Průmyslové město a významný námořní přístav na severozápadě Anglie má zajímavý páteřní kolejový systém MHD, vlastně takovou železnici s několika málo podzemními tunely v centru, kde se elektrické vlaky sjíždějí do souhrnného pětiminutového intervalu. Konečně došlo i na obnovu vozového parku ze 70. let, který je nyní postupně nahrazován moderními svižnějšími a hlavně kapacitnějšími jednotkami od Stadleru, které více připomínají metro než vlak. Intenzivní autobusová doprava, která se sjíždí v centru do několika terminálů je provozována jednotlivými dopravci s převážně dvoupatrovými autobusy, naštěstí tarifně integrovanými do systému Mersey, který je pojmenován podle řeky ústící právě v Liverpoolu do moře. Horkou novinkou je dvacítka vodíkových autobusů pořízených přímo městem Liverpool. Hustě osídlená aglomerace dělá z půlmilionového Liverpoolu velkoměsto s 1,5 milionem lidí. Současně s blízkým Manchesterem to z této části Anglie dělá velmi rušné místo dobře obsloužené hlavně hustou železniční sítí.

Páteřní dopravní prostředek v Liverpoolu je něco mezi metrem a vlakem. V centru vedou koleje pod zemí, mimo centrum na povrchu a často se prolínají s klasickou regionální železnicí. Místní linky se dělí do třech skupin – zelená Wirral Line obsluhuje třemi větvemi předměstí za řeknou Mersey na západě a pod centrem vede jednosměrným okružním tunelem jako pokračování podzemního spojení pod řekou Mersey. Modrá Northern Line opět sdružuje tři severojižní trasy s centrálním tunelem pod centrem. A červená City Line reprezentuje povrchové klasické železniční většinou neelektrifikované tratě...
Původní elektrické třívozové jednotky pro zelenou a modrou trasu z konce 70. let už najíždějí své poslední kilometry – zanedlouho je nahradí nové vlaky. Zelená trasa Wirral Line má v centru 6 podzemních stanic, z toho 3 leží na jednokolejné smyčce, kterou projíždí všechny 3 základní větve této trasy v souhrnném špičkovém intervalu 5 minut
A zde už je budoucnost místního vlakometra – nové čtyřvozové elektrické jednotky Stadler, kterých bude 53 a které kompletně nahradí dosluhující staré vlaky na modré i zelené trase. První cestující svezly nové vlaky začátkem roku 2023 zde na severojižní modré trase. Ta má pod centrem pouze 2 podzemní stanice.
Schéma tras páteřního kolejového systému v liverpoolské aglomeraci. Zatímco modré a zelené linky se spíše podobají metru, červené linky jsou klasická příměstská železnice vyjíždějící z koncového hlavního nádraží Lime Street.
Podzemních stanic je v Liverpoolu pouze 8, zbytek tratí je vedený na povrchu. Postupně modernizované elektrické jednotky řady 507 a 508 na sobě nosí i různé propagační motivy a jejich interiér byl díky modernizaci výrazně zpříjemněn. Nicméně tyto vlaky už si své odsloužily a po dodání všech nových jednotek Stadler svou jízdu v Liverpoolu definitivně zakončí.
Schéma tras jednotlivých barevných svazků kolejové dopravy v Liverpoolu. Zelené a modré linky provozuje Merseyrail, červené klasický železniční dopravce Northern. Základ tunelovým trasám pod centrem města byl položen už dávno – tunel pod řeknou Mersey byl v roce 1888 prvním podvodním železničním tunelem na světě.
Konečná stanice New Brighton jedné ze tří větví zelené trasy Wirral Line na severním okrají západního pobřeží řeky Mersey, kde se nacházejí rozlehlé pláže a rekreační areály. Vlaky odtud jezdí jednou za 15 minut.
Staré vlaky pro městské linky získaly před časem nový nátěr, který je buďto žlutý nebo žlutošedý s doprovodnými spíše propagačními motivy. V roce 2023 by měly všechny tyto jednotky dojezdit díky dodávkám nových vlaků.
Jedna z nových švýcarských jednotek Stadler přijíždí do stanice Kirkdale, kde se sjíždějí od severu dvě ze tří větví severní modré trasy. Čtyřvozové soupravy nahradí dosavadní třívozové, což přinese zásadní zvýšení kapacity jednotlivých vlaků.
Interiér nových jednotek Stadler je plně bezbariérový, na rozdíl od starých jednotek má nižší podlahu a díky výsuvným plošinám u dveří nabízí plně bezbariérový nástup. Nové jednotky přinášejí také moderní elektronický informační systém včetně displejů nad každými dveřmi.
Stará jednotka řady 507 ve stanici Kirkdale na povrchovém úseku severojižní modré linky. První vlaky tohoto typu vyjely s cestujícími už před 45 lety. Celkem tu jezdilo 44 jednotek.
Modernizovaný interiér starých jednotek 507 a 508 pro linky místního vlakometra. Od nových vlaků si místní slibují též zvýšení cestovní rychlosti díky svižnějším rozjezdů i brždění.
Většina povrchových stanic si uchovává původní vzhled značící dlouhou tradici místní železniční dopravy. Přibyly ale výtahy i moderní informační systém. Zde ve stanici Birkenhead North se dělí dvě ze tří větví zelené Wirral Line.
Pro modrou a zelenou skupinu linek provozuje místní dopravce Merseyrail speciální elektrické jednotky ze 70. let podobající se klasickým anglickým vlakům s čerpáním energie pomocí spodní kolejnice. Dlouho očekávaná obnova přestárlého vozového parku se konečně proměnila v realitu a do Liverpoolu nyní postupně proudí 53 čtyřvozových švýcarských jednotek Stadler, které postupně nahradí všech 44 starších třívozových vlaků. První nové jednotky byly uvedeny do provozu začátkem roku 2023 na modré severní trase a všechny by měly být zprovozněny do konce tohoto roku. Nové „metro“ přináší více kapacity...
U mnoha zastávek místního vlakometra jsou zřízena záchytná parkoviště. Vše, co je spojeno s místním systémem MHD, je laděno do žluté barvy s výrazným logem systému Mersey Travel.
Jeden z eskalátorů vedoucích do podzemní stanice v centru byl zajímavým způsobem přetvořen na pevné schodiště.
Poblíž stanice Kirkdale oživuje výrobce nové generace místního vlakometra Stadler postupně všech 53 nových čtyřvozových souprav. Všechny by měly být dodány do konce roku 2023.
Na západním okraji Liverpoolu za řekou Mersey má základnu velšský dopravce Transport of Wales, který pro linky na jihozápadě Anglie pořídil 11 ojetých vlaků metra z Londýna (řada D78 z počátku 80. let) a po rekonstrukci je nasadí na klasických železničních tratích ve verzích s dieselovým i elektrickým pohonem.
Nově zrekonstruovaná hala hlavního nádraží Lime Street kousek východně od centra města, kde končí vlaky od východu včetně rychlovlaků z Londýna. Odtud se dostanete do nedalekého Manchesteru za necelou hodinku.
Na kusých kolejích hlavního nádraží Lime Street byly zachyceny nová jednotka CAF místního převažujícího dopravce Northern a rychlovlak Avanti West Coast, což je společný podnik dopravce First a Italských drah provozující většinu rychlovlaků mezi Londýnem a severní Anglií včetně Skotska.
Velká část autobusových linek končí zde v centru Liverpoolu na autobusovém nádraží Queen Square, což je vlastně běžná ulice vyhrazená autobusům, které se pak otáčejí v okolních ulicích nebo pokračují někam dál.
Jeden ze dvou hlavních dopravců v Liverpoolu – Arriva s tyrkysovým dvoupatrákem na hlavní autobusové zastávce Queen Square v centru města poblíž hlavního vlakového nádraží. I zde mají autobusy standardně pouze jedny dveře.
Autobusová ulice a zároveň autobusové nádraží Queen Square v centru. Většina linek i ze vzdáleného okolí míří až do centra, jen pár tangenciálních linek spojuje jednotlivé okrajové čtvrti.
Mapa vedení autobusových linek v centru Liverpoolu. Většina jich končí na Queen Square nebo na terminálu One poblíž pobřeží řeky Mersey. Díky organizátorovi dopravy Mersey Travel najdete všechny informace o jízdních řádech autobusů na jednom místě a v jednotné kultivované podobě.
Autobusů najdte v centru Liverpoolu plno – většina linek z celé aglomerace totiž míří právě do centra na jeden z jeho terminálů – velmi rušným místem je Queen Square, neboli jakási autobusová ulice s mnoha stanovišti poblíž hlavního nádraží Lime Street. Velký terminál je také u břehu řeky Mersey s názvem One. Část linek vede také tunelem pod širokým korytem řeky do západní části aglomerace. Jednotlivé linky tu provozuje hlavně Arriva a Stagecoach, díky organizační autoritě Mersey Travel v nich je uznáváno také integrované jízdné a informace o autobusových linkách najdete na jednom místě a v...
Jeden z nejnovějších dvoupatráků na hybridní pohon nabízející kromě celovozové klimatizace i další vymoženosti jako wi-fi zdarma či dobíjecí zásuvky.
Plynový autobus Caetano z roku 2017 před hlavním nádražím Lime Street. Ve stejném roce tu pořídili i 12 plně elektrických autobusů od čínského výrobce BYD. Liverpool však aktuálně pořídil 20 vodíkových dvoupatrových autobusů Alexandre Dennis ve žlutém nátěru Mersey, které budou provozovat současně Arriva a Stagecoach na vytížené lince 10A.
Mapa linkového vedení autobusů v pravobřežní části Liverpoolu ukazuje, jak většina linek zajíždí až do centra města. Pro větší přehlednost jsou jednotlivé oblasti, odkud autobusy do centra města proudí, odlišeny barevně. Podobná mapa existuje i pro levobřežní, o poznání méně osídlenou část aglomerace. Tam většina linek končí u místního vlakometra v centru Birkenheadu, jen část autobusů využívá silniční tunel pod řekou.
Dalším významným autobusovým dopravcem je Stagecoach, zde s jednopodlažním autobusem, kterých je tu ale menšina. Zajímavostí místního systému je existence různých linek pod stejným číslem v rámci aglomerace. Inu tradice je tradice.
Informační displej na zastávce s aktuálními odjezdy. Liverpool One je nový autobusový terminál v centru u břehu řeky. Jednou z nejdůležitějších informací jsou tu dopravci daných linek. Ti totiž nabízejí vlastní tarify, koupit se ale dá i integrované jízdné na všechno.
Organizační autorita Mersey Travel propojuje jednotlivé dopravce nejen tarifně, ale stará se také o autobusové zastávky a terminály a garantuje i jednotnou podobu jízdních řádů.
Autobus dopravce Arriva vjíždí do terminálu One na západním okraji centra, okolo kterého bují moderní zástavba.
Také v novém autobusovém terminálu One najdou cestující kryté zázemí před nepřízní počasí. Tento nový autobusák vznikl v roce 2005 na místě původního autobusového nádraží v souvislosti s radikální přestavbou zdejšího okolí, kdy vzniklo i velké nákupní centrum.
A ještě jeden starší dvoupatrák Arrivy v jejích aktuálních barvách v ulicích centra Liverpoolu, kde se to autobusy jen hemží. Místní linky provozované na komerční bázi často jezdí v souběhu s místní kolejovou dopravou, aby dojely až do centra města.
Místní autobusová flotila sestává hlavně z dvoupatrových autobusů klasických britských značek, zásadně jednodveřových, nejnovější vozy mají hybridní nebo plynový pohon. Elektrobusů tu je poměrně málo – jen 12 z roku 2017 od čínského výrobce BYD, ale v roce 2023 pořídilo přímo město Liverpool dvacet vodíkových dvoupatrových autobusů Alexander Dennis ve žluté barvě systému Mersey, které budou na vytížené lince 10A provozovat současně Arriva a Stagecoach. Možná je to předzvěst budoucí větší kontroly nad autobusovou dopravou podobně jako v Londýně.
Novější autobus v barvách Stagecoach odbavuje v moderním terminálu One poblíž turisty hojně navštěvovaného břehu řeky Mersey, odkud odjíždějí například trajekty na ostrov Man, ale je zde také hezky přestavěná náplavka a staré přístavní sklady s množstvím obchodů, muzeí a galerií.