Jihočeská metropole a její MHD žije z rekordní modernizace vozového parku v roce 2018. Čas se tu však nezastavil, a tak se mohou cestující již v roce 2021 těšit na další nové kloubové autobusy Solaris. V plánu je také kompletní výměna odbavovacího systému, díky němuž bude možné si jízdenku koupit platební kartou podobně jako v Brně či Ostravě. K dispozici je též nová mobilní aplikace, umožňující nákup předplatních jízdenek chytrým telefonem. Zaostává zatím regionální doprava ,kde teprve nesměle vzniká IDS Jihočeského kraje. Od konce roku 2021 vyjedou na regionální linky nově vysoutěžení dopravci, v okolí Českých Budějovic zůstává GW Bus (dříve ČSAD Jihotrans).

Od rekordní obnovy vozového parku českobudějovického DP v roce 2018 uplynuly již dva roky a nyní se připravuje dodávka devíti kloubových autobusů Solaris, které nahradí především nejstarší autobusy standardní délky. Nové Solarisy budou na rozdíl od svých předchůdců opět s naftovým pohonem. I přes velkolepou obnovu vozidel se však můžete v Českých Budějovicích stále vozit třeba jedinou provozní kloubovou Karosou B741 v ČR, nebo devíti vysokopodlažními trolejbusy Škoda 15Tr(M), z nichž dva jezdí v původním „retronátěru“ – jeden je červenokrémový a druhý žlutozelený. V roce 2020 obohatilo po...
Jeden z nejnovějších trolejbusů Škoda 15TrM z roku 2003 v experimentálním nátěru DP ještě s velkým logem na konečné linek 3, 5 a 8 Máj, A. Barcala.
Nejstarší provozní trolejbus Škoda 15Tr z roku 1990 v obnoveném retronátěru na křižovatce poblíž zastávky Senovážné náměstí – pošta. Tady se potkávají až na jednu výjimku všechny budějovické trolejbusové linky.
Další z 10 posledních vysokopodlažních trolejbusů u Hlavního nádraží. Tyto vozy se schody potkáte už jen ve všední dny. Linka 5 spojuje jih a západ města a cestou zajíždí jak k Hlavnímu nádraží, tak na sídliště Vltava na severu Budějovic.
Třicetiletý retrotrolejbus 02 pamatující novodobé počátky trolejbusů v Budějovicích v roce 1990 na špičkovém výkonu na lince 9 spojující České a Suché Vrbné. Většina označníků v centru města už má tuto elektronickou podobu.
Trolejbus z roku 2002 ještě v původním bílém nátěru na konečné linky 9 v Suchém Vrbném východně od centra města.  Všechny starší vozy prošly generální opravou.
Trolejbusy Škoda 25Tr jsou hojně používány jako nosiče celovozových reklam. Nejinak je to u tohoto vozu z roku 2009, který jede na lince 4 severní částí sídliště Máj. Kromě linky 4, která tu končí, tudy jezdí ještě doplňková linka 8, ale jen ve špičkách, aby využila novou trať vybudovanou z eurodotací.
Jeden z nejnovějších trolejbusů s karoserií Citelis z roku 2012 přijíždí na konečnou linky 5 v jižní části Rožnov. Kousek odtud je další smyčka Centrum Rožnov, kterou používá linka 2.
Po nákupu nových trolejbusů, autobusů i elektrobusů věnují České Budějovice pozornost také dalším službám pro cestující. K dispozici je nová mobilní aplikace, se kterou si můžete přes telefon koupit dlouhodobé jízdné nebo SMS jízdenku. V roce 2021 se plánuje kompletní obměna odbavovacího systému, která přinese možnost platby kartou po nástupu do vozidla bez potřeby papírové jízdenky, podobně jako v Brně nebo Ostravě. Nový odbavovací systém bude znamenat také výměnu palubních počítačů pro řidiče i zavedení preference vozidel MHD na semaforech.
Trolejbus Škoda 25Tr po opravě plechů v zastávce Vltava střed. Kromě linky 5 a 9 tudy projíždí také doplňková špičková linka 8.
Elektronický nerezový označník v zastávce Senovážné náměstí – pošta. Kromě linek MHD tady zastavují i regionální spoje – konkrétně linka 170 , která tu má zveřejněný jízdní řád jak v klasické linkové, tak i v nové zastávkové podobě pod hlavičkou integrované dopravy Jihočeského kraje.
Jeden z 12 krátkých Citelisů se potkává s (ply)novým Solarisem v centru města. I tyto starší autobusy už jsou opatřeny jednotným červeným městským nátěrem. Citelisy byly dodávány v letech 2008-13.
Opravdovým skvostem je poslední provozní kloubová Karosa B741 v České republice, kterou lze při troše štěstí potkat i běžně na lince MHD. Tady byla zachycena na tangenciální lince 18 spojující nádraží, okrajové části na východě a severu a sídliště Máj na západě.
Kloubová Karosa B741 z roku 1995, modernizovaná v roce 2006, na konečné linky 18 v sídlišti Máj. Autobus nese pozůstatky celovozové reklamy na místní hokejový klub Mountfield.
A do třetice všeho dobrého hranatá kloubová Karosa v obratišti Antonína Barcala na sídlišti Máj. S jejím provozem se počítá i v roce 2021, plánovaná dodávka nových kloubových Solarisů totiž nahradí především autobusy standardní délky.
Jeden z 19 plynových dvanáctimetrových Solarisů z roku 2018 na Senovážném náměstí. Typickým jevem místní MHD je také obsluha některých obcí okolo Českých Budějovic.
Na 5 kloubových Solarisů s plynovým pohonem z roku 2018 naváže dodávka dalších 9 vozidel stejného typu, ale už jezdících na naftu.
Další z 5 plynových kloubových Solarisů na již mimoměstské konečné linky 1 v Haklových Dvorech západně od Budějovic. Po krátké přestávce má tato linka opět číslo 1 – v mezičase, kdy toto číslo nesla dnešní trolejbusová linka 4, byly tyto spoje označeny číslem 21.
K dlouho očekávanému zrychlení spojení Českých Budějovic s Prahou došlo díky otevření série nových tunelů na železničním koridoru, což výrazně zkrátilo cestu do Prahy. A na modernizaci se pokračuje - nově by cesta mezi Prahou a Budějovicemi měla trvat méně než 90 minut. A na zbytku této trasy se dále pracuje. Kromě klasických rychlíků si mohou cestující nově urychlit cestu také Jižními expresy. Aktuálně v době koronavirových omezení je však původní počet vlaků redukován. To platí také pro dálkové autobusy v podání dvou konkurenčních rivalů – RegioJet a FlixBus.
Preferenční pruh na hlavním tahu MHD skrz centrum města. S plánovanou výměnou palubních počítačů by měla do Budějovic dorazit i preference na semaforech.
11 elektrobusů Škoda Perun 29BB brázdí od roku 2018 centrum Budějovic na speciálních linkách 21-23.
Elektrobusová linka 22  vede z náměstí Přemysla Otakara II. kolem nádraží na jih města do točny Papírenská.
Náměstí Přemysla Otakara II. s vánoční výzdobou a provozem elektrobusových linek 21 a 22, které se tu převlékají na číslo 23, jež pak pokračuje na záchytné parkoviště Jírovcova.
Z původních 23 Citybusů zůstaly v provozu pouze 4. Tento byl vyroben před 20 lety.
Dalším autobusovým veteránem je tato kloubová Karosa B941 z roku 1998, poslední svého druhu, zachycená na páteřní lince 1, která měla svého času číslo 21.
A ještě jednou vzorně upravený veterán slavící 25 let provozu. Zde u nádraží na superpáteřní lince 3, která jezdí ve špičkách každých 5 minut.
Regionální turecký MAN čerpající dopolední pauzu na střeše obchodního centra Mecury v centru Budějovic, kde se nachází autobusové nádraží. Z původních 19 kousků jsou v provozu už jen 4. Místní majoritní dopravce GW bus, dříve ČSAD Jihotrans, obhájil svoji pozici i pro následující roky v soutěži na provoz regionálních linek Jihočeského kraje.
Dopravce GW bus obnovil v poslední době svůj vozový park autobusy Iveco Crossway. Část z nich je ještě v původním nátěru ČSAD Jihotrans. Od platnosti nových smluv od prosince 2021 tento dopravce v oblasti zůstane. Dopravci v Jihočeském kraji budou moci používat i starších vozy, průměrné stáří musí být do 9 let, maximální do 12 let.
K revoluční proměně se chystá také regionální autobusová doprava, kde se podařilo vysoutěžit nové autobusové dopravce, které by se měly již více hlásit ke vznikajícímu integrovanému systému Jihočeského kraje. Nově vysoutěžení dopravci vyjedou v prosinci 2021 a smlouvy s nimi budou platit 10 let. Na Českobudějovicku obhájil své působení GW Bus, dříve ČSAD Jihotrans. V ostatních oblastech uspělo ČSAD AUTOBUSY České Budějovice (busem) nebo ČSAD Autobusy Plzeň (Z-Group). Naopak konec znamenají výsledky výběrových řízení pro ČSAD Jindřichův Hradec a Comett Plus. Zárodek jihočeského IDS zatím...
Na méně vytížené linky nasazuje zdejší regionální dopravce i tyto minibusy Iveco/Stratos, kterých má k dispozici 9.
Z Českých Budějovic do Českých Velenic nasazují České dráhy tyto dvouvozové elektrické jednotky RegioPanter. Část místních tratí převzal zelenooranžový dopravce GW Train Regio.