Druhé největší švédské město s půlmilionem obyvatel ve městě a dalším půlmilionem v jeho okolí leží na jihozápadě země u západního pobřeží zálivu Kategatt. Göteborg je největším skandinávským přístavem v ústí řeky Götta a také největším univerzitním městem ve Švédsku. Z dálky sem doletíme letadlem nebo dojedete vlakem na prozatím hlavové hlavní nádraží, staví se ale městský železniční tunel pod centrem, který pozvedne význam vlaků do nebeských výšin. Göteborg má rozsáhlou tramvajovou síť s rychlodrážními úseky a legendární švédské stroje Hägglund ze 60. let tu postupně nahrazují nové nízkopodlažní tramvaje Flexity. Velmi intenzivní je také autobusová síť, které vévodí pětice páteřních linek s krátkými intervaly – na ojedinělé lince 16 už ale nepotkáte dvoukloubové autobusy, jen o něco kratší tříosé Mercedesy. Rychle také přibývá elektrobusů, hlavně značky Volvo. Tato světoznámá automobilka má ostatně v Göteborgu i své sídlo.

Tramvaje v Göteborgu jsou téměř všude. Jezdí tu 12 intenzivních linek, z nichž většina se potkává u hlavního nádraží nebo těsně vedle v uzlu Brunnsparken. Tramvaj se v centru proplétají běžnými ulicemi společně s autobusy, zatímco na předměstích jsou vedeny separovaně po rychlodrážních úsecích, které připomínají spíše Stadtbahn než pouliční dráhu. Hlavně u dvou severovýchodních tratí je rychlá jízda lesy a skalami s množstvím tunelů nezapomenutelným zážitkem. Jeden tunel také zkracuje cestu tramvajím přímo na jihovýchodním okraji centra. Tramvajovými trasami je město pokryté už dlouho, proto...
Legendární tramvaje Hägglund z přelomu 60. a 70. let stále zdobí ulice švédského Göteborgu. Jezdí jich tu sólo i ve dvojicích ještě cca 50. Posilová linka 13, která je v provozu jen ve všední dny, je oblíbeným rajónem těchto nezapomenutelných strojů.
Dalším typem tramvajových tanků v Göteborgu je ASEA M31 z 80. let, které byly přestavěny z dvou- na tříčlánkové a získaly tak bezbariérový vstup. Dodnes jich tu jezdí 80. Na této křižovatce u hlavního nádraží se křižují tramvaje z pěti směrů a do toho mnoho autobusů. O zastávku dál je však ještě rušnější křižovatka.
Skandinávie měla slabost pro tramvaje italské výroby. Dalším důkazem jsou vozy Ansaldobreda Sirio ve švédském Göteborgu, kde jich postupně od roku 2005 jezdí 65. Linka 10 zde přijíždí od severu do nejfrekventovanější křižovatky v centru – Brunnsparken.
Nejmladší člen tramvajové rodiny v Göteborgu: tříčlánková Flexity Classic od Alstom/Bombardier. Dodávány jsou od roku 2019 a již brzy jich bude 40 (10 z nich je obousměrných). Město objednalo dalších 60 tramvají stejného typu, které budou o článek delší a nahradí všechny zbylé Hägglundy.
Hlavní infocentrum místního dopravního systému Västtraffik najdete na náměstí přímo před hlavním nádražím u tramvajové křižovatky. Odtud je to jen kousek do historického centra. Všechno týkající se veřejné dopravy tu má světlemodrou barvu.
Takto vypadá vstup do historické budovy hlavního nádraží za tmy. Hned vedle něj je nové autobusové nádraží a o kousek dál se tu staví nový městský železniční tunel, který udělá z dosud hlavového nádraží průjezdné, přinese další 2 zastávky v centru a hlavně zrychlí a zkapacitní místní vlakové linky.
Další linkou, kde potkáte dvojice nejstarších tramvají Hägglund, je východozápadní trojka, která stejně jako mnoho dalších linek projíždí tudy přes křižovatku Brunnsparken. Tyto tramvaje postupně prošly modernizací, při které získaly prostřední výklopné dveře, které nahradily původní manuálně ovládané úzké dveře skládající se ze dvou vedle sebe umístěných samostatných dvoukřídlých dveří.
Nyní již tříčlánková tramvaj M31 na nejrušnější křižovatce Brunnsparken na rychlodrážní severojižní lince 9. Tyto tramvaje se už jednou modernizovaly v České republice, kde dostaly novou elektrickou výzbroj od Cegelecu. A nyní se budou v ČR modernizovat znova, tentokrát u firmy Škoda Ekova, čímž by měla být prodloužena jejich životnost o dalších 15 let.
Na křižovatce Brunnsparken v centru Goteborgu panuje čilý ruch, kde se mezi tramvajemi a autobusy bezstarostně proplétají chodci i cyklisté. Kromě linek 8 a 13 tu potkáte všechny tramvajové linky.
Göteborg má nyní 4 základní typy tramvají, z nichž většina už je bezbariérově přístupná. Jednotlivé linky mají svou barvu, kterou se tu snaží zobrazovat i na digitálních panelech.
Tramvajový vozový park je v Goteborgu poměrně pestrý. Stále tu často narazíte na legendární vysokopodlažní stroje Hägglund ze 60. a 70. let. Manuálně ovládané dveře už ale nahradil elektrický pohon a nejstarší série těchto vozů už byla před nedávnem vyřazena. Novější typ vysokopodlažních tramvají ASEA, kterým byl v 90. letech doplněn třetí nízkopodlažní článek, tu ale jezdí v plném počtu 80 vozů a brzy se budou opět modernizovat v české Ekově. Plně nízkopodlažní tramvaje jsou tu reprezentovány dvěma typy – starší italské tramvaje Ansaldobreda Sirio (65 kusů) a nejnovější tříčlánkové Flexity...
Čilý ruch na jedné ze zastávek u hlavního vlakového i autobusového nádraží. Základní modrý nátěr autobusů je doplněn u páteřních linek tyrkysovým pruhem, u expresních linek růžovým.
Hned vedle hlavního vlakového nádraží najdete příkladné autobusové nádraží pro regionální i dálkové spoje. Funguje už od roku 1996 a má velmi příjemný interiér oddělený od venkovních odstavů pro autobusy stěnou s dveřmi, které se otevřou až při příjezdu autobusu. Terminál je přímo propojen s halou hlavního nádraží.
A takto vypadá hlavní autobusový terminál zvenku – vozy přijíždějí k jednotlivým dveřím odbavovací haly a po odbavení vycouvají zpět. Za terminálem roste nová moderní čtvrť současně s novým městským železničním tunelem.
Interiér autobusového nádraží Nilse Ericssona obsahuje všechny potřebné služby a díky oddělení od vlastních ploch pro autobusy jste vždy v teple a nedýcháte zplodiny z autobusů.
Norský státní dopravce Vy Buss provozuje od roku také speciální linku na místní letiště pod názvem Flygbussarna. Tato značka je společná pro všechny letištní autobusy v celém Švédsku. Z místního letiště Landvetter to do centra Goteborgu trvá 35 minut. Základní interval linky je 20 minut.
Směrem k hlavnímu nádraží přijíždí po mostní estakádě od severu spolu s tramvajovou linkou 13 také několik linek autobusových včetně páteřní linky 16. Někde tam pod mostem budou nová podzemní nástupiště hlavního nádraží.
Nejstarších tramvají Hägglund jezdí v Goteborgu ještě cca 50. Nahradit by je měly pokračující dodávky nejnovějších tramvají Flexity, které budou již brzy přicházet v prodloužené verzi. Zde se potkaly dvě dvojice těchto legendárních strojů ve smyčce Brämaregarden v severozápadní části města. Zatímco posilová linka 13 zde končí, linka 10 pokračuje dál s linkami 5 a 6 do sídliště Biskopsgarden.
Detail spojení tramvají Hägglund pomocí automatických spřáhel. Přední dveře jsou skládací čtyřdílné, zadní dvoudílné, prostřední vně výklopné. Tato dvojice je z nejnovější dodávky Hägglundů v roce 1972.
Pro zastavení tramvaje v zastávce je potřeba dát řidiči znamení. V nejstarších vozech Hägglund, ale i v novějších tříčlánkových tramvajích ASEA, se to dělá pomocí zatažení za kabel vedený podél obou boků vozu nad okny.
Pohled na přední část interiéru tramvaje Hägglund. V místních tramvajích nechybí ani jednoduchý jízdenkový automat. Této 60kusové sérii M29 předcházela v 60. letech ještě 70kusová velmi podobná série označená jako M28, jejíž poslední zástupci byli vyřazeni v roce 2021.
A zde zadní část vnitřku Hägglundu. Původně se prostřední a zadní dveře otvíraly manuálně cestujícími a zavíraly samotíží. Nyní jsou už všechny ovládané elektricky (prostřední skládací byly nahrazeny vně výklopnými)
Posilová linka 13 využívá při cestě z centra na jih zkratky v podobě tunelu pod kopcem Johanneberg. Tato spojovací trať s tunelem pro linky 6, 8 a 13 vznikla v roce 2002.
Tříčlánková tramvaj M31 projíždí křižovatkou Korsvägen jihovýchodně od centra města, kam od roku 2002 ústí nový tramvajový tunel od jihozápadu. Za křižovatkou je místní zábavní park Liseberg.
Také tříčlánkové (původně dvoučlánkové) tramvaje M31 mají v krajních článcích skládací dveře. Zanedlouho projde všech 80 strojů tohoto typu další modernizací v ostravské Ekově.
I přes velmi rozsáhlou tramvajovou síť je pro dobrou obsluhu tak velkého města potřeba i množství autobusů. Základem sítě je 5 páteřních autobusových linek „Stombuss“ číslovaných od 16 výše. Nejzajímavější linkou je 16 do moderní čtvrti Lindholmen přestavěné z bývalých přístavů a skladů. Tady dříve jezdily dvoukloubové autobusy, dnes už nahrazené o 3 metry kratšími kloubovými Mercedesy CapaCity. Na dalších páteřních linkách jezdí klasické kloubové autobusy, odlišené od běžných linek tyrkysovým pruhem na jinak celovozovém světlomodrém nátěru. Pro rychlé spojení Göteborgu s aglomerací slouží...
Na konci dlouhé jihovýchodní radiály pro tramvajové linky 2 a 4 najdete ve čtvrti Mölndal moderní přestupní terminál s možností přestupu na regionální železnici i návazné autobusy.
Věrným společníkem tramvajových kolejí a zastávek jsou všudypřítomné skály. Nejinak je tomu na konečné stanici Tynnered jihozápadní radiály pro linky 1 a 7. Tato trať je jednou z pěti, která je zcela oddělená od ostatní dopravy a tramvaje zde dosahují velmi slušné cestovní rychlosti. Některé úseky byly původně zamýšlené pro přestavbu na Stadtbahn.
Zejména dvě severovýchodní tratě do vzdálených předměstí oplývají množstvím tunelů, díky kterým mohou tramvaje obsloužit v krátkém čase i daleká sídliště uprostřed lesů a skal. V tomto případě vjíždí italská tramvaj Ansaldobreda do tunelu poblíž nejsevernější konečné Angered. Kvůli ostrovním nástupištím 3 mezilehlých zastávek tu chvíli tramvaje jezdí vlevo.
Dostat se tramvají z centra až na konečnou může někdy trvat docela dlouho, proto tu i nové tramvaje oplývají množstvím pohodlných sedadel. Takto vypadá interiér italské Ansaldobredy Sirio.
Severní výjezd z dlouhého tunelu s levostranným provozem na nejsevernější radiále do čtvrti Angered. Na této asi nejrychlejší trati s velkými mezizastávkovými vzdálenostmi je i jedna plně podzemní stanice pod sídlištěm Hammarkullen. V krátkém souhrnném intervalu 2-3 minuty tu jezdí linky 4, 8 a 9.
Další tunely oplývající trať vede na severovýchod do sídliště Bergsjön ukrytého daleko za městem v kopcích uprostřed lesů a skal. Mezilehlou zastávku Rymdtorget spojuje s okolním terénem i dlouhý výtah.
Nejnovější typ tramvaje vjíždí do jednoho z tunelů ve skále na rychlodrážní trati do čtvrti Bergsjön, kam jezdí linky 7 a 11. Na těchto dvou rychlých severních tratích jezdí jen bezbariérově přístupné tramvaje.
Interiér nejnovější tramvaje Flexity Classic, kterých tu bude už za pár let jezdit celkem 100. 60 z nich bude čtyřčlánkových.
Srovnání jednosměrné a obousměrné verze tramvaje Flexity Classic. Z aktuálně dokončované čtyřicetikusové dodávky tříčlánkových tramvají je 10 obousměrných. Všechny ostatní tramvaje starších typů jsou jednosměrné – konečné jsou totiž vždy zakončeny smyčkou.
Na některá pořadí linek s provozem starých vozů Hägglund byly vyslány pouze sólovozy. Týkalo se to hlavně posilové linky 13. Náměstí před hlavním nádražím patří pouze MHD, chodcům a cyklistům.
Göteborg vyniká výrazným značením jednotlivých stanovišť v rámci přestupních uzlů. Tady v zastávce Gamlestads Torg, kde se rozdělují dvě severovýchodní rychlodráhy, jsou čtyři tramvajová a dvě autobusová nástupiště. Přestoupit tu můžete ale také na vlak.
Pro snadnou orientaci v přestupních uzlech slouží i jednoduché, ale velké mapy s rozmístěním jednotlivých zastávkových stanovišť označených písmeny.
Jelikož je Goteborg sídlem světoznámé švédské automobilky Volvo, není divu, že většina autobusů pochází právě odtud. I když už v Goteborgu nenajdete klasické dieselové autobusy (jezdí buď jako hybridní nebo na plynový pohon), rychle se rozmáhá čistě elektrický pohon. Už nyní zde jezdí cca 250 elektrobusů Volvo (většina kloubových) a do roku 2030 by měly být autobusy elektrické všechny. Jednotlivé linky provozuje pod hlavičkou systému Västtraffik několik dopravců – hlavně Transdev, Keolis a Nobina. Například Transdev nedávno pořídil 150 kloubových elektrobusů Volvo, Keolis a Nobina pořizují...
Na nejpáteřnější autobusové lince 16 byly od roku 2006 nasazovány dvoukloubové autobusy Volvo. V roce 2021 je nahradily o 3 metry kratší hybridní Mercedesy CapaCity. Linku 16 provozuje dopravce Transdev, páteřní linky mají světlemodrý nátěr doplněný o tyrkysový pruh.
Ve velké části severního úseku páteřní linky 16 na severním břehu řeky Göta alv jsou autobusy vedeny po speciální silnici vyhrazené jen pro ně. Tuto stopu sdílí také ostatní autobusové linky v oblasti.
Linka 16 má ze všech páteřních linek nejkratší intervaly – ve špičkách jezdí cca každých 5 minut. Ve spojení s 23 vysokokapacitními autobusy to z ní dělá jednu z nejvytíženějších autobusových linek v Goteborgu.
Západní konečná páteřní linky 16 v moderní čtvrti Eriksberg, která vznikla na místě původního nákladního přístavu a doků. Dnes je tu hlavně luxusní bydlení s výhledem na široké koryto řeky Göta alv, která se poblíž Göteborgu vlévá do Severního moře.
Také zde mezi čtvrtěmi Lindholmen a Eriksberk se páteřní linka 16 proplétá novou nebo opravnou zástavbou bývalé průmyslové čtvrti pomocí vyhrazené autobusové silnice. Pro linku 16 bylo dříve vyhrazeno 17 dvoukloubových autobusů, které byly nahrazeny 23 o 3 metry kratšími.
Jeden z 23 nových kapacitních Mercedesů v zastávce Lindholmen uprostřed moderní čtvrti severně od centra Goteborgu, v pozadí s rozestavěným mrakodrapem, který bude se svými 246 metry nejvyšší budovou ve Skandinávii.
Na dočasně přesunuté zastávce najdete někdy také tyto mobilní informační panely s aktuálními odjezdy napájené z baterií.
Jeden ze starších plynových kloubových MANů přímo v centru, kudy projíždí i jedna z pěti páteřních linek. Linka 18 vede od severu na jihovýchod a spolu s linkou 19 zajišťuje do severních předměstí velmi komfortní interval ve špičkách 2,5 minuty.  Dopravce Keolis nedávno vysoutěžil část linek MHD, pro které zajistí plně elektrický provoz.
Na konečné tramvajových linek 1 a 5 u místní nemocnice východně od centra je konečná také páteřní linky 17, na kterou Keolis nasazuje kloubové vozy, v tomto případě značky MAN. Do roku 2030 mají ale všechny autobusy v Goteborgu jezdit na elektrický pohon. V nejvytíženějším úseku jezdí tato linka ve špičkách dokonce každé 4 minuty.
Autobusové linky v Goteborgu provozují různí dopravci, kteří mají společné barvy systému Västtraffik a začínají mít také další společnou věc - elektrický pohon. Zde kloubový elektrobus Volvo na návazné lince 77 na severní tramvajové konečné Angered daleko v lesích za městem. Dopravce Nobina pořídil do Goteborgu v nedávné době cca 85 elektrobusů.
Velkým dopravním projektem je nový železniční tunel pod centrem města (Västlanken – Z ápadní spojení), který udělá z dnešního hlavového hlavního nádraží průjezdné a umožní zintenzivnit vlakovou dopravu v celé milionové aglomeraci. V centru Göteborgu vzniknou 2 nové zastávky, nový tunel bude mít cca 3 km a hlavní železniční ruch se přesune z dnešních kusých kolejí hlavního nádraží o kousek dál do podzemí. Nové koleje, estakády i tunely jsou zároveň impulsem pro stavbu nové čtvrti na jižním břehu širokého koryta řeky Götta severovýchodně od centra města. Podél vody totiž vzniklo v poslední době...
Hybridní autobus Volvo v barvách páteřních linek na sice nepáteřní lince 50, která ale jezdí ve špičkách každých 5 minut a která také jako mnoho dalších projíždí přímo centrem města po tramvajových kolejích. V Goteborgu už nyní nepotkáte žádný čistě dieselový autobus.
V rámci místní veřejné dopravy je i systém mikrobusů na zavolání, které jezdí podle poptávky a jsou určeny především imobilním cestujícím.
Velké autobusové nádraží Frölunda torg na jihozápadním sídlišti, odkud jezdí do centra hlavně tramvaje, můžete se ta odtud ale dostat také autobusovou linkou 50 za 20 minut v pětiminutovém špičkovém intervalu. Pro dobrou orientaci v přestupních uzlech se důsledně používají písmena pro jednotlivá stanoviště.
Jedno z nabíjecích míst pro elektrobusy je i na autobusovém terminálu Frölunda torg. Dopravce Transdev pořídil v uplynulých dvou letech kolem 150 nových kloubových elektrobusů Volvo. Aktuálně už v Goteborgu jezdí kolem 250 elektrobusů.
Další z nových kloubových elektrobusů projíždí terminálem Frölunda torg, kde je i kvalitní zákaznické centrum. Přestoupit tu můžete na 3 tramvajové linky, jejichž zahloubená zastávka se nachází o patro níže.
V Göteborgu fungují také 4 expresní autobusové linky, které spojují město s poměrně vzdálenými městy zdejší aglomerace. Například severojižní linka X4 spojuje Goteborg s městy na sever a jih od něj, má jízdní dobu cca hodinu a ve špičkách jezdí v intervalu 5 minut těmito patnáctimetrovými plynovými MANy.
Východně od hlavního nádraží leží malý autobusový terminál pro regionální spoje, kde je opět plocha pro autobusy oddělená od prostoru pro cestující. Na expresních příměstských autobusových linkách potkáte i patrové vozy.
Dalším severojižním regionálním expresem je autobusová linka X2. I ta jezdí ve špičkách každých 5 minut, projíždí aglomeraci od severu na jih s více než hodinovou jízdní dobou. Jedna ze zastávek v centru Goteborgu je zde u přístaviště Stenpiren, odkud jezdí přívoz do čtvrti Lindholmen.
Centrum i vzdálenější předměstí Goteborgu obklopuje voda, což je ideální příležitost pro přívozy, které zkracují cestování hlavně místním. Odtud z centra vyplouvá do několika zastávek na obou březích řeky Göta vodní linka 285. Goteborg je zároveň největším skandinávským přístavem, v původních docích ale už dnes bydlí lidé.
Nejfrekventovanější lodní linkou MHD je 286 spojující centrum města pomocí přístaviště Stenspiren s moderní čtvrtí Lindholmen na druhém břehu řeky, kde je také univerzitní kampus. Ve špičkách jezdí tato linka každých 6 minut.
Významným přístavištěm lodních linek je Saltholmen na jihozápadním okraji Goteborgu u konečné tramvajové linky 11. Odtud vyplouvají linky spojující pevninu s množstvím malých ostrovů u pobřeží.
Jedna z luxusních jachet zajišťujících lodní linky MHD z přístavu Saltholmen k blízkým obydleným ostrůvků. Na očíslovaných linkách pod hlavičkou Västtraffik platí běžné jízdné MHD.
Švédské železnice provozují pod logem místní veřejné dopravy síť příměstských vlakových linek do aglomerace Goteborgu, která čítá přes milion obyvatel. Nyní končí všechny linky na hlavovém hlavním nádraží. Po dokončení železničního tunelu pod centrem se z nich ale stanou linky průjezdné, které budou obsluhovat i centrum města.
Kromě moderních elektrických jednotek potkáte na osobních vlacích v okolí Göteborgu také tyto klasické elektrické jednotky ze 70. a 80. let. Žlutošedé vlaky nosí logo místní dopravy a jsou pojmenované Västtagen podle názvu místního kraje Västra Gottaland.
Na modernizované páteřní trase železnice od severovýchodu na hlavní nádraží je také tato nová přestupní zastávka Gamlestaden na předměstí Göteborgu, kde můžete přestoupit na rychlodrážní tramvajové linky do sídlišť na severovýchodě aglomerace.