Toulky jižním Španělskem (červenec 2012)

Cestování po jižním Španělsku nebylo primárně zaměřeno na dopravu, a proto jsou zaznamenány pouze útržky z jihošpanělských měst Huelva, Sevilla, Granada a Almería včetně pobřeží Středozemního moře a částečně i vnitrozemí. Zatímco městská doprava je v těchto městech řešena samostatně a má zpravidla vždy jednoho městského dopravce, regionální doprava je poměrně dobře integrovaná a organizovaná díky regionálním dotacím, v tomto případě od provincie Andalusie. Dotované regionální autobusy mají většinou jednotný nátěr a celá Andalusie je rozdělena na několik menších dopravních systémů, ve kterých bývá propojena autobusová a železniční a částečně i městská doprava. Dálková doprava v jižním Španělsku je kromě vysokorychlostních tratí směřujících do Madridu a několika lokálních tratí, po kterých ovšem jezdí jen několik málo vlaků denně, zajišťována převážně luxusními autobusy, které v častých intervalech spojují velká i menší města.

Huelva: Město na jihozápadním cípu Španělska má cca 150 000 obyvatel a MHD v podobě 9 autobusových linek. Modrobílé autobusy provozuje dopravce EMTUSA.
Cestování po jižním Španělsku nebylo primárně zaměřeno na dopravu, a proto jsou zaznamenány pouze útržky z jihošpanělských měst Huelva, Sevilla, Granada a Almería včetně pobřeží Středozemního moře a částečně i vnitrozemí. Zatímco městská doprava je v těchto městech řešena samostatně a má zpravidla vždy jednoho městského dopravce, regionální doprava je poměrně dobře integrovaná a organizovaná díky regionálním dotacím, v tomto případě od provincie Andalusie. Dotované regionální autobusy mají většinou jednotný nátěr a celá Andalusie je rozdělena na několik menších dopravních systémů, ve kterých...
Huelva: 9 linek MHD se pohybuje v hranicích kruhového města. Intervaly se pohybují většinou mezi 10 a 20 minutami.
Huelva: V celé Andaluzii jsou regionální autobusy oblečeny do tohoto jednotného nátěru s výrazným logem regionu v zadní části vozu.
Sevilla: 3. největší španělské město a hlavní město Andaluzie (700 000 obyvatel) má jako páteřní dopravní systém lehké metro, jezdící většinou pod zemí. Tato pouliční tramvajová linka jezdí v historickém jádru města od roku 2007. V části trasy dokonce bez trolejí.
Sevilla: Pro povrchovou tramvajovou linku, jejíž délka je pouze 1,5 km, byly v roce 2011 pořízeny nové vozy od výrobce CAF. Do té doby zde jezdily stejné vozy jako na lince lehkého metra.
Sevilla: Metropole Andaluzie má pouze 1 linku lehkého metra - zbývající dvě linky jsou zatím jen na papíře. Zde na okraji města jezdí nad zemí a po viaduktu překonává řeku Guadalquivir.
Sevilla: Na západním břehu řeky Guadalquivir na okraji města navazuje na stanici lehkého metra tato pozemní lanovka.
Sevilla: Dosud jediná kapacitní kolejová linka pro 700tisícové město znamená logicky velký podíl přepravní práce pro městskou autobusovou dopravu.
Lebrija: Železnice vedoucí ze Sevilly do Cádizu prochází modernizací a zrychlením, které znamená také přeložení některých klikatých úseků. Zde na polopoušti u městečka Lebrija právě probíhá přeložení trati do nové polohy.
Ronda: Historické a zároveň urbanisticky pozoruhodné město ležící na vysoké skále tyčící se nad okolní krajinou, má také svoji městskou dopravu, byť se jedná o jednu linku se spíše sociálním charakterem.
Ronda: Regionální motorový vlak na trati z města Algeciras směrem do Granady. Trať vede na jih poblíž nejjižnějšího cípu Evropy. Denně tudy projedou pouze 3 páry osobních vlaků do Granady a jeden pár rychlíků do Madridu. Zajíždí sem také vlak z Malagy.
Ronda: Vlakové nádraží v Rondě leží na severním okraji města a dá se odtud jet například do Malagy, Granady nebo i do Madridu.
Ardales: Další andaluzský regionální autobus na konečné ve vesnici Ardales v jihošpanělském vnitrozemí. Kvůli velkým vzdálenostem jsou i regionální autobusy poměrně luxusní. O co jsou mezi jednotlivými městy větší vzdálenosti, o to je nižší četnost spojení. Odpolední špička tu zpravidla vrcholí až kolem osmé hodiny večerní.
El Chorro: Stanice poblíž malebné vodní nádrže uprostřed skalního masivu na trati do Malagy. Denně tu zastaví 6 párů osobních vlaků, většinou v trase Malaga - Sevilla.
Antequera: Městečko uprostřed pustiny nedaleko Granady má také své místní autobusy. Je tu okružní linka skrz celé město, ale také linka navazující na rychlovlaky AVE, které zastavují poblíž městečka.
Granada: Půmilionové město na úpatí nejvyššího španělského pohoří Sierra Nevada je zatím obsluhováno pouze autobusy. Od roku 2007 se však staví linka lehkého metra, jejíž délka bude 15 km a v centru bude vedena pod zemí.
Granada: V půmilionovém městě je provozováno cca 25 městských autobusových linek. Většina z nich krouží kolem centra, mikrobusem č. 30 můžete vyšplhat k turistickému lákadlu č. 1: maurské pevnosti Alhambra.
Granada: Městské autobusy provozuje v červeném nátěru společnost Rober. Zde je jako polep autobusu použito dětských obrázků s dopravní tématikou.
Sierra Nevada: Nejvyšší pohoří Španělska se nachází na jihu země poblíž města Granada. U lyžařského střediska pojmenovaného přímo Sierra Nevada najdete také tento památník na původní kabinkovou lanovku.
Sierra Nevada: Po nejvýše položené silnici v Evropě se k vrcholu Pico de Veleta (3394 m n. m.) šplhá mikrobus, který vozí návštěvníky od parkoviště pod vrchol, kam už se běžně autem nedostanete. Na kole však ano.
Almería: Dvousettisícové přístavní město obklopené pouští je také konečnou stanicí železniční trati vedené od severozápadu ze Sevilly přes Granadu. Historii nákladní železniční dopravy připomíná tato zrekonstruovaná násypka železné rudy z železničních vozů na lodě.
Almería: Ve městě funguje klasická autobusová MHD o 15 linkách, jedna z hlavních zastávek se nachází také před hlavním autobusovým a vlakovým terminálem.
Almería: Původní nádražní budova stojí v Almerii již přes sto let. Nyní se používá společný autobusový a vlakový terminál o pár desítek metrů vedle. Z Almerie už dnes jezdí jen tři vlaky denně.
Almería: Společný odbavovací terminál pro vlaky i autousy leží vedle historické nádražní budovy, nedaleko přístavu. Dnes se však do Almerie jezdí hlavně autobusem. Okolní strmé svahy totiž neumožňují rychlejší přivedení železnice z okolí.
Almería: Autobusovou dopravu na území města provozuje společnost Surbus, z města vyjíždějí také četné dálkové autobusové linky, které nabízejí velmi slušný komfort a mimo jiné také umožňují přepravu jízdních kol.