Stopadesátitisícové město zábavy na západním břehu Anglie severně od Liverpoolu se rozkládá podél zdejších širokých písečných pláží. Od severu na jih toto pobřeží lemuje jediná zdejší tramvajová trať o délce 18 km, dnes už obsazená moderními nízkopodlažními vozidly. V minulosti zde ale jezdily různorodé typy jedno- i dvoupodlažních tramvají, z nichž část dnes slouží jako turistická atrakce a část byla přestavěna do nejroztodivnějších tvarů, aby plnily hlavní účel Blackpoolu – zabavit četné návštěvníky tohoto anglického Las Vegas. Pro obsluhu zbylých částí města jsou tu převážně tmavěšedé autobusy provozované městským dopravcem Blackpool Transport. Již brzy by měly tramvaje zajíždět i ke zdejšímu největšímu vlakovému nádraží Blackpool North.

Tramvajová doprava funguje v Blackpoolu už od roku 1885 a byla jedním z prvních tramvajových provozů na britských ostrovech. V 70. a 80. letech 20. století byla dokonce jediným přeživším městským tramvajovým provozem v Británii. V roce 2012 vyjely na pobřežní trasu po přestavbě nové nízkopodlažní tramvaje Bombardier Flexity 2, které nahradily dosavadní převážně dvoupodlažní krátké vozy, z nichž část přežila dodnes. Trasu dlouhou přes 18 km ujedou tramvaje zhruba za hodinu, základní interval je 15 minut. Moderních pětičlánkových tramvají tu jezdí 18. Poslední dvě jsou v provozu až od roku...
Jediná pobřežní tramvajová linka je dlouhá 18 kilometrů a kromě severního konce neopouští mořské pobřeží s širokými plážemi. Tyto fialovobílé tramvaje Bombardier tu jezdí od roku 2012.
V centrální části Blackpoolu jezdí tramvaje kolem rozhledny nápadně připomínající pařížskou Eifellovku. Místní tramvajová linka jezdí každých 15 minut a cesta z konečné na konečnou trvá zhruba hodinu.
Kromě klasické tramvajové linky dnes už obsazené moderními vozy se v Blackpoolu můžete svézt také historickými tramvajemi, které často spíš připomínají alegorické vozy. Historické jízdy se konají především o víkendech a využívají nejexponovanější centrální části tramvajové linky. Také mají své vlastní zastávky.
Otevřený vyhlídkový historický vůz na speciální víkendové jízdě v centrální části Blackpoolu. Tahle tramvaj je z roku 1934 a původně bylo vyrobeno 12 vozů tohoto typu. Dodnes jsou zachovány 3.
Tramvajovou linkou se dostanete od jedné zábavní atrakce ke druhé. Vybrat si můžete mezi vyhlídkovou věží, horskou dráhou, akvaparkem či dalšími atrakcemi na jednom z mol, která jsou dlouhá kvůli mělce se svažujícímu pobřeží a velkým rozdílům hladiny moře mezi přílivem a odlivem.
Interiér tramvají Bombardier Flexity 2, které tvoří od roku 2012 novou tvář místní MHD. Každá tramvaj je obsazena několika průvodčími, kteří prodávají i kontrolují jízdenky a hlasitě upozorňují na okolní pamětihodnosti.
Jižní konečná stanice Starr Gate u místní moderní vozovny. Těchto tramvají je k dispozici 18, poslední dvě jezdí až od roku 2018 – koupeny byly kvůli očekávané, ale stále dosud nezprovozněné nové odbočce k severnímu nádraží.
Turistický charakter města napovídá celotýdenně konstantní interval tramvajové linky, která jezdí každých 15 minut. Večer už jezdí na severní neturistický konec jen každá druhá tramvaj.
Tramvajová linka, kterou obsluhují moderní tramvaje, začíná na jižním okraji města v zastávce Starr Gate, kde leží také nová moderní architektonicky hodnotná vozovna. Trať vede stále podél pobřeží s širokými písčitými plážemi, četnými moly a zábavními parky až na severní, již mnohem civilnější okraj města a pokračuje už vnitrozemím do předměstí Fleetwood ke zdejšími přívozu přes řeku Wyre těsně u jejího ústí do moře. Tramvaje jsou obsazeny pozoruhodně vysokým množstvím průvodčích, kteří vám ochotně prodají či zkontrolují jízdenku a mezitím budou hlásit zastávky včetně informací o hlavních...
Moderní tramvajová vozovna na jižní konečné Starr Gate, která vznikla současně s obměnou vozového parku a modernizací trati v roce 2012.
Historické tramvaje jsou deponovány ve staré vozovně v centru Blackpoolu. Najdete zde jedno- i dvoupodlažní tramvaje nejroztodivnějších tvarů vyjíždějící na pravidelné i nepravidelné historické jízdy. Ty nejbizarnější tramvaje jsou za tmy ještě křiklavěji nasvíceny. Jedná se o tramvaje vypadají jako loď, raketa či parní vlak.
Pestrá flotila historických i pracovních tramvají schovaných v místní staré vozovně. K dispozici jsou také historické autobusy. Jízdy speciálně upravenými vozy si lze také objednat například pro rodinnou oslavu nebo větší skupinku turistů.
Severní konec tramvajové linky u přívozu ve čtvrti Fleetwood, kde se tramvajová trať odklání od pobřeží a vede uprostřed místní obytné zástavby. Zakončena je blokovou smyčkou u zdejšího historického majáku.
Na severní konečné tramvaj z Blackpoolu navazuje na předměstí Fleetwood tento přívoz přes řeku Wyre ústící zde do moře. Plavidlo je uzpůsobeno pro kotvení na různých místech kvůli velkým rozdílům hladiny vody mezi přílivem a odlivem.
Také na severním předměstí Fleetwood najdete široké písečné pláže. Do moře se tu vlévá řeka Wyre. Rozdíl mezi přílivem a odlivem je tu velmi znát.
V centru Blackpoolu se staví krátká odbočka od pobřežní trati směrem k místnímu hlavnímu nádraží Blackpool North. Hotovo by snad mělo být již brzy a konečnou zastávku tramvaje spojí s nádražím nový podchod.
Poměrně malé, ale přesto hlavní nádraží Blackpool North poblíž centra města. Končí zde elektrifikovaná odbočná trať z města Preston ležícího na hlavní trati z Londýna do Glasgow. A právě sem by už brzy měla zajíždět i pobřežní tramvaj.
Před vlakovým nádražím najdete i kvalitní prvek pěší navigace s jasným orientačním prvkem – plážemi u moře, které lemuje tramvajová trať.
Skromná hala v místního hlavního nádraží Blackpool North. Vlaky odtud jezdí zhruba každou půlhodinu.
Standardní tramvajový provoz doplňují zejména o víkendech, ale i při jiných zvláštních příležitostech, jízdy historických turistických tramvají ve zkrácené trase vedené centrální částí Blackpoolu. Na těchto speciálních spojích, ale i na soukromých jízdách pro objednané skupiny turistů, se prohánějí historické jedno- i dvoupodlažní tramvaje nejroztodivnějších tvarů a barev. Potkat zde můžete tramvajové kabriolety, vozy ve tvaru parníku či parního vlaku, rakety nebo tramvaje vypadající jako autobus. Tyto historické či spíše alegorické vozy jsou uskladněny ve staré vozovně v centru města.
Nová elektrická vlaková jednotka CAF místního hlavního dopravce Northern. S tímto vlakem dojedete zhruba za necelou půlhodinu do přestupní stanice Preston, kde už navazují rychlovlaky do Londýna i do Glasgow. Cesta z Blackpoolu do Londýna trvá zhruba 3 hodiny.
Kolem severního vlakového nádraží i místního obchodního centra projíždí mnoho autobusových linek včetně těch příměstských. Většinou tu potkáte autobusy dopravců Stagecoach nebo Arriva.
Městské linky číslované od 1 do 18 provozuje místní dopravní podnik Blackpool Transport, který má ve své režii i tramvaje. Městské autobusy jsou tmavě šedé se žlutými pruhy. Místní flotila čítá přes 130 autobusů, většinou značky Alexander Denis.
Na autobusových linkách MHD potkáte jedno- i dvoupodlažní autobusy. Většina městských linek se sjíždí v centru Blackpoolu nedaleko severního nádraží v této ulici poseté jednotlivými zastávkami. Ulice mezi historickými domy jsou tu osvíceny velmi netradičními lampami.
Avantgardní veřejné osvětlení přímo v centru Blackpoolu v místní „autobusové ulici“, odkud se do všech směrů rozjíždějí městské i příměstské linky.
Další z městských jednopodlažních autobusů nesoucích značku Palladium na pobřežní promenádě s tramvajovou tratí. Většina linek MHD jezdí v půlhodinových intervalech, některé linky ale i častěji. Od roku 2024 by měl Blackpool začít pořizovat elektrobusy.
Prémiová značka Palladium se na městských autobusech začala objevovat jako známka vyšší kvality (wifi, kožené sedačky, podlaha imitující dřevo), nyní už jsou ale takto kvalitní všechny městské autobusy. Jeden projíždí kolem místní „Eifellovky“.
Tramvaje i část městských autobusových linek provozuje se 130 autobusy místní dopravní podnik Blackpool Transport. Městské autobusy číslované od 1 do 18 (a nově také 74 a 75 zajíždějící až do sousedního města Preston) se od jiných vozů soukromých dopravců odlišují tmavošedým nátěrem se značkou Palladium (což byla původně známka autobusů vyšší kvality, které už jsou ale dnes všechny) a většina autobusových linek jezdí skrz centrum města poblíž největšího severního nádraží. Z něj se dostanete vlakem v krátkých intervalech do nedalekého Prestonu ležícího na hlavní severojižní trati z Londýna do...
Městská autobusová flotila je složena převážně z autobusů značky Alexander Dennis, potkáte tu ale také Citara od Mercedesu nebo vozy Volvo. Díky společnému provozovateli tramvají i autobusů platí jízdenky na celou MHD, což v Británii není úplně běžné.