Biel/Bienne (květen 2012)

Padesátitisícové plně dvojjazyčné město Biel/Bienne leží v kantonu Bern poblíž Bielského jezera a na úpatí pohoří Jura. Důležitý železniční uzel je v dosahu S-Bahnu švýcarského hlavního města Bern a páteří zdejší MHD jsou dvě trolejbusové linky. V Bielu jezdí pouze kloubové trolejbusy, a to na linkách 1 a 4. Obě vedou stejně jako i ostatní linky MHD přes hlavní nádraží a obsluhují nejvíce osídlené oblasti tohoto rovinatého města obklopeného ze severu horami. Linka 4 vyjíždí za hranice Bielu, aby dojela do nedalekého městečka Nidau, které je s Bielem již v podstatě srostlé.

Trolejbusy jsou základem MHD v Bielu - každá z linek 1 a 4 jezdí v intervalu 7-8 minut ve všední dny a 10 minut o víkendu. 20 zdejších trolejbusů je opatřeno červeno-zeleným nátěrem.
Poněkud těžkopádná budova hlavního nádraží v Bielu se nachází přímo v centru města. Kolem nádraží projíždí také všechny linky MHD.
I autobusy místní MHD jsou opatřeny jednotným červeno-zeleným nátěrem. V Bielu jezdí 6 autobusových linek MHD, většinou v intervalu 15-20 minut.
Na obou trolejbusových linkách, které mají intervaly 7-8 minut ve všední dny a 10 minut o víkendu, jezdí kloubové trolejbusy Hess dvou generací - obě jsou nízkopodlažní, jedna dodávka je z roku 1997 a druhá série přišla v roce 2008. Celkem má Biel/Bienne k dispozici 20 vozidel, kromě několika reklamních jsou vozy oblečeny do jednotného červeno-zeleného nátěru.
Informační "totem" před budovou hlavního nádraží informuje o aktuálních odjezdech spojů MHD.
Trolejbus novější generace z roku 2008 na lince 4 poblíž hlavního nádraží míří do blízkého města Nidau.
Starší, ale funkční informační systém s ukazateli aktuálních příjezdů nejbližších spojů.
Konečná trolejbusové linky 4 u nádraží v Nidau - Nidau je samostatné město, které již časem prorostlo s Bielem. Toto je zástupce starší generace vozů Hess z roku 1997.
Jízdní řády a dole schéma sítě místní MHD. Trolejbusy (vlevo linka 4) jezdí o poznání častěji než autobusové linky (linka 8 vpravo).
V železniční stanici Nidau poblíž konečné trolejbusu se nemusíte bát nechat své jízdní kolo - pro kola jsou tu uzamykatelné boxy.
Autobusové linky MHD, které provozuje spolu s pár příměstskými linkami zdejší trolejbusový dopravce SABAG, tvoří doplněk trolejbusové sítě a všech 6 linek také projíždí kolem hlavního nádraží. Intervaly na těchto linkách se pohybují mezi 15 a 30 minutami. Většina zastávek MHD je kromě základních informací vybavena také tabulemi s aktuálními odjezdy spojů. Kvůli dvojjazyčnosti města jsou samozřejmě všechny informace v němčině i francouzštině.
Úzkokolejná železnice mezi městy Biel/Bienne a Ins. Tyto elektrické jezdnotky od Stadleru tu jezdí každých 15-30 minut. Využít je možné i při cestě mezi již srostlými městy Nidau a Biel.
I přes Biel/Bienne projíždějí zelené vlaky místního bernského S-Bahnu provozovaného společností BLS.
Kompletně vybavená zastávka MHD - přístřešek, jízdenkový automat, informační vitrína i elektronické tablo s aktuálními příjezdy spojů.
Do místní MHD jsou zapojeny také dvě pozemní lanovky - jedna na horu Magglingen/Macolin (panoramatické vozy z roku 2001, interval 10-20 minut, převýšení 442 m), a druhá kratší do stanice Leubringen/Evillard (po kompletní rekonstrukci v roce 2009, interval 10 minut, převýšení 242 m, první třetina trasy je vedena v tunelu). Obě lanovky slouží nejen turistům, ale i místním obyvatelům, kteří obývají přilehlé svahy pohoří Jura. Za zmínku stojí také úzkorozchodná železnice Biel/Bienne - Ins s provozem nízkopodlažních jednotek Stadler.
Nové panoramatické vozy si můžete vychutnat na lanovce z Bielu na místní nejvyšší kopec Magglingen/Macolin. Je z něj úchvatný výhled na Bielské jezero i celé město a okolí.
Lanovka na Macolin nejdřív stoupá po ocelovém mostě, pak už po betonovém tělese. Převýšení je něco přes 400 metrů a tato lanovka jezdí po 10-20 minutách.