Archiv pražských sloupků 2004

27.12.2004

       Vozíčkáři i maminky s kočárky se dočkali další bezbariérové stanice metra. Muzeum se tak stalo jednou z mála bezbariérově přístupných stanic linky A. Dva kapacitní výtahy vyvezou cestující z nástupiště rovnou do prostranství mezi Národním muzeem a zastávkou tramvaje 11. Takže se nám bude lépe a radostněji přestupovat z jedenáctky a také pěšky na Vinohradskou už to nebude tak daleko. Možná však mohla být celá akce zprovozňování výtahů pojata poněkud lépe. A to z propagační stránky. Lidé byli totiž k novému zařízení velmi nesmělí, neboť je strašil velký piktogram vozíčkáře a ve strachu z ostražitého dozorčího stanice raději jen tak okukovali. Ale i oni snad zanedlouho poznají, že výtahy jsou určeny široké veřejnosti a že se není nutné bát je využívat.
       Mnohým cestujícím se do rukou již tradičně dostala kniha nebo CD s jízdními řády Pražské integrované dopravy. Je ocenitelné, že při nákupu těchto pomůcek nemusíme sahat hluboko do kapsy. Zas se tu ale schovává jeden háček. Trvanlivost trvalých změn PID je malá a po pár měsících můžeme publikaci jízdních řádů vyhodit jako zkažený jogurt. Například v roce 2004 bylo celkem 22 termínů trvalých změn. Většina sice menšího rozsahu, některé však dost zásadní. Číslo 22 jaksi moc nekoresponduje se 4 oficiálními změnami během roku. Je pravda, že někeré výjimečné události, jako je otevření nového úseku metra nebo integrace Štěchovicka, není možné cpát do oficiálních termínů změn. Ale i tak bylo těch změn letos na můj vkus docela hodně. Na jednu stranu je to sice důkazem dynamického rozvoje MHD, na druhou stranu však důkaz kvality změn, když některé nevydrží ani měsíc.

20.12.2004

       Celostátní změna jízdních řádů nám přinesla mnoho novinek v dopravě. Jednou z nich je nasazení menších, ale kapacitně postačujících vozů na městskou železniční linku. Místo klasického pantografu jezdí mezi Roztoky a Libní skromnější motorák řady 810. Je sice pěkné, že železniční linka navazuje na vlaky směr Kralupy a Kolín, ale v rohu jízdního řádu se krčí nenápadné, ale zásadní pozámky, že vlaky nečekají na žádné přípoje. Takže pojedete-li odpoledne motorákem do Libně s úmyslem pokračovat na Kolín, díky 2 minutám na přestup si můžete být téměř jisti, že strávíte na libeňském nádraží příjemnou další půlhodinu. Pak je asi zbytečné pátrat po tom, proč jezdí s touto linkou tak málo lidí.
       Ústředního autobusového nádraží na Florenci se celostátní změny dotkly celkem podstatně, neboť se radikálně změnila nabídka ve dvou významných relacích: Praha - Brno a Praha - Plzeň. Konkurenční boj o cestující do Brna vzdal Čebus a Český národní expres si zachoval pouze lukrativní spoje před a po víkendu. Nepříjemné překvapení zažili také lidé, pohybující se mezi Prahou a Plzní, neboť významnému dopravci na této trase - Vratislavu Štáhlichovi - nebyla udělena z důvodu neustálých stížností licence. ČSAD Plzeň se tuto podstatnou mezeru pokusilo narychlo zaplnit posilovými spoji, ale stále to není ono.
       To, jak nechvalně známý dopravce Hofmann nakládá se svými oběťmi - cestujícícmi, jsem se mohl přesvědčit v pátek. Na spoj do Brna čekalo asi 30 lidí, většinou s již zakoupenými místenkami. Nedočkali se. Na spoj do Nové Bystřice si lidé počkali o 40 minut déle, protože autobus měl během cesty do Prahy poruchu a nebozí cestující dorazili do hlavního města s tříhodinovým zpožděním bez vrácení jízdného. Všichni tito lidé se asi příště vyvarují cesty s panem Hofmannem, ostatní si koupí místenku a nadávat budou až po osobní zkušenosti. Část z nich také asi příště pojede v lepším případě vlakem, v horším autem. Nezbývá se ptát, proč vydává pražský magistrát jednu licenci za druhou dopravci, který dělá ostudu všem ostatním a odrazuje lidi od použití veřejné hromadné dopravy.

13.12.2004

       Celou dobu tady kritizuji pražskou dopravu, protože si myslím, že je to potřeba. Občas ale neuškodí se na věc podívat z jiného úhlu. Takže tvrdím, že pražská MHD je přes všechny svoje mouchy úžasná. Metro je rychlé a čisté, hodně stanic je přístupných pro vozíčkáře, intervaly jsou krátké a orientační systém jednoduchý a přehledný. V každé stanici základní informace o všem, co se týká dopravy včetně podrobného jízdního řádu, který bývá na sekundy dordžován. Tramvajová síť se neustále rozrůstá, intervaly se i v noci zkrátily, velice se zlepšily návaznosti mezi jednotlivými prostředky MHD. Autobusový park je moderní a značná část autobusů je bez schodů. Jízdní řády jsou dodržovány se snahou o minimální zpoždění, málokdy se stane, že vám spoj odjede ze zastávky dříve, než by měl. Ve všech dopravních prostředcích můžete slyšet hlášení zastávek a vidět moderní informační systém. A to nejen v Praze, ale pomalu i za jejími hranicemi. Jízdní řády jsou průběžně optimalizovány podle potřeb cestujících a přecpaná vozidla začínají být minulostí. Zastávkové přístřešky stále častěji poskytují kromě ochrany před nečasem i aktuální dopravní informace. Jízdné není drahé a umožňuje volit libovolný druh a počet dopravních prostředků. Zlepšováním návazností se pomalu, ale jistě zkracují přestupní doby, což je ocenitelné zejména za Prahou. Jízdní řády, čitelné i při sebehorších klimatických podmínkách, mají pravidelné, zapamatovatelné a snesitelné intervaly a i v obdobích s nižší poptávkou po cestování se již tolik nenačekáte. Uniformovaní řidiči na Vás stále častěji počkají, když dobíháte spoj, ochotně poradí a v autobusech vám i prodají jízdenku. Unikátní naváděcí a informační systém pro nevidomé je světovou raritou. Dodržování jízdních řádů a vůbec úrovně kvality je přísně sledováno a při stížnostech bývá pravda na straně klienta, tedy cestujícího. V zimním období jsou autobusy i tramvaje příjemně vytopené a úzkostlivě se dbá na jejich čistotu. Jízdní řády si můžete stáhnout z internetu a vytisknout nebo si za směšných dvacet korun pořídit CD s jízdními řády všeho v celém Středočeském kraji. Autobusy mimo Prahu stále častěji a lépe navazují na vlaky Českých drah. Ve vlaku se téměř vždy setkáte s ochotným personálem a s čistotou. Při troše štěstí se v parném létě vozíte v klimatizované moderní příměstské jednotce, k čemuž vám postačí dvanáctikorunová jízdenka. Možná to zní trochu jak z propagačního letáku, ale od příště se zde bude opět kritizovat, snad konstruktivně.

6.12.2004

       Do věčných lovišť se právě odporoučela dejvická garáž a její autobusy byly rozptýleny do ostatních provozoven. Dopravní podnik snížil počet svých garáží na pět. Řepská garáž tak zůstává na levém břehu Vltavy osamocena a vypomáhat jí dojíždějí kačerovské a vršovické autobusy. Doufejme, že při častých kolapsech Jižní spojky se nebude cestujícím z Prahy 5 po dejvické garáži stýskat, až jejich spoj nepřijede, protože se cestou z garáže zasekl v zácpě.

       Celostátní termín změn přichází a tak se již na konci tohoto týdne můžeme těšit na mnoho novinek v jízdních řádech veřejné dopravy, většinou snad k lepšímu. Převěšena bude i velká část jízdních řádů městských linek, a tak si budou muset opisovači nažhavit tužky. Také se nám bude večer lépe a bez čekání přestupovat na Hradčanské. A vůbec, kvůli úpravám jízdních dob nám budou jezdit tramvaje v nových časových polohách.

       Předvánoční víkendové posílení MHD zůstalo díky "vzorné" informační kampani příslušných orgánů nepovšimnuto, ale možná je to lepší. Lidé si nebudou muset po novém roce odvykat.

       Ještě jedna poznámka: zastávka Letňanská se již půl roku pyšní ve směru Letňany novým zálivem a kvalitním přístřeškem. Autobusy ale dosud zastavují v nedaleké provizorní zastávce. Důvodem je údajné zamítavé stanovisko hygienika kvůli přílišné hlučnosti. K tomu snad není potřeba nic dodávat.

29.11.2004

       Je to už pár let, co se na pražských zastávkách objevily první výlukové jízdní řády výrazně odlišené žlutou barvou papíru. Na první pohled už z dálky viditelné znamení cestujícícm. Také žlutě zabarvené orientační cedule v tramvajích s odlišným typem písma ve výlukovém úseku. Letos se k těmto opatřením přidal i symbol výluky na čelních maticových transparentech autobusů. To vše usnadňuje orientaci cestujících při četných výlukách v pražské síti, kdy v letních měsících většinou nezůstává kámen na kameni. To vše je jistě chvályhodné. Zbývá však několik maličkostí, které mohou lidi dezinformovat. V zastávkovém jízdním řádu v Ostravě je při výluce papír také žlutý, má však oproti tomu pražskému nespornou výhodu. Vždy je na něm totiž uvedeno, o jakou výluku se jedná a kdy tato výluka s největší pravděpodobností skončí. Mnohdy se tak cestujícímu ušetří čas při hledání, kde je ukrytá avízovaná výluka. Je pravda, že na zastávkách ve směru výluky většinou bývá doplňující leták o výluce, na těch ostatních však něco takového chybí. A když se na jedné zastávce sejde více výluk najednou, tolik letáků se tam většinou nevejde. Lidé tak tápou a neví. To samé platí při změnách jízdních řádů, které jsou zejména v posledních měsících prováděny živelně v mimořádných termínech. Lidé zde zase opisují nový jízdní řád nebo si ho shánějí jinak, aby třeba nakonec zjistili, že se v něm třeba mění jen jediný spoj nebo ani to ne. Myslím, že v poznámkách zastávkového jízdního řádu je stále dost místa na vyjádření nějaké obohacující informace, aby si starostliví cestující nemuseli až třikrát měsíčně obstarávat jízdní řád svojí linky.

22.11.2004

       Již tento víkend se pražská MHD přizpůsobí nákupnímu šílenství před Vánoci. Následující tři víkendy budou ve znamení posílení vybraných tramvajových a autobusových linek. U tramvají jsme na něco takového zvyklí, posílené autobusy jsou horkou novinkou letošního roku. Posilování elektrické trakce se dotkne linek 5, 7, 11, 18, 20. Dvojice místo sólovozů uvidíme na linkách 7 a 11, polovičními intervaly se budou pyšnit linky 5 a 18. Dvacítka pojede na Barrandov i v sobotu a neděli. U autobusů se můžeme těšit na komfortní poloviční intervaly na linkách 136, 177, 188 a to o víkendech vždy od devíti do šesti. Zde je otázka, zda by tak mohutné posílení těchto linek proběhlo i bez červnového otevření metra na Ládví, kde bylo ušetřeno mnoho vozových kilomterů. Každopádně třeba na Košíku, Volze nebo v Bohnicích budou na interval 7,5 minuty v kloubových vozech o víkendu s láskou vzpomínat ještě dlouho po novém roce. Tak hurá za nákupy, jen je trochu škoda, že v metru, zvlášť na "nákupní" lince B, bude opět trochu dusno. Takže budou mít pražští kapsáři opět bohatého Ježíška.

15.11.2004

       Ve středu 10.11.2004 proběhl za velké informační kampaně Komplexní průzkum metra štítkovou metodou. Původně plánovaný termín 2005 byl o rok uspíšen zřejmě kvůli netrpělivosti, neboli je třeba odpovědět na otázku, jak prodloužení metra do Ládví zahýbalo počtem cestujících a přepravními vztahy. Oproti minulému průzkumu byly nepatrně zmenšeny štítky a prodlouženo jejich rozdávání do 21:00. I když byly štítky zmenšeny, stále se nevešly do kapsy, takže upozornění "nepřekládat" bylo i tentokrát na místě a ne vždy vyslyšeno. Celý průzkum aspoň dle mého proběhl úspěšně a ztrátovost byla opět dle mého celkem malá. Samozřejmě, že se našlo pár problémových cestujícíh, kteří se průzkumu zarputile odmítli zúčastnit, například s odůvodněním, že už beztak zaplatili dost. Jiní zase nepochopili smysl průzkumu a vozili s sebou štítek celý den a pak ho na "svojí stanici" opět odevzdali. Mnoho lidí bylo udiveno, když dostali štítek při každé své cestě a ne jen jednou, a vybraní tvořiví jedinci vraceli štítky ve formě vlaštovek nebo letadýlek. Někoho bílá plocha štítku lákala k sebevyjádření vzkazem, někdo třeba zapomněl štítek na výstupu odevzdat. Naprostá většina však jednala disciplinovaně a lidé za obdržené štítky děkovali, nebo se jich dokonce dožadovali, když zrovna nával spěchajících cestujících poněkud zahltil rozdavače. Zkrátka a dobře snad výsledky průzkumu k něčemu budou a snad se nám někdy v budoucnu bude cestovat ještě lépe.

8.11.2004

       Minulý týden jsme se rozloučili s kloubovými autobusy v garáži Vršovice. Část z nich byla přestěhována do Hostivaře, část poputuje do věčných lovišť. Od soboty 6.11.2004 zmizely z Dejvic všechny nízkopodlažní autobusy a tato skomírající provozovna již nevypravuje ani 40 pořadí v pracovní den a její zánik se nezadržitelně blíží. Proto se kačerovské autobusy začínají objevovat na nezvyklých výkonech (linky 123, 167) a na levý břeh Vltavy se častěji podívají i autobusy vršovické garáže. Z ní se teď stala nízkopodlažní velmoc vypravováním cca 60 garantovaných pořadí denně.
       Jak se dalo předpokládat, největší dopravce ani organizační autorita ROPID nevyvinuli žádnou zvláštní snahu informovat o nové lince 201 nebo nočních spojích linky 176, takže dobré zboží se opět musí chválit samo. Je pravda, že na webových stránkách Ropidu se v pátek informace o změně objevila, ale toť vše. Navíc v informaci u linky 176: "změna většího počtu spojů ve večerním období" se noční spoje krásně zamaskovaly. Ať žije mohutná propagace aneb kdo hledá, najde.

1.11.2004

       Obnova vozového parku pražských autobusů nabírá v posledních týdnech obrátek. Po prvních kloubových Citybusech s neotřelým zesvětleným a omlazeným interiérem se do pražských ulic začínají opatrně přimíchávat i standardní nízkopodlažní Irisbusy, kterých bude do konce roku dodáno 50. Tím se uzavře letošní stokusová omlazovací kúra. Přibude garantovaných nízkopodlažních pořadí a příznivci klasických autobusů budou muset oželet další vyřazené Karosy, které díky slušnému technickému stavu najdou další dlouholeté uplatnění u chudších dopravců.
       V poslední době není náhodou v autobusu spatřit vnitřní diodový displej, ochuzený o značné množství informací. S číslem linky tam celou dobu svítí pouze konečná zastávka (dvouřádkové displeje fungují normálně). Snad je tento krok zpátky vyvolán dobrými úmysly. Možná se chystá nějaká zásadní a převratná změna v obsahu vysílaných informací, neboli ticho před bouří.
       Ale těšme se na příští týden, kdy Prahu čeká další vlna posilování autobusových linek. Prosečtí se poněkud kulturněji dopraví z Holešovic novým autobusem 201, Strahovští studenti si budou moci lépe vychutnat noční život díky prodlouženému provozu linky 176. A další praktické drobnosti, které by v tento netradiční termín těsně před celostátním termínem změn asi nikdo neočekával. Uvidíme, jak si poradí Ropid a DP s osvětou veřejnosti. Bude si opět hrát na mrtvého brouka, nebo se lidem už konečně pochlubí?

25.10.2004

       Minulý týden se stal v preferenci MHD malý zázrak. Naprosto neúnosná situace v oblasti Proseka kvůli stavbě metra byla vyřešena jak mávnutím kouzelného proutku. Tím, že byl zakázán průjezd IAD Vysočanskou ulicí od Kobylis na Prosek, prakticky zmizely zácpy a nekonečná zpoždění mnoha autobusových linek. Na tak radikální preferenční opatření tu opravdu nejsme zvyklí. Proto byli automobilisté první dny jaksepatří zuřiví. Objížďka totiž není právě nejkratší. A policisté měli s vysvětlováním co dělat. Při pozorování jejich snahy odklonit automobilisty ze zakázaného pruhu mě zarazilo nerespektování práce Policie. I když byli na místě přítomni 4 příslušníci, asi třetině aut se podařilo projet a jednomu vozidlu musel dokonce policista uskakovat, aby mu nebránil v plynulé jízdě. Doufám, že takových incidentů ubyde s větší informovaností řidičů.

18.10.2004

       Tak nám staví další úsek metra. Pro prosecké bude metro značný přínos, letňanští přijímají tuto stavbu s rozpaky. Stavební činnost Metrostavu se v posledních měsících rozrostla kontinuálně po celé délce nově budovaného úseku. Proto je polovina Proseka ohrazena bílým plechovým plotem a doprava v této části Prahy se jaksi zhroutila. Ještě nedávno jsem věřil, že veškerá omezující opatření jsou nezbytně nutná pro nerušenou výstavbu. Nově vzniklá ohrada, omezující provoz na Prosecké ulici mě trochu probudila z této iluze. Již přes týden vznikají hlavně v ranní špičce kvůli nepatrnému zúžení Prosecké ulice pěti až desetiminutová zpoždění městských autobusů. Kdyby se za bílou ohradou, omezující provoz na této rušné komunikaci něco dělo, každý by to snad pochopil. Když ale ani po týdnu nebyl za tímto plotem ani náznak jakékoli činnosti, všichni se asi ptají proč. Metrostav se tady zrovna nepředvádí v nejlepším světle. Řidičům i obyvatelům už bohatě stačí zmařené cestování ve směru z Ládví, kdy to od nového metra trvá někdy až dvakrát déle než z Holešovic. Již tak problémové linky 136 a 177, u nichž pravidelný jízdní řád moc neznamená, tak dostaly další ránu. A to, že poslední ranní spoj linky 156 nasbírá díky dopravním omezením až 50 minutové zpoždění také o něčem svědčí. Proto mi stále více hlodá v mysli otázka, nemohl-li se Metrostav někde aspoň trochu uskromnit nebo zkrátit dobu omezení na minimum a zda bude doprava na severu takto ochromena ještě tři roky. Stavba úseku IV.C2 tak trochu připomíná neskutečně velkorysé termíny pražských tramvajových výluk. Nicméně koho to štve, může si jít postěžovat do nově otevřeného informačního střediska na Proseku.

11.10.2004

      Během všedního dne jsem využil služeb noční autobusové dopravy a byl jsem nadmíru spokojen. Na I.P.Pavlova na sebe autobusy vzorně čekaly, na Náměstí Republiky se zas předpisově potkaly tramvaje s autobusy. Vše perfektní, jízdní řády byly dodrženy, hlášení zastávek bez závad a cestující bez větších problémů s rovnováhou. Jen mě trochu mrzí, že člověk si musí tyto přestupy tak nějak zjistit pouze ze zkušenosti a jede-li třeba z Jižního Města na Letnou, musí si sám vyzkoušet, že přestup se děje na Náměstí Republiky a nikoli na Masarykově nádraží. Bohužel dopravce ani organizátor dopravy nikde neutrousí ani zmínku o těchto přestupech či návaznostech a z plánků tras nočních autobusů, které asi někdo kreslil hodně pozdě v noci, se tak maximálně dozvím, kudy teče Vltava.
      Na letišti Ruzyně je patrné, jak nepatrný význam mohou mít veškeré informační systémy. Skupina cizinců, ještě vyhřátých z letadla, vzala útokem řidiče linky 119 kvůli prodeji jízdenek, takže autobus měl na odjezdu 4 minuty zpoždění a blízké automaty na jízdenky zůstaly nepovšimnuty. Na lince 100 se v zastávce Terminál Jih zase jali téměř všichni zahraniční turisté vystoupit, neboť slyšeli z reproduktorů něco o přestupu na metro, ale už přeslechli, že se jedná o příští zastávku, i když také v angličtině. Nebýt anglicky mluvícího řidiče se svatou trpělivostí, hledali by tam metro ještě teď. Zkrátka někdy už něpomáhá nic jiného, než živý informátor.
       Ještě malá poznámka k večerním přestupům na Kačerově. Když už se v těchto pozdních hodinách na Kačerově sjíždějí 3 nebo 4 autobusové linky v jeden čas, je velmi smutné sledovat, jak si autobusy vzájemně ujíždějí a přestupující lidé zklamaně čekají dalších 15 nebo 20 minut. Copak je nemožné zajistit vzájemné čekání dotčených linek? Vždyť dlouhé postávání v mrazu při přestupování je další z důvodů, proč vlastnit automobil.

4.10.2004

      2.10.2004 proběhlo další převěšování jízdních řádů pražských autobusů. Značné části linek tak trvalý stav trval pouze měsíc. Díky nynějším změnám se bude lépe cestovat lidem večer z Kačerova, neboť se zde zavádějí návaznosti na metro a přestupy mezi jednotlivými linkami již od 21. hodiny. Linky do Písnice budou mít pravidelnější interval v odpolední špičce a tak bych mohl ještě chvilku pokračovat. Jak se dá očekávat, Dopravní podnik i Ropid opět vyvinou maximální snahu tyto změny před veřejností utajit, neboť by se mohlo ukázat, že se v městské dopravě zase něco zlepšilo.
      Před nedávnem jsem zažil pro někoho úsměvnou příhodu, kdy řidič autobusu linky 140 nezastavil v zastávce Výstaviště Letňany. Vše v pořádku. Zastávka je na znamení a nikdo z 20 lidí čekajících na zastávce znamení nedal. Také možná proto, že řidič již začal s autobusem zajíždět do zastávkového zálivu, ale na poslední chvíli si to rozmyslel a zlomyslně návštěvníkům veletrhu, jistě z velké části neznalých místních poměrů, ujel. Nic proti předpisům. Otázkou je, zda pan řidič řídí autobus proto, aby se projel po Praze nebo aby vozil lidi a otázkou je, jaké zážitky s Dopravním podnikem si tito veletržní turisté, často automobilisté, z Prahy odnesou. Třeba by jen pomohlo, aby stačilo na zastávce na znamení viditelně stát, ale to už je jiná kapitola.