V zahraničí je propagace MHD samozřejmost

K čemu je vlastně dobré propagovat věc tak samozřejmou, jako je městská hromadná doprava?

           K čemu je vlastně dobré propagovat věc tak samozřejmou, jako je městská hromadná doprava? Vždyť patří neodmyslitelně k životu města a lidé se bez ní neobejdou. Jenže právě proto by se mělo hledat dost dobrých způsobů, jak pověst městské hromadné dopravy podporovat nejen skutky, ale i propagací. Třeba už jen pro to, že mnoho Pražanů opět zítra zasedne za volanty svých aut a sami ve své plechovce se budou prodírat zahlceným centrem. Bohužel u nás nenajdeme mnoho příkladů úspěšné propagace městské dopravy, a tak se vydejme na krátký výlet do světa.
           Příklady několika uvedených měst z Německa, Rakouska či Francie ukazují, že možnosti propagace jsou neomezené. Asi nejběžnější jsou propagační letáky ve vozidlech MHD a na zastávkách. Někde jsou městské dopravě věnovány celé billboardy, jinde je díky neustálé propagaci MHD plně využito množství informačních vitrín nebo dočasně volných reklamních ploch. Nechybí ani občasné celovozové reklamy na dopravních prostředcích. Vtipnou propagací zmírňují některé dopravní podniky nudné čekání svých zákazníků na zastávkách nebo ubíjející cestu podzemní dráhou. V podzemí totiž běží čas pomaleji a mnoha lidem se právě metro nelíbí, protože „se není na co dívat“. Toto jistě platí i u nás. Některé systémy MHD se snaží zviditelnit při každé příležitosti, takže jejich stánky či reklamní poutače nechybí na žádné kulturní akci. Většina dopravních podniků má svůj slogan, který může vyjadřovat víc než dlouhé řeči kolem. K propagaci se využívá každé novinky a všech možných výhod hromadné dopravy oproti té individuální. Samozřejmě i v těchto městech je mnoho černých pasažérů nebo neukázněných cestujících. Takže na pomoc přispěchají osvětové kampaně s cílem sáhnout lidem do svědomí. Propagace tu však nejsou jen reklamy a letáky, patří sem i bohatý výběr zábavností od hraček pro děti po spořiče obrazovek počítačů.

         Nyní se podívejme do několika zahraničních měst za inspirací. Propagace MHD totiž vypadá v každém městě jinak a tak si lze z každého města odnést aspoň špetku poučení.

VÍDEŇ

          V rakouské metropoli je MHD propagována většinou pomocí velkoplošných reklam (billboardy, vozidla, reklamní vitríny). Důraz se klade na boj s automobilismem, který trápí Vídeňany možná ještě víc než nás v Praze. I když jsou reklamní motivy nenápadné a zdánlivě s městskou dopravou nesouvisejí, ukazují, jak moc je městská doprava svázaná s běžným životem lidí. Vídeň také vtipně bojuje proti černým pasažérům a velký důraz je kladen na výhody metra, jak při jeho výstavbě, tak v normálním provozu. Vídeňský dopravní podnik všude používá heslo „Město Ti patří“.

Příklady propagačních kampaní a sloganů:

  • Manželé u stolu s připravenou večeří nervózně čekají na opožděný příchod svých známých: „Myslíš, že Horváthovi jedou autem?“
  • Řidička tramvaje se ospale natahuje po budíku: „Vstávám zatraceně brzy. To abyste nikdy nepřišli pozdě“
  • Děti ve školce čekají na své rodiče a jedno z nich se ptá: „Proč chodí Katka vždycky jako první?“ (reklama skrytě napovídá, že jedině její rodiče jezdí metrem)
  • Řidič tramvaje nad partií šachů: „Dokážu se soustředit třeba celé hodiny. To abyste se mohli aspoň na chvíli uvolnit“.
  • Dívka v metru toužebně vyhlíží z okna vagónu: „Zdalipak zas dneska nastoupí on?“
  • „Happy End? Tak zůstanu ještě chvíli sedět.“ Vášnivá čtenářka sedící v metru se nemůže odtrhnout od své knihy.
  • Dva stařečci na vyhlídce po zdolání náročné túry: „Ale zpátky už pojedeme autobusem“.
  • „Dokonce tři minuty mohou být celá věčnost“. Nervózní muž čeká na nástupišti metra s kyticí na svou dívku (interval vídeňského metra je tříminutový).
  • Svědomitý školák vystupuje z autobusu na cestě domů: „A teď zbývá ještě dost času na domácí úkoly“.
  • Holčička skáče přes švihadlo a prozpěvuje si: „U1, U2, U3, U4“ (názvy linek metra).
  • Dívky na plovárně si prohlíží atraktivního chlapce: „Není to ten z dvacetšestky?“
  • 101 výmluv, které jsou k ničemu: „Tomu nerozumím, v horoskopu jsem si přečetla, že dnes je můj šťastný den!“ (kampaň proti jízdě načerno)
  • „Ležíme Vám u nohou.“ (více nízkopodlažních autobusů)
  • „My předjíždět můžeme“ (tramvaj na vlastním tělese projíždí kolem nekonečné fronty aut).
  • „Vídeňská MHD patří k Vídni jako škrabka k bramborám“.

LIPSKO

          V Lipsku jsou na propagaci vyčleňovány vysoké částky, někdy až příliš. Stejně jako ostatní města bývalého východního Německa tu svádějí boj s prudce rostoucím automobilismem. A propagace má pomoci tento trend zmírnit. Po městě jezdí barevný infobus, při hudebních slavnostech slouží zdejší neobvyklé autobusy jako ohraničení prostoru pro diváky i jako pojízdná reklama, každá z nových tramvají má své jméno, velmi luxusní jsou skládací jízdní řády jednotlivých linek, kde se dozvíte téměř všechno o okolí trasy linky. Stejně tak je propagována příměstská doprava (kampaň při zavádění nové integrované dopravy, bohaté tipy na výlety do okolí Lipska atd.). Lipský dopravní podnik má slogan „Wir bringen Sie weiter“, čili něco jako „Vezmeme Vás dál“.

Příklady propagačních kampaní a sloganů:

  • „Ukazujeme Vám Lipsko“ (reklama na vyhlídkové jízdy tramvají)
  • „Toto je autobus“ (na tramvaji) – „Toto je vlak“ (na autobusu) – „Toto je tramvaj“ (na vlaku). Kampaň na nový integrovaný dopravní systém, neboli na jednu jízdenku jakýmkoli dopravním prostředkem.

SAARBRÜCKEN

          V současnosti se v tomto německém městě nedaleko francouzských hranic buduje nový úsek jediné tramvajové linky a průběh stavby je velmi pečlivě propagován. Další kampaně se týkají bezpečnosti na zastávkách nebo automobilismu.

Příklady propagačních kampaní a sloganů:

  • „Cool je něco jiného“ (školáci se postrkují v kolejišti před přijíždějící tramvají).
  • „Proč si nemá co říci s 0,2 spolujezdcem?“ (smutný pán sám v temném autě vedle prosvíceného autobusu s partou bavících se přátel). Zde je využito statistiky - průměrná obsazenost osobního automobilu je 1,2 osob.
  • Změňte způsob myšlení a nastupte si (kampaň proti zbytečnému používání aut).

NANCY

           Francouzské město, známé neobvyklým dopravním prostředkem – tramvají na pneumatikách – se nyní zaměřuje na boj s černými pasažéry. Na plakátu je vyobrazen známý fotbalista v dopravním prostředku MHD se sloganem: „Sport má svá pravidla, městská doprava také. Označte si jízdenku.“ Dopravní podnik v Nancy používá vzletný slogan „Svoboda pohybu“.

PAŘÍŽ

           I když ve francouzské metropoli mnoho zajímavých propagačních kampaní nenajdete, za zmínku stojí snaha o osvětu cestujících v metru. Například slogan „Pomozte nám jezdit přesně“ upozorňuje na to, že největší zpoždění vlaků metra způsobují sami cestující dobíháním na poslední chvíli. Nebo když byly kvůli prevenci před případnými teroristickými útoky odstraněny z nástupišť odpadkové koše, cestujícím to bylo náležitě vysvětleno.

STUTTGART

          Město s podpovrchovou tramvají přísně dbá na barevné sladění a jednotnou grafickou úpravu informačních materiálů, přímo na nástupišti metra si lze vyzvednout svůj jízdní řád a volná plocha v letácích s jízdními řády je využita pro informace o aktuálních výhodách městské dopravy.

Příklady propagačních kampaní a sloganů:

  • „Kdy jede další noční autobus? Žádný strach, nyní je to tak snadno zapamatovatelné“
  • „Noční autobusy nyní s hudbou. Tak si nastupte a zaposlouchejte se.“
  • „Se skupinovou jízdenkou Vám patří celý region“

FRANKFURT NAD MOHANEM

          Město veletrhů a mrakodrapů propaguje městskou dopravu doslova kde může. Dopravní podnik má barevně sladěná vozidla, zastávky i informační a reklamní materiály, plně využívá informačních vitrín, skleněných ploch zastávkových přístřešků či dopravních prostředků pro vlastní propagaci. Nechybí v ní hravost a nápaditost. Vehementně jsou lidem připomínány výhody MHD a samozřejmě se dopravní podnik rád pochlubí svými novinkami. Slogan místního dopravního podniku zní: „Alle fahren mit.“ (všichni jezdí s námi).

Příklady propagačních kampaní a sloganů:

  • „Noční autobusy: nikdy není příliš pozdě.“
  • „Se svým mobilem máte jízdní řád všude“ (na obrázku je nehostinné místo kdesi v rokli uprostřed mechu a kapradí)
  • „Největší čítárny ve Frankfurtu – autobusy a dráhy VGF“
  • „Největší nákupní košíky ve Frankfurtu – autobusy a dráhy VGF“
  • Kampaň na možnost nákupu jízdenek přes internet je uváděna fiktivními internetovými adresami jako například www.impyjamafahrkartenkaufen.de (nakupovat jízdenky v pyžamu).
  • Některé vozy podzemní dráhy propagují dopravní podnik jednoduše a hravě – ze zkratky VGF je vytvořeno mnoho kombinací jako: „Viele gute Fahrer (mnoho dobrých řidičů), Very good feeling (velmi dobrý pocit), Vaters gute Figur (otcova dobrá postava), Vera glotzt Fernsehen (Věra civí na televizi), Vladimir grillt Fleisch (Vladimír griluje maso) a tak by se dalo pokračovat ještě dlouho. I když to není nic moc duchaplného, aspoň se člověk v metru nenudí.

         Jak je vidět na tomto zlomku příkladů ze světa, možností, jak zviditelnit a zlidštit městskou dopravu, je neskutečně mnoho, stačí jen chtít. Někomu to možná bude připadat zbytečné, jiný se třeba inspiruje. Pražský Dopravní podnik by jistě rád držel krok s dobou a určitě by chtěl být moderní institucí. Je toho však schopen a dělá pro to maximum? Za pár let už totiž může být pozdě.