Postupim (září 2014)

Jedenáct let uplynulo od poslední návštěvy hlavního města spolkové země Braniborsko. Díky předchozí výrazné modernizaci zdejší dopravní infrastruktury se toho zas tolik nezměnilo, snad kromě nových vozidel zdejšího dopravce s působivou zkratkou ViP. Postupim však stojí za návštěvu nejen kvůli kvalitní veřejné dopravě, ale hlavně kvůli zdejším četným památkám a parkům. Postupim se po letech devastujícího socialismu proměnila do krásy, i když některé strašidelné paneláky umístěné přímo na okraji historického centra připomínají totalitní éru dostatečně výmluvně ještě dnes.

Čilý ruch je před Hlavním nádražím i v sobotu. Do Postupimi proudí vlakem davy turistů, které pak rozváží tramvaje a autobusy na různá turistická místa. Nová generace postupimských tramvají - Variobahn od Siemensu - letos byla dodána už 18. tramvaj tohoto typu.
Jedenáct let uplynulo od poslední návštěvy hlavního města spolkové země Braniborsko. Díky předchozí výrazné modernizaci zdejší dopravní infrastruktury se toho zas tolik nezměnilo, snad kromě nových vozidel zdejšího dopravce s působivou zkratkou ViP. Postupim však stojí za návštěvu nejen kvůli kvalitní veřejné dopravě, ale hlavně kvůli zdejším četným památkám a parkům. Postupim se po letech devastujícího socialismu proměnila do krásy, i když některé strašidelné paneláky umístěné přímo na okraji historického centra připomínají totalitní éru dostatečně výmluvně ještě dnes.
Postupimské hlavní přednádraží je řešeno jako společný prostor pro lidi, tramvaje a autobusy.
Postupim je se svými 150 000 obyvateli svébytným městem s bohatými historickými kořeny. Se svou polohou cca 25 km od Berlína je ideálním místem pro krátké odskočení z německé metropole. Dostanete se sem z berlínského hlavního náraží rychlým vlakem R1 asi za 20 minut. Můžete jet také S-Bahnem, což však trvá podstatně déle. V Postupimi končí linka S7. Hned před postupimským hlavním nádražím vás čekají téměř všechny linky zdejší MHD.
Už od roku 1998 jezdí v Postupimi plně nízkopodlažní tramvaje Combino od Siemensu.
Postupim má rozvinutou a vzkvétající tramvajovou dopravu, doplněnou autobusovými linkami číselné řady 600, které jezdí nejčastěji v kloubových vozech. Za 11 let od poslední návštěvy se obměnila skoro celá jejich flotila a potkáte tu převážně kloubová Volva a Mercedesy. Kvůli tramvajové výluce jedné z tratí tu bylo autobusů ještě o něco víc. Turisticky nejdůležitější je autobusová linka mířící k zámku San Soucci, kam tramvajové koleje bohužel nevedou.
Vozový park postupimských autobusů je obnovován především kloubovými vozy značky Volvo.
Tramvaje jsou základem zdejší MHD, v provozu je 8 linek, z toho 6 celotýdenních, Linky jsou číslovány od 91 do 99 a mají jednotný 20minutový interval. Na nejsilnějších sídlištních tratích na jihovýchodě nepřekročí souhrnný interval 10 minut. Jelikož tramvajové koleje vedou také do turisticky navštěvovaných míst, je část linek pojmenována podle druhu turistického lákadla a turistické cíle jsou součástí navigačního systému na zastávkách i v jízdních řádech. Tramvaje tak směle konkurují komerčním vyhlídkovým autobusům.
Přehledná tabule naviguje turisty na jednotlivé návštěvnické cíle dosažitelné městskou dopravou.
V rámci postupné obnovy tramvajové flotily už nenajdete o víkendu v postupimských ulicích československé tramvaje KT4D, které jezdí pouze ve všední dny. I v roce 2014 bylo zakoupeno několik nových tramvají Variobahn od Stadleru, kterých tu jezdí už 18. Spolu se staršími Combiny od Siemensu tak už má Postupim celkem 34 nízkopodlažních tramvají. Sice s pevnými podvozky, ale plně nízkopodlažních. Tramvajové tratě jsou naštěstí pro pevné podvozky uzpůsobeny, takže cestování s těmito tramvajemi je rychlé a pohodlné.
Postupim je rovinaté město milující cyklisty - ti si to uvědomují a kola pro pohyb po městě masově používají.
Tarifně náleží Postupim do integrovaného systému VBB a je součástí vnější berlínské zóny C, Vlastní město je však rozděleno na tři podzóny A, B, C, což ve schématech vytváří trochu zmatek. Navíc berlínská zóna C obsahuje pouze část místní zóny C. Ale běžného návštěvníka, který si zakoupí celodenní jízdenku pro všechny tři berlínské zóny, to trápit nemusí.
Další centrální přestupní místo je kromě Hlavního nádraží také v zastávce Platz der Einheit v blízkosti historického centra.
Mezi Postupimí a Berlínem je jedno zajímavé hraniční místo - Glienicker Brücke. Krásný nýtovaný most přes řeku Havel tvořil kdysi hranici mezi východním a západním Německem. Dnes před ním končí tramvajová linka 93, která se zde otáčí couváním na kolejovém trojúhelníku. Na ni pak navazuje berlínský autobus 316 z berlínského přestupního uzlu Wannsee poblíž stejnojmenného jezera, zajišťovaný žlutými dvoupatrovými MANy berlínského BVG. Malebný most překonává jednu z četných vodních ploch, které tvoří řeka Havel. Voda je vůbec důležitým urbanistickým prvkem celé Postupimi, neboť prostupuje i...
Městskou branou uzavírající to nejstarší historické centrum projíždí po kolejové splítce tramvajové linky 92 a 96. Nedaleko je i zdejší velkolepá radnice.
Zastávka Alter Markt poblíž monumentálního kostela sv. Mikuláše.
Na jihozápadě města zajíždějí tramvaje i do zdejších lesů. Zde končí linka 91 u nádraží Pirscheide.
Návazný autobus značky Volvo u tramvajové konečné na lesně-sídlištní trati k nádraží Rehrbrücke.
Nové tratě vybudované na severozápadě města na přelomu tisíciletí jsou takto zatravněné. Okolo nich se i teď staví nové obytné domy.
Měnírna proudu pro tramvaje u Hlavního nádraží je zamaskována portréty zdejších dopravních prostředků.
Konečná linky 93 Glienicker Brücke na konci Postupimi nemá smyčku - tramvaje se tu otáčejí couváním na kolejovém trojúhelníku.
Na postupimskou linku 93 navazuje berlínský autobus 316 směřující do uzlu Wannsee. O víkendech navazuje na každou tramvaj, ve všední dny jen na každou druhou.
Glienicker Brücke - někdejší hraniční místo mezi východním a západním Německem. Most překonává řeku Havel proudící mezi Postupimí a jezerem Wannsee.
Interiér nové tramvaje Variobahn od Stadleru - tramvaj má také pevné podvozky a je plně nízkopodlažní. Netradičně na krajích článků jsou umístěny široké dveře.
Tramvajová konečná pro linku 92 Kirschalle na západě města, má uvnitř autobusové obratiště. Přestup mezi autobusem a tramvají je tak téměř ideální. Na zdejších linkách lze spatřit i tento malý Solaris.
Na některé regionální vlaky v okolí Postupimi nasazují DB myto moderní elektrické nízkopodlažní jednotky Talent 2 od Bombardieru. Přestupovat mezi vlakem a tramvajemi lze v Postupimi na mnoha místech.