsme mohli vídat neoficiálně již v minulosti na nových pantografových jednotkách, pomáhá zpřehlednit vedení jednotlivých železničních spojů, i když se rozsah některých linek potácí někde mezi označením tratí ČD a platností tarifu PID. Číslování linek S však má svoji logiku a přináší do železničního systému plného různých čísel vlaků jednoduchost a srozumitelnost, jakou jsme dosud mohli závidět našim západním a třeba i brněnským kolegům. Zavedení linek S sice nepřineslo vyšší kvalitu do cestování, ale aspoň se o vlacích v Praze víc ví a je vidět spolupráce železnice s ostatní MHD. V tramvajích, autobusech a dokonce i v hrdém metru upozorňuje hlášení na možnost přestupu na vlak a na oplátku na nádražích uslyšíte pár slov o MHD. Symbol „S“ zdobí příměstské vlakové jednotky a stejné označení provází cestujícího i v nádražních halách pomocí vlajek. Příslušnost k železničním Es-linkám přiznávají příměstským vlakům i vyspělejší digitální transparenty a také plechové cedule na starších pantografech, i když písmem menším než malým. Jen trochu škoda, že spolu s Eskem přišel na svět i nový, hladovější železniční tarif.

3.12.2007

      Změna je život, a proto tu již za týden máme opět další celostátní termín změn jízdních řádů. Ani tentokrát nezůstane vše při starém a tak se můžeme těšit na několik novinek, které snad přinesou vyšší kvalitu do hromadného cestování. I když rozvoj Pražské integrované dopravy je co do šíře momentálně pozastaven, vznikají tři nové mimopražské linky: 447 z Mníšku pod Brdy k nádraží a k léčebnému areálu Magdaléna, 462 do dosud neobsluhovaných končin u Strančic a Kunic a linka 477 jako odnož původní linky 417. Nová linka si z ní vyzobala okružní spoje, a stávající linka 417 je obohacena o nové spoje mezi Hovorčovicemi a Brandýsem nad Labem. Ostatní změny jsou drobnějšího charakteru, vesměs ale s pozitivním či dokonce posilujícím charakterem. Pražské městské linky doznají také několika zásadnějších událostí – tou hlavní je zrušení „dočasné“ linky 701 a nahrazení novými linkami 190 a 220. Díky nové lince 190 sice autobusy opustí Nádraží Kyje, ale na druhou stranu vznikne nové spojení Černého Mostu s Depem Hostivař. Sice jen ve špičkách a bohužel v podání Connexu Praha, ale lepší něco než nic. Další významností k vypíchnutí je prodloužení linky 114 z Kunratic na Chodov přes Volhu. Kunratickým tak bude nabídnuto nové spojení na metro bez rizika ucpané Vídeňské ulice, leč v pofidérním nepříliš atraktivním intervalu. Opět zas přibude několik obnovených zastávek na znamení – snad se někdy dočkáme systémovější změny v tomto ohledu. Výraznou změnou, aspoň na pohled, bude s novým grafikonem vlakové dopravy na železnici oficiální vznik pražského S-Bahnu, čili „Es-linek“. Modré logo „S“ bude nově doprovázet hlavní železniční tratě v Praze a okolí ve větší či menší spojitosti s PIDem. Pro začátek se bude jednat spíš o mediální bublinu než o skutečné zlepšení cestování vlakem – těch nových spojů totiž zas tolik nebude a zlepšení přestupů se také nedočkáme. Pouze dojde ke zlepšení vzájemného informování o možnostech a výhodách spojení MHD s vlakem. Díky výlukám hlavně na kolínské a benešovské trati a také kvůli rekonstrukci Hlavního nádraží nás však na železnici čeká spíše krušnější rok. Vidinou sladké budoucnosti je dokončení Nového spojení a rekonstruované hlavní tratě s vyšší propustností, které by unesly kratší intervaly příměstských vlaků. Ale na to si budeme muset ještě chvíli počkat.

19.11.2007

      Událostí týdne je bezesporu rozhodnutí o pražské části zvýšení tarifu PID. Šalamounské snížení z navrhovaných 30 na 26 Kč za základní jízdenku jistě mnohé uklidnilo a rozdíl mezi starou a novou cenou najednou není tak hrozivý. Každopádně necelé 1 Euro za jízdenku i přes tyto radniční pletky s cenou nadzvedlo ze židle mnoho Pražanů a zvětšilo již tak výrazné titulky v novinách. Jedni naříkají, jak spousta naštvaných občanů přesedne do aut nebo začne špásovat s revizory a jezdit načerno. Druhá skupina zase pláče, že takové zdražení příliš dopravnímu rozpočtu nepomůže. Je logické, že když se někde ubere, jinde se zas musí přidat, a tak krácení dotace z městského rozpočtu je potřeba něčím zalátovat, zejména když ceny vstupů jsou již nějakou dobu „evropské“. Navíc každý chce kvalitnější MHD, kratší intervaly, čistší vozidla bez bezdomovců, rychlejší spojení i nová bezbariérová vozidla, ale nikdo za to nechce zaplatit. Jsou tedy dvě možnosti. První alternativou je držet ceny jízdného na co nejlidovější úrovni a tudíž mít veřejnou dopravu trvale podinvestovanou, se stávajícími nešvary, bez fungující preference v ulicích, se zhoršujícím se vozovým parkem, zkrátka socku. Druhou možností je únosně zvýšit jízdné a pokusit se vytěžit ze získaných prostředků maximum tak, abychom se za systém veřejné dopravy nemuseli stydět. Realistům je jasné, že víc peněz z pražské radnice již MHD nedostane, spíše naopak. Město bude investovat pouze do výstavby silničních okruhů a metra. Optimisté doufají, že se podaří ještě nějaký peníz ušetřit na probíhající transformaci Dopravního podniku, každopádně to samo o sobě nebude stačit na potřebné investice do veřejné dopravní infrastruktury. Takže zdražení je sice bolestivé, ale nezbytné. Zlí jazykové tvrdí, že MHD je stejně tak příšerná jako kdysi a že v New Yorku se jezdí levněji než v Praze. Ale uvědomují si ti zlí jazykové, co jsme tu měli před deseti lety, nebo byli se podívat v metropolích těch nejvyspělejších států? Myslím, že by sami uznali, že zas tak špatně na tom Praha není.

12.11.2007

      Další, již poslední etapa tramvajové výluky Karlovo náměstí je za námi. Ne že by to byla tak význačná událost, aby bylo nutno o ní psát každý týden, ale u jedné věci je dobré se zastavit. Na každé etapě byl vidět pokrok v informování cestujících. Výluka Karlovo náměstí se v tomto ohledu stala takovou pokusnou laboratoří. Od druhé etapy se ta nynější odlišila v ještě důraznějším vyznačení, co je výlukový jízdní řád, a co platí a co ne. Navíc se objevily schématické vývěsky zobrazující, co která linka nahrazuje, což vysvětlí obyčejným cestujícím situaci stokrát lépe než zdlouhavé popisování odklonových tras. V uplynulém týdnu bylo také otevřeno první rekonstruované informační středisko DP na Muzeu. Nová tvář infocentru prospěla, jen by nový design nemusel být tak ledově chladný. Co však nenechává veřejnost ledově chladnou, je očekávané zvýšení cen jízdného. O tom, zda si připlatíme či nikoli, bude rozhodnuto již tento týden. Uvidíme, zda se vyplní černé předpovědi razantního zdražení a jakým způsobem se to projeví do celkové struktury tarifu PID. Spolu s kauzou jízdné se opět na mediální výsluní dostalo znovuzavedení turniketů v metru. Všechny deníky byly z tohoto řešení nadšené, zřejmě to vypadá jako všelék na bující černé pasažéry. Na první pohled to vypadá lákavě – dovnitř se nedostane nikdo bez placení. Na druhý pohled už ale nikdo nechce vidět investiční náklady do zavedení takového systému, mnoho nových zaměstnanců, kteří budou muset řešit vstup kočárků, vozíčkářů, pomáhat bezradným cestujícím atd. Nikdo z novin také nevidí, že spolu s turnikety by musely přijít nové jízdenky – ty čipové se sice možná připravují, ale běžné papírové jízdenky přeci jen turniket nevstřebá. A nový typ jízdenek - to je úprava jízdenkových automatů i úprava všech pokladen v regionálních autobusech. Že by se tím vším podařilo vyvážit úbytek černých pasažérů, a to pouze v metru? Možná by stačilo přijmout více revizorů a učinit z nich přátelské pomocníky cestujících a ochránce poctivých.

5.11.2007

      Listí padá ostošest a tramvajím to klouže po kolejích jako po másle. Po týdnu jsme v Praze opět měli výluku, tentokrát se nonstop opravovala severní třetina křižovatky Karlovo náměstí. Také z nedalekého přejezdu přes vyústění Žitné ulice do Karlova náměstí zmizí nekonečně pomalé a zdlouhavé omezení rychlosti tramvají do 10 km/h. Výlukové informování cestujících se zas o krůček přiblížilo k dokonalosti. Na důležitých zastávkách v okolí výluky byla nahrazena provázková metoda uchycení výlukových jízdních řádů bytelnějšími přenosnými stojany. Do skříní s původními JŘ byla vlepena informace o jejich neplatnosti a v podobném duchu byly vyzdobeny i výlukové označníky se seznamem projíždějících linek. Jen tak dál.
             Uplynulý pátek se v Praze konala prezentace zajímavého autobusu. Na jednodenní ukázku přijel kloubový Solaris s hybridním pohonem. Jelikož Praha uvažuje, jakou cestou se vydá v otázce obnovy vozového parku autobusů DPP, mohla by být varianta hybridního pohonu jedním z reálných řešení. Přednostmi jsou výrazně nižší spotřeba a tím i produkce exhalací, mínusem je vysoká cena a bohužel i malá „vyzkoušenost“ tohoto druhu pohonu. I když výrobce deklaruje navrácení peněz (za vyšší pořizovací cenu) do deseti let provozu, hybridní autobusy jezdí po světě v příliš malém měřítku a příliš krátce, aby bylo možné si to ověřit. Nicméně svolení ke zkušebnímu provozu i v našem hlavním městem může být zajímavý marketingový tah nejen pro dopravce, ale i pro politickou reprezentaci, v jejíž rukou je v podstatě osud celého veřejného dopravního systému.

29.10.2007

      Jak již v minulém týdnu nadšeně psal denní tisk, začal výlukový experiment na Karlově náměstí. Pracovalo se nepřetržitě od čtvrteční noci a jistě byla využita i hodina navíc díky změně letního času na zimní. S netradiční výlukou vyrazily do ulic i mobilní oranžové stánky včetně informátorů. Výlukové letáky doznaly změny k lepšímu, tolik kritizovaná jednotná podoba všech letáků o výlukách začala být odlišována alespoň malým barevným pruhem - zdálky však stejně nepostřehnutelným. Změněn byl i diskutovaný nadpis změna trasy tramvajové dopravy. Většina tramvajových zastávek byla ověšena doplňkovými oranžovými jízdními řády, takže nemusely být ty trvalé dvakrát převěšovány a přesto si výlukových jízdních řádů lidé díky jejich netradiční poloze všimli. Navíc odpadlo dezinformační období před začátkem a koncem výluky, kdy nebylo možné zjistit aktuální jízdní řád. S ukončením výluky Palackého náměstí se objevily i nové tabule s názvem zastávky a čísly linek v nové „hurá“ grafice. Zajímavým doplňkem těchto informací je také číslo sloupku zastávky pro možnost zaslání aktuálního příjezdu spojů na mobil přímo z řídicího systému Doris. Jen drobná výtka. Na pár zastávkách okolo Národní třídy se na cedulích s novou grafikou objevila nesprávná čísla tramvajových linek. Inu, i mistr tiskař se někdy utne.

22.10.2007

      Již ve středu, tedy o týden dříve oproti očekávání, se navrátí život na Palackého náměstí. Pražská tramvajová síť dostane další úplnou tramvajovou křižovatku. Metro B přestane tolik praskat ve švech a uvolněná kapacita bude moci být brzy dorovnána předvánočním šílenstvím, které postihuje asi nejvíce právě linku B. Novinkou Palackého náměstí nebudou jen nové kolejové oblouky, ale i autobus na kolejích – linka 176 bude bezostyšně využívat tramvajové těleso a společnou zastávku Palackého náměstí. Snad už nebude tolik utopená v každodenních kolonách. Ve středu se tedy navrátí tramvajové linky do původních tras a přetížená Národní třída i Karlovo náměstí si tak zaslouženě oddychne. Ale hned v pátek už tu budeme mít další výluku, tentokrát výměnu křižovatky Karlovo náměstí. Tato výluka bude pro Prahu přelomová – konečně se podařilo preferovat zájmy cestujících před zájmy traťových opravářů a ti tak budou pracovat ve dne v noci od pátku do neděle tak, aby ve zbytek všedních dní mohli cestující jezdit do práce bez starostí. V první fázi bude vyměněna jižní část křižovatky. Odklony linek pomohou vyzkoušet nový oblouk na Palackého náměstí – od Zborovské směrem na Jiráskovo náměstí bude bez zastavení jezdit čtyřka.
             I na jiných místech v Praze se horečně buduje. Ke zprovoznění je připravena prodloužená Pobřežní ulice, která uleví části Karlína od aut. Automobilový problém však bude posunut jen o pár set metrů dál směrem k Invalidovně. Další pokračování vysočanské radiály směrem k Palmovce již bude muset být řešeno poněkud složitěji, zřejmě tunelem. Nicméně nová komunikace nezapomněla na cyklistický pruh v červené barvě. Příliš atraktivní cyklostezkou však Pobřežní ulice asi nebude - vzhledem ke značné intenzitě provozu na silnici i k faktu, že podél silnice vede poměrně luxusní a klidný chodník.
             Na severní terase se rýsují jednotlivé stanice metra do Letňan – na Proseku již byly dosazeny výtahy, obloženy podchody a vztyčeny střešní konstrukce. V letňanských polích se asfaltují nové silnice, budují parkovací domy a díky instalaci kovových konstrukcí si již můžeme živě představovat jaro 2008, kdy to poblíž syslí kolonie docela ožije. Škoda jen, že prospěšnost metra zde trochu kazí nakyslá pachuť ceny za výstavbu. A metro jako nenasytný otesánek bude sobecky uzurpovat naprostou většinu peněz na dopravu i do budoucna.

15.10.2007

      Poslední dobou to vypadá, že propagace veřejné dopravy v Praze kvete do krásy a nabývá na intenzitě. V autobusech Dopravního podniku se konečně objevil první pořádnější pokus o jednoduchý a srozumitelný výklad jízdného v Praze. Jeden leták je věnován jednoduchým jízdenkám, druhý leták předplatním kupónům. O složitosti dnešního tarifního systému PID tu již bylo napsáno mnoho, o to lépe se vyjímá každý pokus o vnesení řádu do tohoto tarifního chaosu. Letáky jsou zpracovány opravdu jednoduše a přehledně, každá skupina cestujících si rychle najde to svoje, a to i v angličtině. Za dalším chvályhodným úkazem musíme do metra. U vstupů do některých stanic se objevily velkoplošné plakáty nalepené na podlaze (tzv. „floorstickery“, které kromě toho, že se po nich dá šlapat, docela pěkně propagují přepravu cyklistů v metru včetně zásad správného zacházení s jízdními koly v podzemce. Od zahájení nové marketingové politiky DP již uběhl nějaký čas, a tak je možné subjektivně hodnotit. Nové propagační letáky a informační materiály mají jednotný veselý vzhled – grafická úroveň stoupla opravdu o mnoho úrovní výš. Propagace se také začala v ulicích objevovat hojněji než dříve, a to i na místech velmi neobvyklých. Potud pozitiva. Stinnou stránkou zůstává i nadále nízké využití volných ploch k propagaci a stále ještě existující přítomnost chyb a nízká aktuálnost. Propagační kampaně v Praze jsou oproti našim západním sousedům stále málo hravé, málo ofenzivní a málo odvážné. Porovnám-li tuto oblast třeba s propagací v německém Hamburku, stále je co dohánět. V Hamburku sice není grafická podoba informačních a propagačních materiálů tak příjemná jako u nás, nicméně si tam umí hrát mnohem víc, ať už se slovy či s obrázky. Když zrovna nemají co dát do informačních vitrín, jednoduše tam vloží leták s jednoduchou básničkou, která připomíná cestujícím zásady slušného chování. Některé hamburské autobusy nejsou jenom červenobíle fádní jako u nás, ale volné plochy bývají zaplněny barevnými kreslenými plakáty, apelujícími na ukázněnost řidičů individuální dopravy. V neposlední řadě zmíním opět kreslené plakáty uvnitř autobusů, které cestujícím vysvětlují, že jejich řidiči to také nemají lehké. A v poslední řadě ještě obecný poznatek z Hamburku. Všechny striktní zákazy a příkazy pro cestující tu byly nahrazeny o mnoho poutavějšími a přátelštějšími obrázky a slogany, které sice v podstatě říkají to samé, ale účinek mají jistě o mnoho větší, neboť nikoho nenaštvou. Spíš donutí přemýšlet. Toť stručná západní inspirace.

8.10.2007

      Co všechno lze vidět během krátké odpolední exkurze v oblasti Černého Mostu a Kyjí? Nic úžasného. Stačí se svézt několika autobusy soukromých dopravců a už ve vás opět zahlodá červíček pochybností o fungování Pražské integrované dopravy. To nejhorší z PIDu lze vidět v této oblasti u dopravce Connex Praha. Orientační cedule různých formátů i provedení a pochybně fungující digitální panely. Hlášení zastávek jsem raději neposlouchal. Přejmenovaná zastávka Ratibořická je pro několik autobusů stále ještě pod názvem Horní Počernice, cedulky s cílovou zastávkou dost často chyběly nebo ukazovaly opačný směr. Digitální informační panely, které by teoreticky měly zkvalitnit informovanost a omezit možné chybování se strany řidičů, jsou v podání Connexu spíše panely dezinformačními. Na lince 701 bylo možné spatřit cílovou zastávku „Stavební zóna“ nebo docela překvapivou zastávku „Císařský ostrov“. Při ranním průjezdu Újezdem nad lesy mě také zaujalo číslo X314 místo symbolu školní linky na zadním panelu. Vůz č. 1269 se sice může chlubit generální opravou, ale boční digitální transparent za oknem s větracími otvory trochu ztrácí na transparentnosti. Celkový dojem ještě přiostřuje nedostatek řidičů, který se projevuje nejen několika nevypravenými autobusy denně, jak už o tom dokonce zaznělo v médiích, ale i v podobě některých vybraných řidičů, jejichž vzhled dává najevo, že řídit autobus PID může téměř cokoli.
            Podobně neslavně, i když v mírnější podobě, dopadly také autobusy dopravce Jaroslava Štěpánka. Ve dvou autobusech visely cáry papíru, který kdysi býval informací o tarifu PID. V ještě více autobusech si cestující mohou přečíst opravdu aktuální leták o trvalých změnách k 2.9.2006. Jednomu linkovému autobusu sice informační vývěsky chyběly, nicméně zaplněnost podstropních sítěk na zavazadla vytvářela dojem plně vybaveného řidičova bydliště. Reputaci napravil až první nízkopodlažní vůz na lince 110 – žlutý autobus TEDOM, nedávno zařazený pod číslem 1036. Jedná se o pozoruhodné vozidlo, kde můžete střešními větracími otvory sledovat oblohu a s protiskluzovým linoleem se setkáte i na stěnách, kde supluje normální obložení. Docela vydařenému vozidlu (aspoň na první pohled) lze vytknout snad ještě černě natřené hliníkové lišty, které díky logickému ošoupání docela dost kazí dojem z vozidla.

24.9.2007

      Vybouchl chladič autobusu. Další autobus vyhořel do základů. Vykolejená tramvaj málem nabourala národní divadlo. Tak takový byl mediální obraz pražské MHD minulý týden. Všichni měli o čem psát a mluvit, bulvární deníky lačnící po krvi se tentokrát spokojily s poleptanými končetinami a pocitem obecného ohrožení. Čtenářům bylo doporučeno, ať s MHD radši nejezdí. V metru by totiž mohli zůstat uvíznutí v tunelu, při jízdě tramvají by hrozilo, že vykolejí a v autobusu by uhořeli. Na své si přišly i serióznější deníky. Mohli jsme se například dočíst, že ty nejšpinavější tramvaje jezdí na linkách 9 a 14, které jako jediné jezdí přes centrum. V otázkách dopravy si bohužel ani ty nejserióznější deníky nezadají s bulvárem. Do toho všeho si navíc Dopravní podnik dovolí zdražovat jízdné. Taková opovážlivost! Že trvale rostou ceny vstupů, nikoho nezajímá. Prostě chceme socku za dvacku, na věčné časy a nikdy jinak. I když je jistě stále dost velká rezerva v možnostech optimalizace fungování největšího pražského dopravce, je nutné si uvědomit, že kvalita opravdu něco stojí a že novou techniku nám zadarmo nikdo nedá. Můžeme si vybrat, jestli budeme jezdit levně ve starých, ušmudlaných autobusech, které budou díky absenci preference popojíždět v kolonách stejně zoufale jako dnes. A nebo si trochu připlatíme a budeme doufat, že kvalita MHD úměrně poroste. Jenže ani zmiňované vnitřní úspory nejsou nic snadného. Jak jsme se mohli minulý týden přesvědčit, někteří zarytí odboráři DPP využili aféry vybuchujících chladičů, aby mohli křičet, jak se zlý Dopravní podnik zbavuje životně důležitých profesí, bez kterých bude v našich ulicích životu nebezpečno. Inu, kdo chce psa bít… Aspoň, že si pražští dopraváci trochu napravili pošramocené renomé vydařeným dnem otevřených dveří.

17.9.2007

      Olympiáda v Praze? Reálná hudba nepříliš vzdálené budoucnosti. Hlavní město se rozhodlo, že bude usilovat o pořádání Olympijských her v roce 2016. Takže bychom se měli pomalu začít připravovat, že v roce 2020 nebo 2024 tu bude nebývale rušno. Tak velký a tak nákladný projekt má samozřejmě své skalní příznivce i zaryté odpůrce. Největším strašákem je možnost finanční ztráty, která se u tak megalomanské akce může vyšplhat do astronomických výšin. Dalším rizikem je přetvoření Prahy na olympijskou vesnici na úkor jejího současného vzhledu. Olympiáda je však v mnoha ohledech velmi atraktivní. Je to ideální příležitost pro zviditelnění jak města, tak jeho představitelů, nabízí se rychlé dostavění všech nutných okruhů, tunelů, radiál, tras metra a tramvajových tratí. V případě konání Olympiády by tak hlavní město dostalo všechny tolik potřebné dopravní stavby a infrastrukturu, ze které by mohlo žít dlouhá následující desetiletí. Stačí připomenout, jak velký podíl nízkopodlažních autobusů máme v Praze díky konání zasedání Mezinárodního měnového fondu v roce 2000. Prostě potřebné dopravní stavby i přes ambiciózní předvolební sliby nikdy nebudeme mít tak rychle a v takovém množství, jako kdyby se u nás konal tak velký sportovní podnik. Samozřejmě akce takového rozsahu ještě více podpoří různé nekalé živly ať už ve formě korupce či ve formě různých betonových lobby, ale z hlediska dopravního by to jistě bylo přínosem. Pokud ovšem odhlédneme od finanční otázky. Je sice možné, že Olympijské hry budou opravdu ziskové, nicméně stejně mám obavu, abychom pak po těch všech nových trasách metra a tramvají měli čím a za co jezdit.

10.9.2007

      I když se s koncem prázdnin kromě ukončení výluky na Malé Straně zdánlivě v linkovém vedení tramvají nic nezměnilo, jedna maličkost podstatně zamíchala vypravením tramvají na linky z jednotlivých vozoven. Energeticky kritická oblast kolem Národního divadla si s příchodem školního roku vyžádala nasazení pouze úspornějších tramvají. Nenasytné „zrychlovače“ zde dostaly zákaz vjezdu, a tak na pomoc přispěchala zejména vozovna Hloubětín, jejíž vozy se ve velkém objevily hlavně na lince 9 místo Žižkova. Výměnou za hloubětínské vozy musely vyjet zejména strašnické a žižkovské tramvaje na neobvyklé výkony. Kuriózně také najíždí několik kobyliských tramvají přes celou Prahu na linku 37. Se začátkem školy byly také zdvojeny soupravy na linkách 4 a 37. Průlomovým krokem je rozšíření počtu linek se střídanými přestávkami, kde je řidič oddělen od vozu, což znamená, že za den vystřídá i několik různých tramvají téže linky. Po lince 11 se takovými střídacími linkami staly 4 (celá žižkovská) a 23 (nově celá pankrácká). Střídání probíhá na I.P.Pavlova. Díky tomuto systému byly na lince 23 ušetřeny 2 soupravy, což při dnešních cenách tramvají znamená nemalou úsporu do budoucna. Pokud by takový systém fungoval na všech linkách, úspora ve vozovém parku by mohla jít do desítek kusů a navíc by již nebylo potřeba tolik řidičů jako při současném způsobu střídaných přestávek. Co však peníze nešetří, je neustálé překládání výluk. Na začátku týdne byla na poslední chvíli zrušena výluka Badeniho. Výluka Korunní naštěstí zůstala dalšího přesunu ušetřena a v pondělí konečně začne. S ní se objeví na lince 10 vozy KT8D5, část z nich bude nově vypravena z Motola. Desítka bude totiž končit na kolejovém přejezdu u Vinohradské vodárny. Kvůli nutnosti obousměrných tramvají na lince 10 se bude muset linka 19 bez těchto tramvají obejít. Na devítce budou jako nízkopodlažní jezdit už jen hloubětínské tramvaje, na oplátku se motolské 14T nově podívají na linky 12 a 20. Bohužel opět bez garance.

3.9.2007

      Se školními prázdninami jsou nenávratně pryč i ty nepříjemně dlouhé intervaly. Letní doprava v Praze znamenala především tolik diskutované výluky. Jenže výluky pokračují dál, ta tramvajová na Palackého náměstí bohužel již bez posilových vlaků metra. Skončila i malostranská výluka, která opět předvedla, co se stane, když se autům zavře jedno ze dvou nábřeží. Na Malé Straně dojezdil i náhradní Hotliner, na jehož autobusech jsme mohli poprvé spatřit celkem povedené doplňkové cedule o výluce, také v cizojazyčném provedení. Opět nechyběli oranžoví informátoři. Nad dalšími výlukami visí otazníky, neboť jejich zahájení bylo odsunuto a kdoví, jaký definitivní termín budou opravdu ulice Badeniho a Korunní bez tramvají. Situace s rušením či přesouváním výluk se pomalu ale jistě stává neudržitelnou a vyšší náklady, způsobené změnami změn, určitě také nebudou zanedbatelné. Kromě trvalých změn neobvyklých rozměrů, se od pondělka můžeme těšit také na první vlaštovky v podobě autobusů, které budou přejíždět z noční linky rovnou na ranní špičku. Prozatím se jedná o tři autobusy přejíždějící na linky 238 a 250. Se stále kritičtější situací ve vozovém parku autobusů DPP však lze předpokládat, že toto opatření, jehož cílem je maximálně využít vozový park, se bude projevovat na více a více linkách. Doufejme, že se to příliš neprojeví na čistotě autobusů a náladě ranních cestujících.
            Uplynulou neděli proběhla v Divoké Šárce zajímavá kulturní akce – Opera v přírodě. Jak se ukázalo, nalákala přírodní Rusalka značné množství návštěvníků. Na objednávku Prahy 6 posilovaly tramvajovou dopravu na Evropské ulici 2 soupravy tramvají označených jako X-26, jedoucí v trase Divoká Šárka – Špejchar v půlhodinovém intervalu. Zejména při odvozu návštěvníků po 18. hodině se přítomnost posilových spojů beze zbytku využila. Samotné linky 20 a 26 nestíhaly obsypané nástupní ostrůvky odbavovat, občas se to nepovedlo ani lince X-26. Škoda jen, že jízdní řád posilových spojů nebyl postaven vůči pravidelným linkám trochu účelněji. A když už jsme v Praze 6, ještě jednu pochvalnou poznámku. Zřejmě již delší dobu se na autobusových linkách DPP z Letiště Ruzyně ozývá ve vozidlech velmi příjemné dvojjazyčné hlášení, které vítá cestující a přeje jim příjemnou cestu s DPP. Je vidět, že stačí málo, a hned na sebe dopravní podnik vrhá úplně jiné světlo. Jen stále zamrzí, že MHD je na letišti až v druhé linii, a kdo chce využít služeb veřejné dopravy, musí se doslova probít dravými taxikáři. Možná by město mohlo svoje priority trochu více zviditelňovat, zvlášť když chce za každou cenu řešit obsluhu letiště metrem ze stanice Nedohledno.

14.8.2007

      Prázdniny utíkají jako velká voda a právě v těchto dnech si připomínáme smutné páté výročí od ničivých povodní, které nám sice mnoho vzaly, ale také vybičovaly pražskou MHD k neobvyklým a obdivuhodným výkonům. Škoda jen, že jak rychle opadla velká voda, tak rychle opadlo nebývalé nadšení pro dobrou věc a mnoho pozitivního z popovodňové dopravy je už dnes zapomenuto.
            Za pár týdnů tu bude začátek školního roku a s ním se roztrhne pytel se změnami v Pražské integrované dopravě. Někde se budou radovat, jinde budou nejspíš skřípat zubami, v jednom ohledu bude také zářijová změna znamenat smutný krok zpět. Tím je navrácení zhruba padesáti zastávek na znamení do původního režimu. Potvrdila se neschopnost domluvit se a naučit cestující i řidiče nový systém správně používat. A tak tu máme místo mohutné osvětové kampaně zbabělý úprk zpět. Již nějaký čas nemusí řidiči nemávajícím zastavovat a od září bude zase více zastávek stálých či krkolomně nestálých. Škoda, že se od začátku nepostupovalo důsledněji a razantněji, mohli jsme tu mít fungující a úsporný systém, který bez problémů funguje u našich západních sousedů. Z dalších změn vybírám nestálou oblast kolem Depa Hostivař. Zrušen bude neúspěšný pokus v podobě linky 330 a dubečtí obyvatelé budou mít ještě pestřejší spojení do všech světových stran. Linka 111 bude jezdit častěji a nově až do Dubče. Linka 228 nebude jezdit vůbec. Ti, kteří sledují jízdní řády a mají v hlavě nebo na papíru vypsány svoje spoje, budou rádi, že nebudou muset tolik využívat otravnou stanici Depo Hostivař, náhodní a lehkomyslnější cestující si cestou z centra budou házet korunou, na které stanici vystoupí. Každopádně atraktivnost MHD pro tyto lidi zde utrpí další ránu. O něco lépe na tom budou lidé na severu. Díky prodloužení linky 233 do nového čakovického sídliště a také díky prodloužení jízdních dob linky 177 se v oblasti Letňan, Proseka a Bohnic významně zahýbe s jízdními řády. Konečně se tu dočkají vypilovaných prokladů a návazností. Snad budou v reálném provozu funkční.
            Již dva týdny vyjíždějí z hostivařské garáže dva nové autobusy, jediné nové autobusy DPP pro letošní rok. Jedná se o vylepšenou verzi Citelisu ve standardní i kloubové verzi. Oba autobusy jsou dlouhodobě zapůjčeny od výrobce z Vysokého Mýta. Jakými novinkami se mohou tyto vozy pochlubit? Oba autobusy pohání motory splňující emisní limit EURO 4, což je znát na první pohled dalším otvorem pro doplňování močoviny. Kloubový Citelis překvapí nízkou podlahou v celé délce vozu. Kvůli tomu musela být palivová nádrž přemístěna do prvního vozu před kloub, kde zabírá místo na sedačky. Sedačky jsou v obou nových vozech koženkové, což asi cestující i správa vozidel přivítají. Možná je to začátek návratu ke kožence, neboť látkové potahy přidělávají dopravci velké vrásky. Snad každého potěší velké větrací otvory v oknech, i když s trochu nepochopitelným systémem otvírání. Autobusy jsou vybaveny kneelingem, snad se dočkáme i jeho používání. Spornou věcí jsou prý již povinné opěrky rukou u sedadel pro invalidy. Bude asi zábavné sledovat, jak se cestující vypořádají s jejich používáním.

27.7.2007

      Okurková sezóna českých novinářů je v plném proudu, a tak si můžeme každý den tu a tam přečíst o tom pražském dopravním hororu, jak je to strašné, že se autem nedá nikam dostat. Ale to už je takový letní kolorit. Mimo tradiční novinářské nářky mě na počátku týdne zaujala reportáž v jednom pražském bulvárním plátku o tom, jak vyzrát na revizory. Podrobně zde byly popsány všechny fígle, jak se vykroutit kontrole a jak neplatit. Je hezké, že náš tisk radí občanům, jak dobře žít a ušetřit. Příště se třeba dočteme, jak krást v supermarketu nebo jak nejlépe oloupit nebohou stařenku za bílého dne.
            A teď už jen telegraficky z červencových novinek v pražské dopravě. Již od 3.7. pražští tramvajáci častěji slyší z palubního počítače „předjetí“ nebo si mohou častěji přečíst, o kolik vteřin či minut později odjeli ze zastávky. Hlášení o odchylkách oproti jízdnímu řádu se totiž v palubním počítači zobrazuje nejen v kontrolních bodech, tedy v zastávkách, které má řidič uvedeny ve vozovém jízdním řádu, ale i v ostatních zastávkách, vybavených inframajáky. A že jich není málo. Samozřejmě, že řidič za předjetí v zastávkách mimo kontrolní body penalizován i nadále není. Někoho to leká a stresuje, někomu to pomáhá lépe hospodařit s časem mezi dvěma kontrolními body. Každý jsme nějaký.
            Výluka na Palackého náměstí přinesla do ulic další oranžové Hurá prvky, na frekventovaných místech vyrostly stánky DPP s rozdavači výlukových letáků, které se mimo jiné objevily i v poštovních schránkách domů v okolí výluky. Díky energetickému přetížení tratě vedoucí po Národní třídě se na turisticky exponovaných linkách 22 a 23 objevily vokovické tramvaje s moderní úspornou regulací i s reprezentativnějším interiérem než původní té trojky. Chybějící tramvaje mezi Palackého náměstím a Andělem způsobily vrásky podzemní dráze. Metro B jezdí v kritickém úseku již opravdu přeplněné. DP na vzniklé potíže zareagoval docela pružně a již od pondělí 30.7. přibudou ve špičkách 3 vložené vlaky mezi Smíchovem a Florencí, které ulehčí alespoň části stávajících spojů.             
A teď jedna smutná legislativní zpráva. Problematika zastávek na znamení byla vyřešena, bohužel zcela opačným směrem, než jsme očekávali. Staronově totiž budou cestující na zastávkách na znamení opět mávat. Předejde se sice nedorozuměním, kdy vlastně nikdo nevěděl, jak se má chovat, ale takto asi zastávkám na znamení popularita příliš nevzroste. Kdoví, zda bude jejich rozšiřování ještě někdy pokračovat. Alespoň byla zachována povinnost řidiče zastavit, pokud se bude v zastávce nalézat jiné vozidlo, zakrývající výhled. Navíc řidiči se musí blížit k zastávce tak, aby cestující mohl včas zareagovat. Praxe asi bude mírně odlišná, ale na to jsme si už bohužel zvykli.

16.7.2007

      Pražské dopravní léto ve znamení oranžové barvy a marketingového jásotu se dostává do další přelomové chvíle. Slůvko výluka začíná pomalu mizet ze slovníku Dopravního podniku a nahrazuje ho méně univerzální "změna trasy". Pomalu končí rekonstrukce albertovské křižovatky a kolejí v nuselském údolí. Ve středu se tedy vrátí tramvajový život do Nuslí výměnou za oblast Palackého náměstí, které už potřebuje generálku jako sůl. Místo tramvají se budeme muset spokojit s příjemně chladivým a nepříjemně hlubokým metrem. Oranžové jízdní řády díky změnám tras linek ještě více zahltí Prahu a k tomu nebudou chybět oranžové nálepky na dotčených zastávkách a opět oranžové změno-trasové letáky, kterým již byly vychytány některé mouchy prvních letáků v novém hávu.
             Ještě před spuštěním akce "Palackého" se dočkáme příjemného zpestření letního cestování. V úterý začne fungovat již třetí integrovaný přívoz PID. Nově budou lodí spojeny vltavské břehy mezi Lihovarem a Veslařským ostrovem poblíž Žlutých lázní. Přívoz "P3" se může stát velmi zajímavou alternativou ostatní hromadné dopravě, zejména během výše zmíněné uzavírky. Právě oblast Podolí a Zlíchova má být podle mlhavých tónů hudby budoucnosti spojena tramvajovo-silničním mostem, neboť okolní mosty jsou dost daleko nebo nepříliš vhodné a kapacitní. Přívoz se tedy stane nejen turistickým přibližovadlem, ale i jakousi náhradou chybějícího mostu, neboť to může být pro určité přepravní proudy mnohem rychlejší spojení než běžně dostupné cesty MHD či autem. Navíc kdo by v rekordních vedrech odolal osvěžující projížďce loďkou, kde navíc platí tramvajenka.

2.7.2007

      Prázdninový provoz začíná a v Praze se dějí neobvyklé věci. Dopravní podnik letos spustil netradiční mediální kampaň. Klasické předprázdninové novinové články o výlukových žních podbarvených prodloužením intervalů nebyly letos tolik hrůzostrašné. Klasické novinářské rozhořčení letos doprovázelo cosi pozitivního – viditelná snaha pražského DP kompenzovat nepříjemné záležitosti spojené s rozkopanými ulicemi například volným vstupem do Muzea MHD či neobvyklými tipy na výlety Prahou. Hurá akce se dotkla i zastávek a vozidel. Na vybraných zastávkových sloupcích se objevily oranžové nálepky Hurá, všechny tramvaje budou po celé léto vozit stejnojmenné vlajky. Vyšly letáky s tipy na výlety i s tradiční výlukovou mapou v netradičním kabátu. Uvidíme, kde všude se ještě setkáme s jásavou kampaní. Nový marketing DP se však ukazuje i jinak. Internetové stránky dopravního podniku dostaly nový svěží kabát a v deníku Metropolitní Expres začal vycházet celostránkové reklamy na DPP – věc ještě nedávno nevídaná. Tak doufejme že, bude zviditelňování pražské veřejné dopravy pokračovat ještě závratnějším tempem, neboť propagace veřejné dopravy není nikdy dost a stále je v této oblasti co dohánět. Dnes už prostě nestačí přistavit na zastávku tramvaj a čekat, jak budou cestující vděční, že se do ní všichni vejdou. Doby, kdy lidé neměli moc na výběr, už jsou nenávratně pryč a dnes musí veřejná doprava soupeřit o zákazníka s dravými automobilkami. Ještě stále jezdí v Praze méně lidí auty než MHD. Byla by obrovská škoda tuto jedinečnou devizu promarnit svojí nečinností. Dnes je zkrátka nutné nabídnout něco navíc.

25.6.2007

      Školáci netrpělivě vyčkávají vysvědčení a již za necelý týden se většina rozprchne na prázdniny. MHD opět začne fungovat v úsporném režimu. Co nového oproti loňským prázdninám? U tramvají se budeme muset v dopoledním sedle všedních dnů spokojit opět s dvanáctiminutovými intervaly. Loňské posílení bohužel moc dlouho nevydrželo. U autobusů je to lepší. Co se loni podařilo posílit, nebo spíše tolik neomezit, to se letos udrželo. Novinkou je zrušení linky 146. Myslím si, že kdyby jí na začátku září někdo náhodou zapomněl obnovit, vůbec nic by se nestalo. Další výraznou změnou oproti loňskému létu je zásah do příměstských autobusových linek. Dosud byly regionální spoje omezeny pouze v rámci školních spojů, tedy jízdní řády byly až na pár linek DPP celoroční. Tentokrát budou ve špičkách (hlavně ráno) omezeny linky 306, 307, 316, 326, 340, 362 a 379, tedy většinou linky s krátkými intervaly. Čili snad žádná tragédie, když víme, že školáci tvoří na těchto linkách opravdu nezanedbatelnou část klientely. A ještě na závěr: spolu se začátkem prázdnin dojde konečně k optimalizaci tramvajové dopravy v Libni a Kobylisích. Do Ďáblic už pojedou jen dvě linky (24 bude zkrácena na Březiněveskou) a také patnáctka se už do Kobylis nepodívá a bude ukončena na Palmovce. Konečně tak bude nabídka trochu lépe kopírovat poptávku. Jen škoda, že se na severu Prahy vozil vzduch tak zbytečně dlouho.

18.6.2007

      Magnet víkendových procházek a výletů – zoologická zahrada v Tróji - se stala obětí vlastního úspěchu. Návštěvníků stále přibývá a už není kam odstavovat jejich plechové miláčky. Auta zahltila přilehlé nedostačující ulice a autobusy se dusí souběžně s popojíždějícími auty. Uplynulý týden přinesl neobvyklou informační kampaň. Letáky v metru a ve vozidlech, tiskové zprávy v novinách či hlášení v metru propagují neotřelou variantu přístupu do zahrad v Tróji, a to přes Kobylisy, autobusem do Bohnic a poté z kopce pěšky. Tuto snahu je třeba ocenit, neboť určitou část návštěvníků by to třeba nikdy nenapadlo a navíc by je to mohlo odlákat z nevyhovující linky 112. Je dobře, že jsou takto cestující nabádáni k jiným, pohodlnějším variantám, když všichni víme, že jízda v přeplněném autobusu, který se plahočí v koloně aut, není nic extra. Nicméně to určitě neřeší dlouhodobý problém dopravy do ZOO. Rozumní a nespěchaví návštěvníci volí raději procházku přes Stromovku nebo se dovezou poloprázdnou tramvají na Trojskou a zbytek dojdou. Ti pohodlnější volí jako dopravní prostředek své auto. Že raději nejedou autobusem, jim snad ani nezazlívejme. Krutá realita linky 112 zanechává stopy i na těch otrlejších jedincích. Něco se na lince 112 za tu dobu, kdy začala ZOO být tak úspěšná, určitě změnilo k lepšímu. Jenže stále to ani zdaleka nestačí a lidé se dnes už opravdu nespokojí se standardy obsazenosti, které připouštějí přeplněné autobusy, kde více kočárků najednou prostě nemá šanci. Proč se tedy nezkrátí intervaly nebo proč se nenasadí kloubové autobusy? Prý tomu brání kapacita obratiště v ZOO nebo příliš malé poloměry zatáček po cestě. Jsou to jen výmluvy? Nevím, ale kolony aut bránících plynulosti se tím stejně nevyřeší. Chtělo by to něco…jako třeba tramvaj až do ZOO.

11.6.2007

      Vážení cestující, nastupující na zastávkách na znamení. Omlouváme se Vám za naše tupé a nemyslící řidiče, kteří vám občas nezastaví, i když by měli. Omlouváme se rovněž za zlomyslné řidiče, kteří využívají nového systému zastávek na znamení k naschválům a vybití každodenního stresu z řízení vozidla, na vás, cestujících. Rovněž nás mrzí, že nejsme schopni s tímto nešvarem vůbec nic dělat. Váš Dopravní podnik hl.m.Prahy, a.s. Tak nějak by mohla vypadat omluva pražského dopravního podniku za mnohdy tristní situace, které se stávají po rozšíření počtu zastávek na znamení v Praze. Situaci bohužel dost zamotal zmatečný postoj dopravců i organizátora PID, kdy na jednu stranu byli cestující upozorňováni, že musí pro zastavení autobusu zamávat, na druhou stranu dostali všichni řidiči příkazem, že zastavit musí i těm, kteří tak neučiní. Vznikl z toho dokonalý chaos, kdy sice většina cestujících mává a většina řidičů zastavuje, jenže problém nastává u těch ostatních – řidičů i cestujících. Značná část řidičů si myslí, že cestující mávat musejí a proto jim natruc nezastavují a porušují tak závazný předpis. Viděl jsem případy, kdy podařený řidič přibrzdil, už se chystal zastavit, ale když nikdo z mnoha lidí na zastávce (kde jiná linka nejezdí) nemávl, řidič zlomyslně odjel a lidé zůstali stát přimrazení údivem. Spousta řidičů si vykládá předpis o zastávkách na znamení stejně jako třeba dodržování předepsaných rychlostí, takže nijak. Řidičům bohužel není dostatečně vštěpováno, že oni jsou tu pro cestující a nikoli obráceně. Jenže v současné době trápí nejen Prahu nedostatek řidičů autobusů, proto se požadavky na toto povolání snižují. To by ale nemělo omlouvat naprosto nedostatečnou osvětu a kontrolu řidičů ze strany jednotlivých dopravců. Prostě se využívá informačního chaosu, kdy vlastně nikdo neví, na co má cestující právo a zneužívá se téměř nulové kontroly z řad objednatele dopravy. Výsledek můžete vidět denně sami v ulicích. Otázkou je, jak dlouho vydržíme snášet takové zhoršování služeb. Zejména u menších dopravců se občas stačí podívat, kdo vlastně sedí za volantem a kdo má ve svých rukou lidské životy. Občas se jedná o řidiče, který jezdí od rána do večera navzdory zákoníku práce, či který umí stěží ovládat vozidlo, natož znát tarif či linkové vedení. Bohužel takové případy kazí pověst svým profesionálním kolegům. Takže máme si časem zvyknout na arogantní chování řidičů a nekvalitu, nebo přesednout do jiného, vlastního dopravního prostředku?

4.6.2007

      Po třítýdenní výluce tramvajové trati v Zenklově ulici se v pondělí do Libně vrátil elektrický život. V těch nejhorších místech byly vyměněny staré panely BKV za nové, byla odstraněna všechna místa omezených rychlostí a došlo i k výměně trolejového vedení. Po trati se nyní jede obzvlášť pěkně díky nově vloženým přechodnicím do rekonstruovaných oblouků. Tramvaje tak mohou do oblouků vjíždět rychleji bez obav o vypadnutí cestujících i řidičů ze sedaček. Do Kobylis se také vrátila linka 15, která díky upřednostněnému prokladu s linkou 25 v jiné části trasy nyní vytváří s linkou 25 ve špičkách nerozlučnou dvojici. Snad již brzy někoho trkne do očí bijící zbytečnost čtvrté linky v Zenklově ulici, když nám do Kobylis jezdí již třetím rokem metro a když má linka 25 už zase dva vozy.
             Autobusoví dopravci PID obnovují svůj vozový park od začátku roku poměrně dynamicky. Nejoblíbenější výrobek – linková Karosa C954E se přestala vyrábět a tak na scénu vstupuje její nástupce – Iveco Crossway, ale ve stále větší míře se můžeme setkat i s konkurenčním českým výrobce SOR. Crossway už nově jezdí u Martina Uhra a do světa se chystá i desetikusová série v barvách ČSAD Střední Čechy. Connex Praha, pohltivší na začátku roku Hotlinera, průběžně kupuje příměstské i nízkopodlažní SORy a sem tam nějaké Citaro od Mercedesu. Od začátku roku jezdí v různých barvách Connexu Praha již 11 nových autobusů.

28.5.2007

      O víkendu proběhla tak trochu průlomová výluka. Kvůli pravidelné revizi nejezdily tramvaje přes Krejcárek, což není nic neobvyklého. Ale při té příležitosti byl konečně vyzkoušen systém změny čísla linky během jízdy. Převlékaly se mezi sebou linky 19 a 23 na Kubánském náměstí, čili do tamějšího obratiště nezajížděla žádná tramvaj. Linka 19/23 tak měla trasu Malovanka – Kubánské náměstí – Spojovací. Kvůli převlékání byly na tuto linku nasazeny pouze tramvaje s digitálními orientacemi. Změna linky proběhla automaticky v okamžiku odhlášení zastávky Kubánské náměstí. Malou vadou na kráse byla opožděná změna cílové zastávky. V okamžiku odhlášení zastávky Kubánské náměstí se totiž změnilo číslo linky, ohlásila se příští zastávka a následovalo dlouhé povídání o pokračování linky včetně tarifního dovětku, že změna linky se nepovažuje za přestup (kvůli možným sporům při použití nepřestupní jízdenky). Teprve poté se na orientacích změnila i cílová zastávka. Celý proces trval asi 45 sekund. Pokud se tedy podaří doladit tuto maličkost, nic snad nebude bránit ve větším používání tohoto systému, který má za cíl mimo jiné zpřehlednit linkové vedení o výlukách a co nejvíc ho přiblížit trvalému stavu. Další malou bolestí bylo ponechání bezvýlukových jízdních řádů na zastávkách. Jenže při dvoudenním trvání výluky a při současném systému výměny jízdních řádů na zastávkách by výlukové jízdní řády nevisely ani jeden den během své platnosti.
             Uběhlo více než půl roku a justiční linka 134 se dočkala změny trasy. Již za týden si budou moci uživatelé linky 135 oddechnout. Linka 134 se totiž stane nezávislou a nebude svou nepravidelností narušovat chod linky 135. Ta se vrátí do původních parametrů před říjnem 2006 a linka 134 bude vedena v trase Ládví – Kavkazská. Navíc již nebude jezdit až do dvou odpoledne, ale skončí zhruba v 11:00 a nově bude mít odpolední špičku (pár pečlivě vybraných spojů v intervalu 30 minut). Uvidíme, jak dlouho tato žalostně vytížená politická linka vydrží jezdit. Teď, když je v podstatě nezávislá, má velkou šanci se po umoudření Ropidu (bude-li nějaké) odebrat do věčných lovišť.

21.5.2007

      V pondělí se na dva měsíce uzavřela křižovatka Albertov a v jejím okolí se začaly dít věci. Auta najednou neměla kudy jezdit, a tak to řidiči vzali po Bělehradské ulici. Jenže tady někdo zapomněl vyklidit pole pro takový příval aut a těm pak nezbylo než blokovat tramvajové koleje (pomíjím tiché tolerování parkujících aut těsně vedle kolejí před výlukou). Dopravní kolaps byl na světě. Ke klidu v ulicích nepřispěla ani další tramvajová linka v Ječné ulici. Vše by probíhalo jakž takž v normě, pokud by auta na magistrále v místě přejezdu tramvajových kolejí neblokovala kolejiště. Žluté kříže na vozovce dravým řidičům nic neříkají a to, že jeden člověk zablokuje cestu třeba dvou stům jiných lidí, už sobecké automobilisty nezajímá. Ke konci pracovního týdne se na této křižovatce objevili policisté s fotoaparáty, kteří si zvěčňovali neukázněné řidiče. Jenže v daném okamžiku to zablokovaným tramvajím příliš nepomohlo. Také v Bělehradské ulici se úředníci probudili z letargie a instalovány byly značky se zákazem zastavení po jedné straně. Většina řidičů už tento zákaz začala dodržovat, takže očekávaného odtahování zas tolik nebude. Nicméně na některých místech je komunikace sousedící s kolejemi pro některé objemnější řidiče příliš úzká na to, aby nepřekážely tramvajím. Takže do chaosu se změněným linkovým vedením přibyly problémy s velmi zpožděnými linkami 6, 11 a 24. Tragická situace v pravidelnosti provozu podpořila znovuzrození operativní zálohy – z vozovny Strašnice začal vyjíždět sólo vůz T3 označený jako X-24, který vykrýval některé výpadky této linky. Možná je to jen dojem, ale zdá se, že řidiče aut už Bělehradská ulice nebaví a že se přesměrovali na objízdnou trasu přes jižní stranu Nuslí – například páteční odpoledne bylo v Bělehradské ulici téměř bezproblémové. Okolo Albertova začaly jezdit místo tramvají rozviklané autobusy firmy Hotliner. Ukočírovat tyto stroje v nelehkých podmínkách Karlova náměstí či Výtoně zasluhuje obdiv jejich řidičům, nicméně k vidění byl i šofér, který kvůli telefonování mobilem zvládal jednou rukou točit volantem i řadit rychlosti a přitom kličkovat mezi dravými auty i nepozornými chodci.

14.5.2007

      Poslední maratónští běžci proběhli Prahou včetně Nuslí, a tak může být konečně zahájena odložená výluka tramvajové křižovatky Albertov. Hotliner opráší své historické autobusy a vydá se s nimi na náhradní linky X-18 a X-24. Linka 7 na dva měsíce zmizí z ulic a nově bude jezdit minilinka 38 mezi pankráckou vozovnou a zastávkou Otakarova. Do Ječné ulice se navíc podívá linka 24 a zahustí tak tento exponovaný úsek. Uvidíme, zda se z toho křižovatka s magistrálou nezblázní, zvláště bude-li občas omezena propustnost křižovatky automobilisty, kteří nevědí, co jsou ty žluté kříže namalované na vozovce. Přes I.P.Pavlova také vede většina odklonových tras při výjezdech a zatahování tramvají vozovny Pankrác. Není bez zajímavosti, že po těchto odklonových trasách jezdila většina „pankráckých“ linek již celý tento týden.
             Pražský dopravní podnik si konečně uvědomil, že záď autobusů je ideální plochou k propagaci MHD, zvlášť pro uživatele osobních aut. Na zadních čelech mnoha Citybusů se v průběhu května objevily propagační plakáty se sloganem DPP. Počin je to jistě chvályhodný a svým způsobem průlomový, nicméně duchaplnost a originalita plakátu připomíná spíše stupidní reklamy na běžné prací prostředky. Dopravní podnik by měl do svých propagačních kampaní vnést trochu života a originality, aby ukázal, že není jen zkostnatělou šedivou institucí, ale moderním a svěžím dopravcem. Vždyť i propagační kampaně mohou zahnat mnoha cestujícím nudu během každodenního cestování a originálním humorem odlehčit stres a napětí ve věčně ucpaných pražských ulicích, kde je pánem nervozita a vztek místo zdravého rozumu. Jenže ideální plochy pro tuto reklamu – samotné dopravní prostředky - i nadále jezdí nevyužité, oblečené pouze do fádní červenobílé uniformy. Nic proti jednotnému nátěru vozidel MHD, ale vždyť přeci stačí tu a tam nějaký nápis nebo obrázek. Jiné více komerční firmy si musí při pohledu na tolik nevyužitých propagačních ploch ťukat na čelo. Co by za takovou příležitost daly. Ale snad se blýská na lepší časy, začala druhá vlna transformace DPP a příchod nového ředitele z mediálního prostředí může také lecčemu napomoci.

7.5.2007

      Od neděle 6. května jsou do Středočeské integrované dopravy začleněny zbylé regionální autobusové linky na Nymbursku (kromě návazných linek na PID). Do SIDu je tedy nově začleněna oblast Lysé nad Labem a Milovic. Dochází tu k prolnutí dvou integrovaných systémů na území Středočeského kraje. PID tu reprezentuje pouze železnice, SID zase pouze autobusy. Pojem „integrovaná doprava“ tu tak dostává poněkud bizarní podobu. Dosavadní a stále trvající nespolupráce obou IDS tu bije do očí více než jinde. Představte si, že bydlíte v Milovicích a pracujete v Praze (takových lidí není málo). Z Prahy jezdíte vlakem až na okraj Milovic. Na vlak tu navazuje autobus, který rozváží cestující do jednotlivých částí bývalého vojenského prostoru, dnes slušně velkého sídliště. Jenže jízdní doklady PID v návazném autobusu vám moc nepomohou. Je nutné si koupit další jízdenku, a chcete-li ušetřit, musíte si pořídit čipovou kartu SID i s příslušnou časovou jízdenkou pro jednu zónu. Pro čipovou kartu navíc musíte až do Nymburka. K takové tarifní „atraktivitě“ veřejné dopravy snad ani není co dodávat.
             A ještě pár vět k současným tramvajovým výlukám. V Ďáblicích si po ukončené výluce užili pouhý týden provozu všech tří linek a už tu budou mít po tři týdny zas jen sedmnáctku. Ne, že by to nestačilo, tři tramvajové linky jsou do Ďáblic opravdový luxus. Alespoň se tam již jezdí rychleji, byly opraveny úseky s omezením na 30 km/h poblíž Ládví. Následující tři týdny budou Zenklovou ulicí místo tramvají jezdit kloubové autobusy Dopravního podniku. Snad se za tu dobu kromě troleje podaří spravit většinu z mnoha omezení na této nemocné trati. S více než týdenním zpožděním kvůli chystanému maratónu začne za týden tolik potřebná výměna křižovatky Albertov. Zda je na to potřeba opravdu celé dva měsíce, nechť posoudí odborníci. Cestující tu však nebudou mít takový komfort jako v Libni. Náhradní dopravu zajistí obstarožní Hotlinerovy autobusy. A nebudou to mít v tak dopravně komplikované oblasti rozhodně jednoduché.

2.5.2007

      Denním tiskem minulý týden proběhla informace o budoucnosti pražských semaforů. Jak se dalo předpokládat, budou i nadále mizet světelně řízené křižovatky s pevnými signálními programy a budou je nahrazovat inteligentní semafory řízené dynamicky podle potřeb jednotlivých řadicích pruhů. I když tyto křižovatky nejsou ani zdaleka tak inteligentní, aby zdržovaly přijíždějící vozidla co nejméně, přeci jen je to krok kupředu. Horší je to s otázkou vypínání semaforů v období slabého provozu. Pražská radnice se bohužel přiklání k celodennímu a tedy i celonočnímu provozu semaforů a ohání se větší bezpečností, prý to tak pomůže zklidnit noční šílence. Jenže to je vykoupeno výrazným zhoršením plynulosti provozu. Snad každého naštve, když přijede k liduprázdné křižovatce a musí čekat dlouhé vteřiny, ne-li minuty na zelenou. O to víc bolí takové zbytečné zdržování vozidla MHD, zejména autobusy. Ano, pokud bychom žili v ideálním městě, všechny světelné křižovatky by preferovaly pomocí nějaké detekce všechna vozidla MHD, tramvaje i autobusy, a těm by podle možností poskytovala zelenou, aniž by vozidla MHD byla nucena zastavit nebo dokonce jen přibrzdit. Jenže tempo, jakým v Praze roste počet preferovaných křižovatek, ať už pro tramvaje nebo pro autobusy, je tak pomalé, že stěží postačí vyvažovat megalomanský nárůst řízených křižovatek, který na nás chystá magistrát a také Eltodo, mnoucí si ruce z dalších výdělků. Navíc efekt preference autobusů pomocí aktivní detekce je z prováděných měření přinejmenším sporný. Preferovány jsou sice pouze autobusy, které to potřebují, ale dost často to vypadá, že si semafor dělá co chce a zveřejňované údaje pražského dopravního podniku o počtech ušetřených minut a vozidel jsou spíše jen propagandou. DP může ušetřit sebevíc miliónů zavedením zastávek na znamení, když je nakonec zase všechny ztratí zdržováním na křižovatkách. Na jednu stranu jsou místa, kde čekají vozidla MHD na dynamické řízení křižovatek jak na smilování (náměstí Hrdinů na Pankráci nebo tramvajový přejezd u zastávky Trojská), na druhou stranu není pro tramvaje nic plynulejšího, než když se ve 21:00 vypnou všechny semafory na Vršovické třídě a úplně neskutečná zdržení díky automobilové zelené vlně vystřídá plynulá spanilá jízda. Takže dynamiku do řízení semaforů ano, celonoční provoz ne. Jsou samozřejmě křižovatky, kde to bez semaforů nejde ani v noci, ale těch zas tolik není. Zkrátka a dobře se musíme obrnit trpělivostí a připravit se na stále pomalejší tempo života v našich ulicích. Bohužel nejvíc to odnese údajně preferovaná MHD.

23.4.2007

      Denním tiskem minulý týden proběhla informace o budoucnosti pražských semaforů. Jak se dalo předpokládat, budou i nadále mizet světelně řízené křižovatky s pevnými signálními programy a budou je nahrazovat inteligentní semafory řízené dynamicky podle potřeb jednotlivých řadicích pruhů. I když tyto křižovatky nejsou ani zdaleka tak inteligentní, aby zdržovaly přijíždějící vozidla co nejméně, přeci jen je to krok kupředu. Horší je to s otázkou vypínání semaforů v období slabého provozu. Pražská radnice se bohužel přiklání k celodennímu a tedy i celonočnímu provozu semaforů a ohání se větší bezpečností, prý to tak pomůže zklidnit noční šílence. Jenže to je vykoupeno výrazným zhoršením plynulosti provozu. Snad každého naštve, když přijede k liduprázdné křižovatce a musí čekat dlouhé vteřiny, ne-li minuty na zelenou. O to víc bolí takové zbytečné zdržování vozidla MHD, zejména autobusy. Ano, pokud bychom žili v ideálním městě, všechny světelné křižovatky by preferovaly pomocí nějaké detekce všechna vozidla MHD, tramvaje i autobusy, a těm by podle možností poskytovala zelenou, aniž by vozidla MHD byla nucena zastavit nebo dokonce jen přibrzdit. Jenže tempo, jakým v Praze roste počet preferovaných křižovatek, ať už pro tramvaje nebo pro autobusy, je tak pomalé, že stěží postačí vyvažovat megalomanský nárůst řízených křižovatek, který na nás chystá magistrát a také Eltodo, mnoucí si ruce z dalších výdělků. Navíc efekt preference autobusů pomocí aktivní detekce je z prováděných měření přinejmenším sporný. Preferovány jsou sice pouze autobusy, které to potřebují, ale dost často to vypadá, že si semafor dělá co chce a zveřejňované údaje pražského dopravního podniku o počtech ušetřených minut a vozidel jsou spíše jen propagandou. DP může ušetřit sebevíc miliónů zavedením zastávek na znamení, když je nakonec zase všechny ztratí zdržováním na křižovatkách. Na jednu stranu jsou místa, kde čekají vozidla MHD na dynamické řízení křižovatek jak na smilování (náměstí Hrdinů na Pankráci nebo tramvajový přejezd u zastávky Trojská), na druhou stranu není pro tramvaje nic plynulejšího, než když se ve 21:00 vypnou všechny semafory na Vršovické třídě a úplně neskutečná zdržení díky automobilové zelené vlně vystřídá plynulá spanilá jízda. Takže dynamiku do řízení semaforů ano, celonoční provoz ne. Jsou samozřejmě křižovatky, kde to bez semaforů nejde ani v noci, ale těch zas tolik není. Zkrátka a dobře se musíme obrnit trpělivostí a připravit se na stále pomalejší tempo života v našich ulicích. Bohužel nejvíc to odnese údajně preferovaná MHD.

16.4.2007

      Český výrobce autobusů v Praze testuje svůj nový výrobek. Plně nízkopodlažní autobus SOR NB12 City brázdí již přes týden pražské uličky i dálniční okruh na lince 240. Poprvé byl autobus nové koncepce představen na loňském Autotecu a vzbudil zaslouženou pozornost. A čím je nový autobus tak nový? Na první pohled je to hlavně zmizelý hrb, tedy střecha stejně vysoká v celé délce vozu a podobně je na tom i podlaha. Dalším nápadným znakem jsou větší okna a nové dvoudílné dveře, které se (kromě předních) otvírají dovnitř. Velká okna, čtvery dveře, zakrytá zadní kola a podélné sedačky uprostřed vozu tak trochu připomínají letištní autobusy. Zábavné bylo sledovat zejména reakce malých dětí, které na tomto „superautobusu“ zaujalo hlavně tolik dveří. Přesto si do něj může sednout 33 osob. Každopádně si libchavský výrobce zaslouží pochvalu za velkou inovaci. Není pochyb, že sériové vozy se budou od tohoto prototypu lišit a některé drobné mouchy budou vychytány. Pro tradičního vysokomýtského výrobce autobusů, dnes již anonymní Iveco, tak roste nebezpečná konkurence. Nový SOR bude na lince 240 ještě chvíli jezdit, tak neváhejte a vyzkoušejte. Linka 240 díky této zkušební posile zažila radikální obměnu vozového parku. Stává se, že na všechna pořadí linky jsou nasazeny nízkopodlažní autobusy. Zejména po měsících provozu polovraků jak od Hotlinera, tak od Connexu, si zdejší narůstající klientela takové pohodlí jistě zaslouží. Snad nebudou nové vozy na lince 240 výjimkou ani v budoucnosti. I když praktiky vršovického dopravce ve využívání vozového parku dávají důvod k obavám. Opravdu netuším, proč jezdí kloubový autobus na nevytížené lince 269 nebo třeba dvoudveřová Karosa na městské lince 165. Nebo tuším, ale o to víc nechápu. Bohužel i tak může vypadat certifikovaný dopravce.

9.4.2007

      V pátek podvečer byla předčasně ukončena týdenní tramvajová výluka modřanské trati. Jednalo se o výluku podařenou, a to jak z hlediska rozsahu provedených prací, tak z pohledu zajištění náhradní dopravy. Oproti minulým létům byl vyladěn přestup z autobusů do tramvají v zastávce Dvorce ve směru do centra. Díky vybudování provizorních zastávek v bezprostřední blízkosti tramvajové smyčky se lidé už nemuseli při přestupu plahočit dlouhé stovky metrů ani přecházet frekventované silnice. Během tak krátké výluky se toho podařilo udělat na pražské poměry nebývale mnoho. Například zmizely otravné omezené rychlosti u modřanské polikliniky a mezi Pobřežní cestou a Přístavištěm. Také byl vybudován pěší přechod tramvajové trati u zastávky Nádraží Modřany, který je díky své poloze nejen bezpečný, ale také nahradí poněkud riskantní klopýtání spěchajících jedinců po štěrkovém loži tramvajové trati. Zatímco ty nejhorší omezené rychlosti z modřanské trati zmizely, mezi Andělem a Palackého náměstím se jezdí tramvají zas o dost pomaleji. V části již tak katastrofálního úseku přibylo dlouhé omezení na 10 km/h. Nevědoucí nervózní motoristé, plahočící se za tramvajemi šnečím tempem, tak mají další místo pro neoprávněné nadávky na zlomyslnost tramvajáků. Nicméně dost nářků - od středy se má rozšířit počet vypravených tramvají 14T na devět a také přibudou garantované nízkopodlažní spoje po dvou pořadích na linkách 9 a 26. Již zanedlouho má být poprvé vyzkoušen systém změny orientace linky na trase. Během chystané výluky na Malé Straně se má totiž na Újezdě linka 12 převlékat na 23 a opačně. Uvidíme, zda se tohoto přelomového prvku, který pomůže zlepšit orientaci cestujících ve výlukovém linkovém vedení, opravdu dočkáme. A ještě několik novinek z autobusového světa. Connex Praha čile pokračuje ve zkoušení různých druhů autobusů od různých výrobců. Minulý týden to byl plynový Tedom na lince 165, nyní se můžeme na lince 240 svézt horkou novinkou loňského Autotecu, nízkopodlažním autobusem SOR, již bez hrbu. Další pokrok byl zaznamenán v preferenci autobusů DPP. Do mnoha dalších vozů byl totiž namontován inframaják, čili bílá krabička za čelním sklem, která umožní využít preferenci na vybraných světelých křižovatkách. A také nesmím opomenout pár čerstvých trvalých změn. Konečně došlo na málo vytížené spoje v průmyslové zóně Malešice - Hostivař. Zrušena je účelová dělnická dvouspojová linka 242 pro pár vyvolených. Téměř zrušen je také odpolední provoz další takové linky - 238. Luxusní nabídka linky 212 je rovněž omezena, i když jen částečně. A za uspořené peníze se podařilo posílit stále oblíbenější linku 267 do Uhříněvsi. Stále více uhříněveských obyvatel už zřejmě nebaví nová stanice metra Depo Hostivař ani věčné kolony na Kutnohorské silnici.

2.4.2007

      Na začátku týdne jistě mnoho lidí zaujala zpráva o nástupu nového generálního ředitele Dopravního podniku hl. m. Prahy. I když se o změně vedení proslýchalo již dlouho, až nyní je nástup bývalého ředitele TV Prima potvrzen. Doufejme, že tak bude odstartována skutečná transformace tohoto největšího a také nejnákladnějšího pražského dopravce.
            Dopravní podnik na konci března potěšil v oblasti propagace – na některých distribučních místech jsou k dostání barevné kreslené letáky „Co o mně možná nevíte“. Hlavní hrdinkou tohoto komiksu je pražská tramvaj, která pomocí veselých obrázků docela srozumitelně vysvětluje některá méně známá specifika tramvajového provozu, jako například druhá tramvaj v zastávce, která čeká kvůli výhybce poměrně daleko od sloupku, nebo výskyt omezených rychlostí, kde tramvaje zdánlivě bezdůvodně jedou pomalu, či delší brzdná dráha tramvaje. Ale i skutečnost, že chodec nemá na přechodu přednost před tramvají. Tento vynikající propagační počin by však bylo dobré více dostat mezi lidi. Další pochvalu si DPP zaslouží za nový vzhled a obsah informačních plachet v zastávkových přístřešcích. Informace jsou přehlednější, vypadají lépe a jsou důsledně dvojjazyčné. Také více zapadají do barevného schématu firmy.
             V sobotu začaly další dvě tramvajové výluky. Do Modřan a do Ďáblic. Na obou úsecích již byly výluky poměrně nedávno. Zřejmě se stavební práce příliš nepovedly, tak doufejme, že tentokrát se podaří, co se dařit má. V souvislosti s výlukami se také otevřel prostor pro nutné škrty v kilometrech, ujetých tramvajemi. Inu, velkorysé gesto posílením linky 25 na začátku roku musí být alespoň trochu kompenzováno nenápadnými omezeními. Proto jsou, když pomineme kapacitní důvody smyčky Březiněveská, více než obvykle omezeny dotčené linky – 17 jezdí jen na Výstaviště a 15 se otáčí již v Holešovicích. Je ovšem nutné dodat, že toto omezení nezpůsobí na tratích do Kobylis žádné problémy s přepravní kapacitou.
             A ještě dovětek z Horních Počernic. Connex Praha si vyrobil nové orientační cedule pro své nové linky PID v oblasti Černého Mostu. A vyrobil také ceduli pro linku 223 s konečnou stanicí VÚ Běchovice. Dopravci asi nezáleží na mystifikaci cestujících (což ostatně dokládá stále chybějícími nebo nefunkčními informačními prvky ve vozidlech PID), hlavně že se na cedulích skví naprosto zbytečné logo dopravce, které vlastně také odporuje příslušným smluvním vztahům s Ropidem. Ale tomu je to asi opět lhostejné.

26.3.2007

      Výluka na Petřiny zažila svůj první pracovní týden a k této uzavírce přibyl úsek Hradčanská - Chotkovy sady, kde se vyměňuje oblouk na křižovatce. Náhradní dopravce Hotliner zprovoznil co mohl a cestující zvyklí na kapacitní tramvaje tak mohou okusit nejen dvacetileté mostecké Karosy, ale i čerstvou výpomoc z OAD Kolín či Probo Transu Beroun. Nejnovějším vozidlem na lince X-1 se stala Karosa č. 1137 dopravce Martina Uhra. Dvouminutový interval ve špičce je schopný nabídnout odpovídající alternativu za nejezdící tramvaje. Jenže kolony aut v Patočkově ulici a odlišný styl jízdy každého řidiče dělá své, a tak jede zpravidla jeden přeplněný autobus a za ním tři vozy, nabízející mnoho míst k sezení. V průměru však obsazenost vyhovuje stanoveným standardům. Trn z paty cestujícím nevytrhne ani jedna nasazená kloubová Karosa. Ale pokud je cestující trochu předvídavý a nutně nespěchá, vždy si může počkat na poloprázdný autobus.
             V uplynulém týdnu se stal takový malý pražský zázrak. Po necelých dvou měsících slibování konečně vyjely tramvaje 14T do ulic v plném počtu, tedy tři na devítce a po jedné na linkách 3 a 26. Konečně to tedy vypadá, že bychom se s nimi mohli potkávat tak často, jak je uvedeno v oficiálních vozových jízdních řádech. Pravidelně se už také můžeme svézt nízkopodlažní tramvají T3R.PLF, a to na lince 15. Když k tomu připočteme již 11 rekonstruovaných KT8D5, z nichž jsou garantovány 4, získáme už docela slušný počet bezbariérových vozidel v pražských ulicích. Budeme však jezdit zas o něco pomaleji. V pátek bylo v Nuslích vyvěšeno mnoho nových omezení rychlosti. Lomené oblouky na Ostrčilově náměstí si řízené zpomalení zasluhovaly již delší dobu. A limit 15 km/h pro ještě zajímavější oblouky mezi Otakarovou a Svatoplukovou byl snížen na 10 km/h. Takže již tak napjaté jízdní doby tramvajových linek v Nuslích dostanou další ránu. Budeme to ale muset ještě alespoň měsíc do výluky na Albertově vydržet.

19.3.2007

      Očekávané zahájení velké tramvajové výluky na Praze 6 bylo na poslední chvíli zredukováno, a tudíž nedošlo ke slibovanému uzavření trati přes Hradčanskou. Nicméně na Petřiny se teď po tři týdny tramvají nedostaneme. Místo toho se tu budou promenádovat autobusy náhradního dopravce Hotliner ve špičkovém intervalu 2 minuty. Již se nemohu dočkat, co s pravidelností takové linky udělají každodenní kolony od Hradčanské po Vozovnu Střešovice. Utopené množství autobusů v zácpě tak bude pravděpodobně na skutečně potřebném úseku mezi střešovickou vozovnou a Petřinami chybět. Ale přímé spojení k metru zvítězilo nad myšlenkou pravidelnosti, tak uvidíme. Petřinami začíná letošní kolotoč velkých tramvajových výluk. Konečně tak snad dojde k napravení nevyhovujícího stavu křižovatek Karlovo námstí, Výtoň a Palackého náměstí. Vyhladit by si také zasloužily nuselské lomené oblouky či nejakostní rychlodráha v Braníku. Doufejme také, že místo dalšího snižování již tak ubohých omezených rychlostí bude alespoň provizorně poopraveno kolejiště na Libeňském mostě. Přeci jen - tramvaj by neměla být jen kapacitní, ale i rychlý dopravní prostředek. A tramvaj, která se "řítí" ulicemi rychlostí 20 km/h, asi moc pražským automobilovým závodníkům nekonkuruje.

12.3.2007

      Zastávky na znamení v Praze vyrašily jak houby po dešti a s nimi přišlo zrychlení dopravy, ale i mnoho problémů. Řidiči i cestující totiž pochopili situaci různě, a tak u některých cestujících zůstal přínos novinky nepochopen, zvláště poté, co mnozí škodolibí řidiči odmítli zastavovat nemávajícím. Díky rozporuplnému výkladu změny to nakonec ani jinak dopadnout nemohlo. Podle vlastních zkušeností z provozu se cestující veřejnost rovnoměrně rozdělila na mávající a nemávající a také řidiči zastavovali všem jen asi v polovině případů. Druhá polovička řidičů ignorujíce nový předpis vesele projížděla zastávky obsazené lidmi, někdy dokonce houfem lidí. Doufejme tedy, že jednotliví dopravci si své řidiče časem umravní a ti tak nebudou dělat ostudu svým slušným kolegům. Nicméně negativních ohlasů cestujících je podle očekávání dost, alespoň že se tito stěžovatelé v odpovědi dozvědí, že vlastně na autobus mávat nemusejí. Ze stěžovatelů se tak stane vyvolená sorta cestujících, kteří už vědí. Ti ostatní si budou muset počkat na oficiální změnu smluvních přepravních podmínek. S příchodem nových zastávek na znamení snad byly také konečně zprovozněny poslední polofunkční jednořádkové digitální displeje v autobusech DPP. Snad se tak uzavřela letitá kapitola displejů, které ukazovaly jen číslo linky a konečnou zastávku.
             Po třech měsících, kdy Connex Praha převzal linky PID po dopravci Hotliner, se udělalo jasno v číslování autobusů těchto dvou dopravců. Connex Praha si ponechá číselnou řadu 1050 - 1099 a Hotlinerovi zbyde řada 1171 - 1199. Během krátké tramvajové výluky v tomto týdnu, jejíž náhradní dopravu zajišťoval opět Hotliner, již bylo možné vidět na starých autobusech nová čísla. Uvidíme, s jakým vozovým parkem nás Hotliner překvapí při výluce tramvají na Petřiny, která začne tuto sobotu. Dvouminutový interval linky X-1 slibuje zajímavou podívanou. Během výluky se také linkami 1 a 15 oživí smyčka Špejchar, kterou v budoucnosti nahradí zelenofialová chobotnice v podobě národní knihovny. A na výlukovou trasu linky 15 by se měla údajně podívat i vokovická vana T3R.PLF. I když s tím slibovaným nasazením nových tramvají toho bylo popsáno již hodně a většinou zbytečně.

5.3.2007

      Ve středu 28.2.2007 jsem po delší době na vlastní kůži okusil, co to je Pražská integrovaná doprava za hranicemi hlavního města. Odpolední autobus linky 316 slušně zaplněn cestujícími vyrazil z Dejvické na cestu do Holubic. Postarší městská Karosa dopravce ČSAD MHD Kladno v podstatě splňovala požadavky provozu PID, až na zevnitř neviditelnou boční orientaci a chybějící zadní ceduli, kterou nahrazovalo červeným fixem namalované číslo linky na pomuchlaném papíře. Během cesty jsem se bavil sledováním ubíhající vozovky nevelkou dírou v rozpraskané podlaze vozu. Do Holubic jsme přijeli o dvě minuty dříve, alespoň bylo více času na vyhledání nástupní zastávky pro linku 456 směr Kralupy nad Vltavou. Byl to nelehký úkol, nakonec jsem však objevil na označníku ČSAD MHD Kladno nevelký papírek s linkovým jízdním řádem, který se podobal oficiálnímu vývěsnému jízdnímu řádu jen velmi vzdáleně. Nakonec ale autobus dopravce Vlastimila Slezáka přeci jen přijel a jako jediný cestující jsem odjel směrem na Kralupy. Jízda byla opravdu luxusní, zánovní Karosa C955 číslo 1752 oplývala klimatizací, pohodlnými sedačkami s opěrkami hlavy i televizí a videem. Hodiny s číslem tarifního pásma byste však hledali v tomto autobusu marně. Alespoň byly řádně vyvěšeny cedulky s číslem a trasou linky, i když cíl cesty byl stále Holubice. Označovač jízdenek byl také přítomen, ale vlastně ani nebyl potřeba. Přistoupivší paní jako každý den ukázala jakousi zřejmě neplatnou jízdenku a připlatila si mincí neznámého obnosu exkluzivní výstup kdesi na křižovatce uprostřed Kralup. V Kralupech na nádraží je jízdní řád linky 456 ještě ušmudlanější a ještě nečitelnější než v Holubicích. Ale místní už odjezdy těch několika spojů jistě znají nazpaměť. Další cesta pokračovala kvalitním autobusem ČSAD Střední Čechy číslo 1662 z loňské dodávky, bohužel s nekvalitním řidičem. K čemu je do nových autobusů instalován hlásič zastávek, když se nepoužívá, stejně jako se na dvouřádkovém panelu zobrazovala pouze konečná zastávka a stručná trasa linky. Řidič nezapřel svoji příslušnost k nechvalně známému dopravci. Z asi 15 lidí, kteří platili v hotovosti, jich celých 11 odevzdalo jakýsi obnos přímo řidiči bez požadavku jízdního dokladu. Asi se jedná o každodenní rituál. Kdo požadoval za svoje peníze jízdenku, byl odměněn nakyslým řidičovým výrazem, který v druhé ruce třímal zapálenou cigaretu. Na dalších zastávkách už neměl pan řidič takové žně, dost lidí už má naštěstí průkazky PID. Našli se však ještě dva cestující, kteří zaplatili a zároveň jeli bez jízdenky. Kolik se tu řidiči platí, se mi zjistit nepodařilo, místní šedý tarif řidičů ČSAD Střední Čechy není nikde vyvěšen. Každopádně se tu řidičům zas tak špatně nevede. A kde byli v tu dobu příslušní kontrolní pracovníci Ropidu? Zřejmě jim zrovna končila pracovní doba, a oni se zvolna odebírali z pohodlí své kanceláře s blaženým pocitem dobře vykonané práce.

26.2.2007

      Kauza „zastávky na znamení“ konečně dostala konkrétní obrysy. Původně zamýšlená změna chápání tohoto pojmu je nakonec pro nedohodu odložena na neurčito. A tak se budou muset cestující připravit a více mávat. Řidiči autobusů pražského dopravního podniku však budou shovívavější a díky příkazu jejich generálního ředitele budou zastavovat i těm nemávajícím. Pomalu tak budou připravovat cestující na změnu režimu těchto zastávek. Zpočátku tedy dojde ke zbytečné vlně rozhořčení cestujících u některých zastávek. Škoda, že rozšíření počtu zastávek na znamení jako pozitivní a zrychlující opatření bude pošpiněno touto drobnou nedotažeností. Ostatní dopravci kromě DPP se totiž budou chovat postaru, takže budete-li například vyčkávat na autobus v zastávce Zelené domky a nebudete mávat, autobus linky 114 či 272 by vám měl zastavit, kdežto ostatní příměstské linky PID jiného dopravce nikoli. Inu, i tak vypadá integrovaná doprava. Ale doufejme, že se brzy dohodnou ti, kdo se měli dohodnout už dávno, a že tu zanedlouho zvítězí zdravý rozum. A ono přísné tajemství nezůstane jen mezi řidiči, ale dostane se i mezi obyčejné lidi. Dodatek z 26.2.2007: Novou informací ohledně problematiky zastávek na znamení je, že stejný příkaz, jako obdrží řidiči Dopravního podniku hl.m.Prahy, dostanou prostřednictvím Ropidu i řidiči ostatních dopravců PID. To znamená, že na jakékoli zastávce na znamení v rámci PID by vám jakýkoli řidič jakéhokoli dopravce měl od 4.3. zastavit, i když nemávnete. O to více se pak nabízí otázka, proč o tom cestující nesmějí vědět.
             V sobotu se Praha dočká garantovaných nízkopodlažních spojů na tramvajových linkách. Na linky 3 a 24 bude vozovna Hloubětín vypravovat každý den celkem 4 garantované nízkopodlažní tramvaje. Nevím, jestli to při počtu deseti provozních nízkopodlažních tramvají lze pokládat za úspěch, ale nemusí pršet, jen když kape. Snad se efektivita ve vypravení brzy zvýší a neskončí to jako s kačerovskými midibusy, kterých musí být šest, aby pokryly potřebu tří vypravených pořadí.

19.2.2007

      Pražský dopravní podnik se inspiroval národními pohádkami a začal se chovat jako chytrá horákyně. Mluvím o zastávkách na znamení od 4. března. Tuto změnu totiž prezentuje dvojím způsobem. V obou případech dojde k rozšíření počtu zastávek na znamení asi o 150 kusů, o tom není sporu. Dohad je v tom, zda na zastávce mávat či nemávat. Cestujícím říká „mávejte jak na prvního máje“ a řidičům autobusů zas nařizuje „zastavujte i lidem, kteří nemávají“. Jak tedy bude vypadat chování lidí na zastávkách na znamení? Část lidí mávat bude a část ne. Když ti mávající zjistí, že autobusy zastavují i bez požádání, mávat brzy přestanou. Do toho se ale vkládá generální ředitel DPP, který pomocí tisku hlásá, že lidé budou muset více mávat, ale zpočátku budou řidiči raději zastavovat i v jiných případech. Znamená to tedy, že vydaný služební příkaz všem řidičům, aby zastavovali i bez mávání, bude za nějakou dobu vystřídán jiným příkazem zastavovat jen mávajícím? To by byli jistě ti všichni navyklí cestující nadšeni. Více zastávek na znamení je jistě nepopulární opatření. Jenže místo toho, aby jej dopravní podnik zmírnil právě odstraněním povinnosti mávat, zatvrzele všude propaguje něco, co vlastně ani není nutné, protože řidiči budou muset stejně zastavovat. Je tu totiž potíž v tom, že smluvní přepravní podmínky se kvůli tomu měnit nebudou a tudíž se bude DP schizofrenicky tvářit, že je povinností cestujícího zvednout ruku, ale zároveň bude zastavovat i těm neposlušným nebo nevědoucím. Zbytečně tak znechucuje další cestující. Ale dobře mu tak, alespoň bude oddělení stížností více vytíženo. Navíc, když pan ředitel Jílek přivlastnil autorství seznamu nových zastávek „na znamení“ svému podniku, jeho skutečný autor Ropid bude z obliga a stížnosti tak nezahltí jeho projektanty, kteří budou moci dělat užitečnější věci. Zkrátka a dobře, když budete čekat na autobus, který přijede-nepřijede, tak mávejte-nemávejte a on vám zastaví-nezastaví. Možná pak bude lepší si zakoupit koloběžku.
             Od tohoto týdne by měla na dvou vybraných preferovaných křižovatkách začít fungovat světelná informační návěst o funkčnosti aktivní preference autobusů. Bude vypadat stejně jako tramvajové výzvové návěstidlo, tedy žlutě svítící diodový proužek, navíc doplněný písmenem B. Pokud bude proužek svítit, znamená to přihlášení autobusu do křižovatky, pokud bude blikat, bude autobus preferován druhým nebo třetím (nejvyšším) stupněm. Nasměrování proužku bude ukazovat požadovaný směr jízdy. Konečně se tak budeme moci na vlastní oči přesvědčit o funkčnosti aktivní preference, a to na křižovatkách Čimická – K Pazderkám a při nájezdu na Barrandovský most od Braníka. A ještě jeden posun v oblasti řízení křižovatek: v Přerově je ve zkušebním provozu semafor s odpočítáváním sekund do konce i začátku zelené. Tato užitečná funkce, používaná naprosto běžně v mnoha světových zemích, by se tak mohla rychle zabydlet i u nás.

12.2.2007

      Linka 133 zažila zatěžkávací zkoušku, neboť na náměstí Republiky byly nahrazeny tři tramvajové linky jedním krátkým autobusem. Naštěstí po prvotních komplikacích cestující pochopili a raději utekli do metra, i když není sporu o tom, že touto linkou teď jezdí ještě víc lidí a díky ještě většímu zpoždění je proklad s linkou 207 ještě více k smíchu. Na cestu s obyčejnými lidmi se v pátek vydala také nová tramvaj T3 s nízkopodlažní vanou. Její domovskou linkou bude dvojka, od následující středy by se tu již měla objevovat každý pracovní den. O dost hůř dopadl velkolepý vpád nízkopodlažních tramvají 14T do pražských ulic. Z původních pěti pořadí nebylo mnohdy zajištěno ani jedno. Občas však nová tramvaj zabloudila na linku 9, tak aspoň něco. Inu, když jsou vozy, ještě k nim také musí být proškolení řidiči. A Ropid s dobrou vůlí inzeroval tyto rádoby nízkopodlažní spoje, i když pravda, že jen informativně. Na druhou stranu již za tři týdny nastane taková malá revoluce v chápání pojmu zastávka na znamení a příliš propagace a osvěty na toto téma jsem v ulicích ani médiích nespatřil. Zas tedy hrozí, že kvůli neinformovanosti nastanou komplikace a nedorozumění a z toho vyplývající zcela zbytečné stížnosti na toto jinak pozitivní opatření. Inu, staré struktury novým kouskům nenaučíš. Další nebezpečí z nepochopení rozšíření počtu zastávek na znamení pramení z neposlušnosti některých menších dopravců PID, kteří ani po letech v systému nedokázali zajistit pravidelné hlášení zastávek ve svých vozidlech. A Ropidu to opět vůbec nevadí. Alespoň, že Connex Praha se na svých nových linkách pomocí letáků omlouvá za svůj dočasný vozový park a nevybavení vozidel hlásiči a informačními panely. Uvidíme, jak svůj slib odstranit tyto nedostatky všemi silami dodrží.

5.2.2007

      Začíná první opravdová letošní tramvajová výluka. Díky vynikající koordinaci stavebních prací bude nedávno zprovozněná tramvajová trať přes Náměstí Republiky uzavřena na dalšího půl roku. Kvůli kompletní rekonstrukci Štefánikova mostu zmizí z Náměstí Republiky tramvaje a nahradí je linka 133, ze které se tak možná stane Ropidem "nežádoucí příliš atraktivní autobusové spojení". Raději nechci rozvádět, jak zamíchá uzavírka mostu kartami pražského automobilového hazardu. Každopádně Štefánikův most se bude po půl roce blýskat novotou a také tramvajová křižovatka u Letenského tunelu už nebude svázána různými zákazy potkávání prostorově výraznějších typů tramvají. Podobnou generálku by si už ale opravdu zasloužil také Libeňský most. Sice ještě stojí a tramvaje po něm jezdí, ale jestli se nikdo v dohledné době neodhodlá aspoň k minimální opravě panelů s kolejemi, buď most pod tíhou rozkymácených tramvají spadne nebo bude jejich rychlost omezena natolik, že by snad bylo rychlejší to objet jinudy. Minulý týden se také konala prezentačně-politická jízda trolejbusově natřené tramvaje T3R.PLF. Snad již brzy vyjede i s normálními smrtelníky stejně jako další plzeňské 14T, jejichž mohutnější nasazení na linky 3,9 a 26 se připravuje již na tento týden. Nechme se tedy překvapit.

29.1.2007

      Paní zima konečně dorazila i do Prahy. Poté, co orkán vyčistil vzduch nad hlavním městem, spadlo na Prahu nečekané množství sněhu. Doprava ve středu tedy za moc nestála, nebo spíš stála všude. Autobusy měly tradičně problémy ve svazích, své si užili také tramvajáci. I když se traduje, že tramvajím sníh nevadí, tentokrát ho bylo přeci jen nadmíru. Hlavní brzdou tramvajové dopravy byly výhybky. Před mnoha křižovatkami se kvůli nucenému ručnímu přestavování a hlavně čištění výhybek tvořily kolony červených tramvají. Pod nánosy rozježděného černého sněhu se výhybkám pochopitelně moc přestavovat nechtělo a někdy byly veškeré snahy o jejich vyčištění marné, takže se jezdilo jen tam, kam to šlo. Někde také vykolejila tramvaj a do toho stržená trolej u Výstaviště, takže není divu, že se ani večer tramvajová doprava nevrátila do zajetých kolejí jízdních řádů. Situaci nesvědčilo ani pokračující sněžení a nervózní a někdy až nepřemýšlející cestující, kteří z kalamity nevinili nikoho jiného, než Dopravní podnik, v horším případě samotné řidiče. Další aktrakcí uplnulého týdne bylo páteční větrné počasí s přídavkem sněhu. Místy se na silnicích tvořily opravdu slušné sněhové jazyky, které proráželi stateční autobusáci maximální možnou rychlostí a mohutností svých strojů. Kvůli sněhové kalamitě se také odložila plánovaná prezentační jízda tramvaje T3R.PLF pro politiky a novináře. Znamená to ale signál, že se již brzy s tímto dalším typem nízkopodlažní tramvaje potkáme v provozu. Poměrně čerstvě už také svitla naděje, že do ulic vyrazí více nízkopodlažních Škodovek z Plzně. Vždyť jich je v motolské a strašnické vozovně poschovávaných už sedm.

22.1.2007

      Ve čtvrtek se přes Prahu přehnala vichřice, jaká tu už mnoho let nebyla. Létalo i to, co nemá peří. Létaly popelnice, plechy ze střech, za své bralo zasklení zastávek a semafory se točily do všech světových stran. Páteční ráno tak nastal v dopravě menší zmatek, neboť velká část semaforů nefungovala nebo ukazovala úplně jinam. Komplikace musely řešit také pražské tramvaje, neboť kvůli uzavřenému nábřeží Kapitána Jaroše se jezdilo odklonem přes Hlávkův most a přes Letnou, kde ale automobily způsobily boží dopuštění. Tato část Prahy však nebude mít na růžích ustláno ani v nejbližší době, neboť začátkem února začne dlouho odkládaná rekonstrukce Štefánikova mostu. Sotva se tramvaje stačily na Náměstí Republiky trochu rozkoukat, už je zase stavbaři vyženou na okolní tratě.
             Začátek února bude také znamenat změnu dopravce na nákupních linkách TESCO Letňany. Už teď byly vyčleněné autobusy Dopravního podniku zbaveny příslušných polepů a zanedlouho je vystřídají autobusy dopravce HOTLINER. Pozitivně to změní linku OCL, kde se místo pohřební Karosy objeví dvě nízkopodlažní Citara a bude se jezdit v polovičním, tedy patnáctiminutovém intervalu. Konečná zastávka OCL se přesune na dolní parkoviště a letňanští tak získají rychlou alternativu cestování od metra Ládví. Na linkách, které převzal po Hotlinerovi Connex Praha se stále více objevují již vlastní vozidla, případně autobusy odkoupené od vysočanského dopravce. Na lince 223 tak můžete spatřit opravdu pestrý vozový park: nízkopodlažní SOR, patnáctimetrový Mercedes-Benz, kloubovou Karosu a do toho běžné Karosy. V pátek byla kuriózně nasazena druhá kloubová Karosa také na lince 269. Je však otázkou, jak dlouho se ještě budou počerničtí vozit kloubovými vozy. Postupnou obměnou vozového parku na nově převzatých linkách byly sice nahrazeny některé opravdu nevyhovující Hotlinerovy autobusy slušnějšími Karosami, ale nepříliš ideální informační vybavení autobusů se po nástupu Connexu ještě zhoršilo. V nově nasazených autobusech neuslyšíte povinné hlášení zastávek ani neuvidíte digitální informace na povinných diodových panelech. Autobusy jsou sice osazeny plastovými ceduelmi, často ale na nevyhovujících místech nevyhovujícícm způsobem. Chápu, že tak rychle získat tolik nových autobusů jistě není jednoduché, ale doufám, že tyto nedostatky nebude Ropid dlouho tolerovat.

15.1.2007

      Tak to vypadá, že zanedlouho zvítězí alespoň v něčem zdravý rozum. Pokud totiž nedojde k neočekávanému zamítnutí, od začátku března se můžeme těšit na podstatnou změnu v chápání pojmu "zastávka na znamení". Praha se tak přiblíží zas o krůček k efektivnější a srozumitelnější podobě veřejné dopravy. Pokud totiž budete čekat v zastávce na znamení a nebudete se řidiči schovávat v přilehlém křoví, autobus vám zastaví, i když nebudete mávat. Pro cestující uvnitř autobusu se nic nemění. Cílem novinky je prevence stížností a úspora nákladů, byť to zní nelogicky. Jenže připravovaná změna je základem pro rozšiřování počtu zastávek na znamení, čímž se jistě ušetří nemalý peníz. Spokojenost tak bude panovat na obou stranách. Dopravce ušetří peníze za naftu a cestujícího nebude bolet ruka ani nebude muset mít oči na stopkách a nervy v kýblu z vyhlížení toho pravého autobusu. Pokud totiž bude v zastávce stát už nějaký autobus, ten další má povinnost zastavit také. Předejde se tak následujícím zážitkům: na zastávce Kutnohorská čekaly v odpolední špičce dvě cestující na linku 229. Jenže těsně před ní jel autobus linky 266, který pozorujíce mávající paní poslušně zastavil. Jenže autobus jedoucí těsně za ním už ne, takže paní byly očividně nadšené, že budou čekat další půlhodinu. Navíc zastávka byla dříve stálá, takže tuto změnu nesly zdejší cestující dvakrát nelibě. I když na mnoha místech dojde ke zdržení nyní projíždějících autobusů, zejména v místech souběhu více linek, myslím, že to stojí za drobný ústupek. Večer, v mlze nebo na rychlejších silnicích není co závidět vyhlížejícím lidem, lovícím svůj autobus. Například charakter zastávky Na Proutcích byl změněn na stálou právě z důvodů stížností na špatné rozhledové poměry cestujících. Také již nebude docházet k trapným situacím například v zastávce Výstaviště Letňany, kdy dvacetihlavému davu nezastaví autobus jen proto, že se nedomluvili a nikdo nemávl. Prostě změnu hodnotím jednoznačně pozitivně už proto, že se otevírá cesta ke zjednodušení charakterů zastávek. Konečně by tak mohly zmizet různě časově omezené zastávky na znamení, různé i pro jednotlivé dny v týdnu a časem může klidně dojít i k úplnému sjednocení charakteru všech zastávek, jako je tomu třeba u našich západních sousedů.

8.1.2007

      Pondělí bude prvním dnem, kdy se na tramvajovou linku 25 vrátí dvouvozové tramvaje. Toto výrazné posílení jistě cestující uvítají. Právě linka 25 patřila k nejzatíženějším linkám a v minulosti už bylo zkapacitnění této linky téměř na spadnutí, ale nakonec se na poslední chvíli odvolalo. Na druhou stranu se tak ještě umocní plýtvání v Kobylisích, které jsou předimenzované už teď. Na lince 25 se mimo jiné objeví i tramvaje KT8D5, takže je reálná šance, že se na Břevnov a Bílou Horu nově podívají také nízkopodlažní tramvaje. Ostatně Prahu 6 snad dělí už jen pár dní od výjezdu nové nízkopodlažní tramvaje na bázi T3. Tento vůz se středním vstupem bez schodů zřejmě obsadí linku 2. Tramvaj dostala značně odlišný nátěr, aby jí nejen cestující, ale hlavně řidiči rozeznali od běžných "té trojek". Nová tramvaj je totiž oproti běžným vozům o metr delší, a tak v obloucích přečuhuje podobně jako KT8D5. Oficiální název nového nátěru je "trolejbusové retro". Škoda, že s trolejbusovým nátěrem do Prahy nepřijdou také trolejbusy samotné.
Co lze také zažít večer v pátečním metru? Jedete si v poloprázdné soupravě linkou C, jízda je nerušená jako vždy. Najednou přijíždíte do stanice Nádraží Holešovice a vítá vás rozvášněný dav hokejových fanoušků Sparty Praha, vracející se z utkání na Výstavišti. Mezi vlajkonoši je i poněkud tvrdší jádro, které dává tušit konec bezstarostné jízdy. Po nasoukání posledních fanoušků se souprava rozjíždí, ale to už skákající "Češi" rozhoupou vozy natolik, že metro rychle zastavuje. To se během cesty stane ještě asi čtyřikrát. Interiér vozů zůstává víceméně nedotknut, zato jednotlivé rozvášněné skupinky na sebe vzájemně začínají reagovat a už vzduchem létají nejen nadávky, ale i facky a rasistická hesla. Ti nejostřejší hoši, kteří si pletou sport s bitevním polem, naštěstí brzy vystupují, ale během výstupu stačí inzultovat pár nevinných cestujících. V tuto chvíli nejsou zrovna šikovné dveře, které se stále zavírají a otvírají a umožňují tak další výměnu názorů. Po vymodleném konečném uzavření všech dveří odjíždíme se slušným zpožděním. Rozběsněný dav se každou další stanicí rozptyluje a povyk a napětí ve vzducuhu slábne. I takové úkoly musí bohužel pražské metro zvládnout.

1.1.2007

      Probudili jsme se do nového roku a hned nás uvítal absolutní teplotní rekord. Po jásající noci a posílené noční dopravě byla Praha ospalá víc než kdy jindy. Místo autobusů dopravce Hotliner vyjely na linky autobusy Connexu Praha, i když se viditelně nic nezměnilo. Na původních linkách jezdí zatím původní autobusy, jen s malou nálepkou značící nového dopravce. Opuštěné ranní ulice se ani nestačily vzpamatovat z bouřlivého včerejšího veselí a už tu byla další zatěžkávací zkouška pražské dopravy - novoroční ohňostroj. I když bylo metro posíleno, například linka A na poloviční interval, zájemců o třaskavou podívanou bylo mnohem víc. Stanice Staroměstská praskala ve švech a eskalátory se co chvíli pod neobvyklou tíhou zastavovaly. Chvílemi to nemělo daleko k hysterii, ale nakonec se snad všichni na povrch dostali. Po skončení ohňostroje nastaly očekávané potíže s odvozem návštěvníků. Staniční rozhlas sice nabádal k uvědomělému chování cestujících, ale po čase se už opravdu nebylo kam rozestupovat. Chvílemi dost vyhrocenou situaci ještě okořenili revizoři na Muzeu. Je to sice ideální čas k pochytání nepoctivých, ale nevím, jestli je přítomnost kontrolorů zrovna v těchto situacích tím pravým. Nakonec snad vše dobře dopadlo a Praha se tak opět může ponořit do své všednodennosti.

archiv starších sloupků