České Budějovice (únor 2004)

Město kloubových trolejbusů, nízkopodlažních autobusů a chaotického linkového vedení. Číslování linek MHD je smíšené, tedy nelze rozpoznat, sveze-li se člověk díky elektřině nebo naftě. Jediná linka, na které je provozován trolejbus standardní délky, je linka 15, obsluhována asi jediným nízkopodlažním trolejbusem 21Tr. Na ostatních trolejbusových linkách nelze potkat nic jiného, než kloubové 15Tr nebo 15TrM. Typický znak mladých trolejbusových provozů ČR.

Socialistické obchodní centrum Družba s velkorysým zastřešením chodníků
Točna MHD v Rudolfově.
Sídliště Vltava je konečná mhoha trolejbusových linek.
Autobusový park tvoří většinou nízkopodlažní vozidla (kromě kloubových busů na linkách 1 nebo 8). Mimo špičku se na standardních linkách ničím jiným než Citybusem nebo Solarisem nesvezete. Solaris - autobus, kterému snad nelze nic vytknout, zvláště v porovnání s konkurenčním nízkopodlažním výrobkem Karosy, lze vidět na jinak kloubové lince 8 (patnáctimetrový) a na jediné příměstské lince 104 (dvanáctimetrový). Zřejmě díky malé četnosti spojů byla linka 104 do Hluboké nad Vltavou (jakýsi zárodek integrované dopravy) využita hojně. O to víc šlo ocenit prostornost Solarisu.
Integrovaná doprava - Solarisem až k nádraží v Hluboké nad Vltavou.
Další nával možno spatřit u polikliniky, kde i kloubový trolejbus praská ve švech. Většina konečných zastávek má přízvisko točna MHD, aby snad někomu neuniklo, že zde linka opravdu končí. V jízdních řádech jsou zapracovány i bezbariérově přístupné zastávky. O co větší je radost z autobusů bez schodů, o to menší nadšení panuje z celovozových reklam na autobusech, ze kterých toho pak mnoho vidět není.
Papírenská točna pokrytá sněhem.
Zajímavý text možno spatřit na vozidlech, jedoucích mimo linku: "promiňte, služební jízda". Hlášení zastávek a celý odbavovací systém podle pražského vzoru. Již méně progresivní je místní dopravní podnik v oblasti tvorby jízdních řádů a organizace linkového vedení. Nezapamatovatelné intervaly a docela rozmanitá škála linek, jedoucích vždy trochu jinudy, kazí jinak dobrý dojem z celého provozu.
Točna na sídlišti Vltava s jediným krátkým trolejbusem.