Maďarská metropole žije v poslední době především postupnou modernizací severojižní linky metra M3, jejíž dokončení bylo kolikrát prodlouženo a nyní je stále uzavřen úsek v centru města. Tramvajovou síť se podařilo o něco rozšířit díky prodloužení tangenciální linky 1 k nádraží Kelenföld v jihozápadní části města. A pořídilo se i několik dalších tramvají CAF Urbos 3. Potřebná a dlouho očekávaná obnova vozového parku trolejbusů nabrala na obrátkách a trolejbusy Solaris včetně naposledy objednaných dalších kloubových vozů budou brzy znamenat konec legendárních Ikarusů. Jako šafránu je už ostatně také autobusových Ikarusů, které postupně nahrazují nové vozy Mercedes-Benz, ale i autobusy místní produkce Modulo.

Pokračuje kompletní rekonstrukce linky metra M3. Po dokončení severního a jižního konce trasy se stavbaři pustili do nejnáročnějšího úseku v centru. Ten je nahrazen silnou autobusovou linkou M3 s prakticky nepřetržitým proudem kloubových autobusů. Během prázdninové návštěvy nejezdilo metro ani na jižní konec, a tak bylo náhradních autobusů pořízeno ještě více. Ostatně i díky tomu bylo v nedávné době pořízeno větší množství autobusů Mercedes-Benz Citaro i Conecto, ale i kloubové autobusy Modulo místního výrobce, následovníka původního Ikarusu. Počet legendárních Ikarusů 260 i 280 se rapidně...
Rekonstrukce linky metra M3 stále není u konce, během návštěvy probíhala výluka nejen v centru, ale také na již rekonstruovaném úseku na jižním konci trasy. Proto byl během letních prázdnin zaveden náhradní autobusový provoz v úseku od jižní konečné až do centra na Deák Ferenc tér. Zde souprava metra na jižní konečné, kde je i místní depo.
Síť budapešťského metra s vyznačeným úsekem metra M3 v rekonstrukci, kdy je vyloučen provoz mezi stanicemi Lehel tér a Nagyvárad tér v centru města. Během návštěvy se ale nejezdilo až na jižní konec linky.
Na lince M3 se již svezete pouze rekonstruovanými soupravami z ruské Mytišči. Díky probíhající rekonstrukci nyní stačí na zajištění provozu méně souprav.
Rekonstruované ruské soupravy metra si zachovaly téměř původní vzhled. Přestavěny byly ve svém mateřském závodu v Mytišči.
Velké autobusové nádraží u jižní konečné metra M3 Kobánya-Kispest hostilo během letní výluky metra také mnoho náhradních kloubových autobusů. Na obrázku odpočívají vozy MAN a dvě generace tureckých Mercedesů Conecto.
Na náhradní autobusové lince za metro M3 byl zachycen také maďarský kloubový autobus Modulo od následovníka slavné místní značky Ikarus. Celkem si místní dopravní podnik objednal 150 těchto vozů.
Na terminálu Kobánya-Kispest byly zachyceny dva ojeté dvacetileté kloubové autobusy Van Hool původem z Bruselu.
Legendární třívozové důlní vláčky na nejstarší kontinentální lince metra M1 vedené mělce pod povrchem z centra na jihovýchod k lázním Széchenyi a k depu u stanice Mexikoi út.
Nové soupravy Alstom jezdící na lince metra M2 se krátce před konečnou Örs vezér tere vynořují na povrch. Zde je také místní depo, kde se nachází ještě několik původních ruských vagonů, které už ale do běžného provozu nezasahují.
V červnu 2019 byla tramvajová linka 1 prodloužena v jižní části trasy o tři zastávky do přestupního uzlu u nádraží Kelenföld, kde také končí automatické metro M4. K vidění jsou zde všechny aktuální typy vozidel na této dlouhé a kapacitní tramvajové lince.
Linka 1 je domovem také nejdelších tramvají CAF Urbos, které nahrazují původní třívozové soupravy T5C5. Těchto nových devítičlánkových tramvají tu postupně od roku 2016 jezdí celkem 17.
Linky 47, 48 a 49 mířící z pravého břehu Dunaje do centra Pešti přijíždějí po rekonstruované zatravněné trati na konečnou Deák Ferenc tér. Tramvaje GANZ postupně procházejí modernizací. Celkem jich tu jezdí kolem 70.
Pravobřežní tramvajová síť je většinou v podání dvojic T5C5. Zde na náměstí Szent Gellert v pozadí s mostem Svobody. I tyto tramvaje postupně procházejí modernizací.
Modernizovaný interiér obousměrné tramvaje T5C5, které jezdí v Budapešti ve dvojicích nebo trojicích. Pořízeny byly v letech 1980-1984.
Renovovaná tramvaj Ganz s tónovanými okny v modernizovaném uzlu Széll Kálmán tér na červené lince metra M2 (dříve Moszkva tér). Tyto legendární tramvaje byly dodávány mezi léty 1968 a 1978.
V tramvajové síti přibyly v roce 2019 koleje v jižní části linky 1, která byla prodloužena o tři zastávky k nádraží a konečné stanici metra Kelenföld. Přibylo také nových nízkopodlažních tramvají CAF Urbos 3, kterých jezdí v delší verzi už 17 a v kratší 56. Takový počet nových tramvají však zdaleka k obnově poměrně zastaralého vozového parku nestačí, proto pokračují postupné modernizace jak nejstarších tramvají GANZ, tak i o něco mladších českých vozů T5C5, které tu budou sloužit jistě ještě dlouho.
Konečná tramvají Mexikói út na konečné metra M1. Spolu s novými tramvajemi CAF Urbos 3 tu jezdí i původně hannoverské vysokopodlažní tramvaje. Nových tramvají CAF v této zkrácené verzi tu jezdí už 56, poslední byla dodána teprve nedávno.
Hannoverská tramvaj TW6000 se sklápěcími schody u smyčky Gubacsi út / Határ út na jižním okraji Budapešti, kde končí linka 3. Část těchto tramvají jezdilo ještě 8 let v nizozemském Haagu.
Poměrně rozlehlá síť trolejbusů dostala nedávno vzpruhu v podobě nových standardních i kloubových trolejbusů Solaris. Celkem jich tu jezdí už 60 a dalších 48 má být dodáno do konce roku 2022.
Jeden z nových kloubových bateriových trolejbusů Solaris s výzbrojí Škoda. Do konce roku 2022 má přijít dalších 36 kloubových vozů, které nahradí nejstarší kloubové Ikarusy.
V roce 2002 bylo dodáno 15 standardních trolejbusů Ikarus 412T. Zde na smyčce u nádraží Keleti.
Jeden z 10 nejnovějších bateriových trolejbusů Solaris-Škoda z let 2018-9. Díky bateriím mohly být některé linky prodlouženy i tam, kam troleje nevedou – to je příklad i této linky 72M, která jezdí bez trolejí z Deák Ferenc tér na Orzcy tér. Stejnou technologii používá i 14 kloubových vozů stejného typu.
Poblíž mostu Svobody projíždí historickým centrem jeden z legendárních trolejbusů Ikarus. Celkem jich tu jezdí ještě 34, již brzy by je ale měly nahradit nové vozy Solaris s výzbrojí Škoda.
Další z dožívajících kloubových trolejbusů Ikarus 280T z roku 1989 odpočívá na konečné u stadionu Ference Puskáse ve východní části města.
Interiér kloubového trolejbusu Ikarus, kterým už také zvoní hrana. Displej za řidičem oznamuje, že do odjezdu z konečné zbývá ještě 7 minut.
Trolejbus Gräf-Stift s karoserií MAN na konečné Örs vezér tere. Tento vůz pochází z německého Eberswalde, byl vyroben v roce 1994 a celkem jich bylo z tohoto zrušeného provozu dodáno 10.
Velký pokrok nastal a ještě brzy nastane u trolejbusů, kdy se podařilo rozdmýchat obnovu vozového parku, a to standardními i kloubovými vozy Solaris s výzbrojí Škoda. Nejnovější dodávka přinesla 10 standardních a 14 kloubových Solarisů 4. generace, v ulicích Budapešti tak už jezdí 60 trolejbusů s karoserií Solaris. Stále však potkáte cca 35 původních kloubových Ikarusů. Ty by mělo nahradit 36 nových kloubových Solarisů v roce 2022. A přijít má ještě dalších 12 krátkých vozů, které především rozšíří trolejbusovou síť i tam, kam nevedou troleje. Všechny nové trolejbusy už totiž mají pomocný...
18metrový trolejbus Solaris z první dodávky 16 kloubových a 20 standardních vozů v roce 2015.
Ze smyčky Örs vezér tere vyjíždí první z 15 trolejbusů Ikarus 435 z roku 1994. Byly to poslední dodané vysokopodlažní trolejbusy do Budapešti.
Krátké Conecto nejnovější série na okrajové lince 166. V poslední době jsou do Budapešti dodávány zejména autobusy Mercedes-Benz Citaro i Conecto a také maďarské vozy Modulo-Ikarus.
Některé městské autobusy jsou oblečeny do „letištních“ polepů. Z letiště Ference Liszta se do města dostanete buďto linkou 100E přímo do centra na Deák Ferenc tér, a nebo linkou 200E k nejbližší konečné metra Kobánya-Kispest, přičemž na lince 100E platí zvláštní tarif.
V roce 2013 pořídil BKV 40 těchto plynových autobusů VanHool, které jezdily původně ve francouzském městě Chenove. Vyrobeny byly v letech 2004-8.
Nízkopodlažní Ikarus 412 z roku 2000 oblečený po modernizaci do nového městského nátěru přijíždí po mostě přes manipulační trať metra i železniční trať do terminálu u stanice Kobánya-Kispest.
Jeden z posledních přeživších Ikarusů 280 ve stále vzorném stavu po modernizaci a v plné síle na lince 85 vyjíždí z terminálu Örs vezér tere. Vyroben byl v roce 1993.
Kloubové Volvo 7700A z roku 2006 ještě v původním budapešťském nátěru. Tyto autobusy byly první vlaštovkou v obnově přestárlého vozového parku Ikarus na počátku 21. století. Vlevo zástupce 160kusové dodávky Citar od Mercedesu soukromého dopravce Arriva z roku 2013.
V autobusových garážích ve čtvrti Budaörs na západě města je deponováno i 20 elektrobusů Modulo z roku 2015.
V letech 2002-4 bylo Maďarským železnicím dodáno 40 motorových ruských jednotek od firmy Metrovagonmaš. Tyto jednotky měly jezdit jako součást umoření ruského dluhu také v České republice.
Nic se nezměnilo ani na konečné linek 8 a 9 příměstské železnice HÉV v uzlu Örs vezér tere, kde se přestupuje na metro, tramvaje, trolejbusy i autobusy.
Stanice Békásmegyer na konci Budapešti, kde končí každý druhý vlak linky HÉV 5. Tato linka je nejsilnější z 5 linek HÉV, ve špičkách jezdí každých 5-6 minut. Na konečnou kousek o tramvajové linky 4+6 se dostanete za 20 minut.
Interiér částečně modernizované elektrické jednotky HÉV na lince 5, která vede po pravém břehu Dunaje do městečka Szentendre, kde leží dopravní muzeum MHD. Nechybí ani klasický mechanický znehodnocovač jízdenek.
Na příměstských linkách v okolí Budapešti je často k vidění značka Credo, což jsou původně licenčně vyráběné autobusy SOR, které se postupně vydaly vlastní cestou, i když některé prvky svých předchůdců jsou stále patrné i na nejnovějších modelech.
A ještě jedno maďarské Credo v bílé barvě na regionální lince dopravce Volánbusz.
Regionální dopravce Volánbusz nakoupil v nedávné minulosti větší množství kloubových autobusů MAN, které nahradily hlavně dožívající kloubové příměstské Ikarusy.
V muzeu MHD v městečku Szentendre severně od Budapešti najdete také tento vzácný prototyp nového metra Ganz-Hunslet pro Budapešť z roku 1983, který se však následovníků nedočkal a dnes je vystaven větru i dešti na dvoře muzea.
Muzeum BKV v Szentendre se stalo konečnou stanicí také pro prototyp tramvaje Hungaroplan z roku 1988, která byla vyrobena ve spolupráci BKV a maďarského výrobce autobusů Ikarus.
Uprostřed maďarské venkovské krajiny najdete ve vesničce Csákberény tento památník v podobě metra vykukujícího ze země, bohužel aktuálně již ve značně pozměněném stavu díky nenechavým návštěvníkům.