Nice - provensálská železnice (srpen 2013)

Úzkorozchodná železnice Nice - Digne-les-Bains je pozoruhodná nejen tím, že byla jako jedna z mála ve Francii zachována s pravidelným provozem, ale také svou neobyčejnou atmosférou, kterou jí dodává horský terén přímořských Alp, které se postupně zvedají hned od mořského pobřeží a bílé vápencové skály se postupně přetvářejí v malebnou provensálskou krajinu.

Nové dvouvozové klimatizované motorové jednotky jsou nasazovány především na dlouhé vlaky Nice - Digne. V letní sezóně jezdí o víkendech spřažené do dvojic, zájem o tuto turistickou atrakci je veliký.
Stanice Entreveaux ve stejnojmenné historické vesnici v nejhezčím úseku trati Nice - Digne. O letních víkendech jezdí v tomto úseku také zvláštní parní vlak.
Původní koncové nádraží Gare du Sud v Nice poblíž tramvajové zastávky Libération. Vlaky zajížděly až sem do roku 1991. Nyní je původní historická budova před dokončením rekonstrukce, vlaky se sem už ale nevrátí.
Motorové vozy ze 70. let 20. století zajišťují vlaky převážně na trase Nice - Colomars - Plan-du Var, ale i některé dlouhé vlaky do Digne. Pro úplný zážitek z této železnice se doporučuje použít jak nové, tak i staré soupravy.
Úzkokolejka začíná v Nice na nádraží Nice CP, které leží jen pár stovek metrů od původního nádraží Nice Gare du Sud, kam zajížděly motorové vlaky až do roku 1991. I nové nádraží je docela dobře dostupné, od zastávky tramvaje Libération je to jen asi 5 minut chůze. Vlaky odtud míří cca každou hodinu skrz západní část městského centra tunelem pod kopci a dolů zpět ke korytu řeky Var. Po cestě je městečko Colomars, kde končí podstatná část vlaků. Další vlaky končí ve stanici Plan-du-Var. Právě tento úsek prošel v poslední době zásadní modernizací, která přinesla citelné zvýšení cestovní...
Dnešní koncové nádraží Nice CP. Sem byly vlaky zkráceny v roce 1991. Od původní konečné leží tato stanice jen pár stovek metrů.
Interiér moderní konečné stanice Nice CP zdobí vyobrazení historických i nových vozidel.
V depu poblíž Nice (stanice Lingostiére) jsou uskladněny také motorové lokomotivy, které se však pro vozbu běžných vlaků nepoužívají.
Interiér nové dvoudílné nízkopodlažní motorové jednotky je plně klimatizovaný a nabízí přepravu také hendikepovaným. Většina zastávek je na znamení.
Na provensálské úzkokolejce se můžete svézt buď motorovými vozy ze 70. let 20. století nebo novými dvoudílnými motorovými jednotkami s nízkopodlažní částí a klimatizací. Zvlášť o letních víkendech praskají vlaky ve švech a snad na tom nic nezmění ani nedávná nehoda, kdy jedna z nových motorových jednotek vykolejila po nárazu do balvanu na trati.
Ze stanice Entreveaux stoupá vlak postupně podél řeky Le Brec směrem ke stanici Annot. I když je hlavní úsek mezi Nice a Plan-du-Var po rekonstrukci, tento dlouhý zbytek trati je při rychlé jízdě vlaků poměrně dobrodružný.
Na trati Nice - Digne jezdí denně 5 párů vlaků. V létě také parní vlak mezi Annotem a stanicí Puget-Théniers.
Některé zastávky jsou na znamení. Tato (Agnerc) se nachází těsně za krátkým tunelem, proto je zde tlačítko, kterým signalizujete strojvedoucímu vlaku touhu nastoupit.
Výjezd vlaku z tunelu poblíž zastávky Agnerc.
V tomto nejsilnějším úseku jezdí vlaky ve všední dny a v sobotu zhruba každou hodinu, o neděli cca po dvou hodinách. Dál za stanici Plan-du-Var už pokračuje pouze 5 párů vlaků celotýdenně. Ty mají narozdíl od předchozího úseku spíše turistický ráz, i když pravidelné cestující si tyto vlaky také našly. Trať, v již horším technickém stavu (zato dobrodružnější cesta) pokračuje soutěskami, kde se střídají hluboké rokle a vysoké skály a pozvolna stoupá k městečkům Puget-Théniers, Entreveaux nebo Annot. Z Nice to trvá do cílové stanice Digne-les-Bains něco přes 3 hodiny. V části trasy jezdí o...
Některé nepříliš využívané zastávky na trase jsou v poměrně žalostném stavu.
Zastávka La Medeleine na západním okraji Nice je stejně jako celá trať po rekonstrukci. Zde se dá také přestoupit na autobusy MHD. Tady také začíná krkolomný úsek s tunelem, který úzkokolejku přivádí do centra Nice.
Předposlední zastávka před konečnou v Nice, kde se koleje prodírají hustou městskou zástavbou. V hlavním úseku mezi Nice a městečkem Colomars jezdí vlaky ve všední den zhruba každou hodinu.