Autobusové nádraží v Rakovníku (14.11.2006)

Celkový pohled na autobusové nádraží včetně informačního tabla.

            Rakovník, město na západním okraji Středočeského kraje, se může chlubit novým autobusovým nádražím. Za přispění evropských peněz tu byl na místě původního ošklivého autobusáku postaven nový, splňující současné požadavky cestujících.

Brána do historického centra a patnáctimetrový MAN dopravce CS TRANS na lince do Prahy.

            Autobusové nádraží leží na téměř ideálním místě, na spojnici mezi vlakovým nádražím a historickým centrem. V blízkosti je také několik supermarketů a možností občerstvení. Na autobusové nádraží zajíždějí všechny autobusové linky včetně MHD.

Pohled na autobusové nádraží z úrovně železniční trati.

            Městská doprava v Rakovníku není příliš rozsáhlá. Místní majoritní dopravce ANEXIA tu provozuje 4 linky označené B1 až B4. Jak již označení napovídá, MHD je součástí zdejší Středočeské integrované dopravy (SID) - oblast Rakovnicko. Intervaly městských linek sice nejsou příliš atraktivní, ale zato obsluhují kromě významných zdrojů dopravy (průmyslové podniky Rako a bývalá Rakona) i vzdálené vlakové nádraží na hlavní trati Praha - Chomutov) okolní obce. Všechny linky MHD se nacházejí v tarifní zóně 65 a platí na nich běžný tarif SID.

Jeden z mála městských autobusů na městských linkách.

            Integrace do SID probíhá na Rakovnicku od konce loňského roku a dnes je zaintegrována naprostá většina linek dopravce ANEXIA. Integrace to nebyla nijak složitá, pouze byly očíslovány linky novým způsobem (písmeno B + dvojciferné číslo) a byl změněn tarif. Na většině linek nedošlo k žádné optimalizaci spojů či tras.

MHD v podání příměstské Karosy.

            Ostatní dopravci (Václav Lexa - LEXTRANS, CS TRANS, či České dráhy integrováni nejsou). Jediný spřízněný dopravce je ČSAD MHD Kladno, jehož linky se prolínají s těmi rakovnickými v oblasti mezi Rakovníkem a Kladnem.

Logo SID nechybí na žádném autobusu dopravce ANEXIA.

            MHD je tu zaintegrována téměř dokonale. Platí na ní stejný tarif jako na regionálních linkách, takže pro dopravu po Rakovníku je možné využívat nejen MHD. Jenže tomu trochu brání původní koncepce regionální dopravy, kdy jsou upřednostněny centrální rozjezdy linek před jejich koordinací, takže na jeden čas se z Rakovníka rozjedou autobusy do všech obcí rakovnického okresu.

Označení linky SID v případě staršího autobusu.

            Třeba ve všední den odpoledne mezi 14:30 a 14:50 odjede z autobusového nádraží kolem 30 autobusů (prakticky všechny linky). V tu dobu zažívá autobusové nádraží neobvyklý ruch, protože kdo se na něj v tento čas nedostaví, dost často už nemá to odpoledne možnost dalšího spojení do své obce. Kvůli centrálnímu rozjezdu musí být autobusové nádraží také dostatečně dimenzované. Rozmístěno je tu celkem 25 odjezdových a 5 příjezdových stání. Odjezdová stání jsou obvykle určena pouze pro jednu linku.

Přehlídka označníků. V Rakovníku má každý dopravce svůj označník, některý i dva.

            Každé odjezdové stání je vybaveno přístřeškem, lavičkami, označníkem s jízdním řádem v odolné fólii, odpadkovým košem a cedulí s vyznačením směru. Odjezdová stání linek MHD mají bezbariérový Kasselský obrubník.

Kasselský obrubník u nástupní hrany linek MHD.

            Standardní vybavení doplňují také moderní informační prvky. Na ploše jsou rozmístěny tři velkoplošné digitální panely s aktuálními odjezdy autobusů. Před skromnou odbavovací halou je informační stojan s dotykovou obrazovkou, který vyhledá jakékoli spojení včetně turistických informací. V odbavovacím domečku je k dispozici prodejní okénko, kde si lze koupit místenky či dobít čipovou kartu. Je tu i malá čekárna a stanoviště dispečera autobusové dopravy.

Digitální informační panel i s rozmístěním odjezdových stání.

            Vozový park hlavního dopravce ANEXIA je velmi moderní, naprostá většina autobusů není starší 5 let. Jen velmi malý je podíl autobusů bez čelních digitálních panelů. Boční ani zadní bohužel nemá žádný autobus. Linky SID jsou označeny velkým číslem a konečnou stanicí na digitálních panelech nebo papírovou cedulí s číslem linky u starších autobusů.

Autobusy vyčkávají na centrální rozjezd ve 14:45.

            Všechny autobusy mají vedle předních dveří malé logo SID a také logo pro odbavování čipovou kartou. Autobusy Anexie jsou bílé a vozový park je poněkud jednotvárný - všechny autobusy jsou značky Karosa - od nejstarších C 734 až po C954E, některé dokonce s klimatizací. Na linkách MHD jezdí běžné příměstské autobusy, ale spatřeny byly i dvě starší městské Karosy B732. Téměř všechny autobusy nosí na bočním okně reklamu na novou linku Rakovník - Praha, Zličín s informacemi o ceně jízdného a o navýšení počtu spojů. Taková propagace se jen tak nevidí.

Propagace svých služeb velkoryse na všech autobusech firmy.

            A vozový park ostatních dopravců? CS TRANS, který konkuruje na trase do pražského Zličana, má moderní modré autobusy Karosa s klimatizací a nedávno přibyl také líbivý patnáctimetrový MAN Lion´s Regio. Místní dopravce Lextrans provozuje několik starších Karos, ale také zánovní Axer a nebo ojetý Renault FR1, který i přes svoje stáří poskytuje na regionální lince nebývalý luxus.

Dopravce Lextrans a jeho ojetý Renault.

            Celkově působí nové autobusové nádraží velmi pozitivním dojmem. Služby pro cestující byly pozdviženy na jinou úroveň a také vozový park hlavního dopravce včetně kvalitní integrace do SID, co se týče označení a vybavení vozidel, je potřeba pochválit. Otázka původního linkového vedení a vůbec celé prozatímní koncepce SID je však něco jiného.

Jízdní řád linky MHD.

Vzorné vybavení odjezdového stání.

Miniaturní odbavovací hala i s informačním stojanem.