Duisburg (září 2009)

Průmyslový Duisburg je další ze součástí obrovské aglomerace německého Porúří a je životně spjatý s nedalekým Düsseldorfem. Páteřní linkou městské dopravy je stadtbahn číslo U79, čili düsseldorfská linka, kterou se dá dojet z Düsseldorfu do Duisburgu asi za 45 minut. Pod centry obou měst jede linka pod zemí, na jejich okrajích normálně na povrhu, mezi městy vede zemědělskou krajinou a připomíná spíš vlakotramvaj.

Podzemní nástupiště pod hlavním nádražím, kde zastavují jak místní tramvajové linky, tak düsseldorfský stadtbahn U79. Název místního dopravního podniku je DVG a částečně provozuje i linku U79 do Düsseldorfu.
Kromě podzemní tramvaje z Düsseldorfu má Duisburg i vlastní tramvajovou síť, a to v podobě dvou navzájem propletených linek 901 a 903. Jedna z nich jede dokonce společně v podzemním úseku s linkou U79. Hlavním úkolem městské dopravy je spojovat průmyslové a obytné čtvrti tohoto půlmiliónového města, které se zde prolínají víc než dost. Možná i proto působí město poměrně nehostinným dojmem.
Duisburg brázdí na linkách 901 a 903 obousměrné čtyřčlánkové tramvaje z 80. let 20. století, některé s vloženým nízkopodlažním článkem.
Další z tramvají v typickém místním nátěru, tentokrát na povrchu. Obě linky jezdí přes den v desetiminutových intervalech.
Pod hlavním nádražím zastavují na jedné koleji jak tramvaj, tak stadtbahn. Pro linku U79 je určena část z vysokým nástupištěm, linka 903 zastavuje u nízké nástupní hrany.
Zástupce duisburských autobusů u hlavního nádraží. Zdejší terminál má několik úrovní a není jednoduché najít tu správnou cestu.
Páteří železniční dopravy v Duisburgu je předlouhá linka S-Bahnu S1 z Düsseldorfu do Dortmundu. Na této lince jezdí většinou moderní elektrické jednotky. Pro cestu do Düsseldorfu je o dost rychlejší než linka U79, navíc jede kolem mezinárodního letiště.