Osmdesátitisícové město v Moravskoslezském kraji vzniklo teprve v roce 1955 jako satelit Ostravy, kde byli ubytováni především dělníci tehdy mohutně se rozvíjejícího průmyslu v ostravské pánvi. Město vzniklo uměle spojením několika obcí a výstavbou na tehdejší dobu obřího sídliště ve stylu tzv. Sorely. Tato dnes již pozoruhodná architektura je symbolem jednoho z nejmladších měst tehdejšího Československa. Dynamicky se rozvíjející Havířov s hustou zástavbou podél hlavní páteřní silnice byl ideálním adeptem na prodloužení tramvajové nebo trolejbusové dopravy z nedaleké Ostravy, k čemuž však bohužel nikdy nedošlo.

Architektonický skvost najdete v Havířově v podobě zdejší nádražní budovy. Kvůli jejímu stavu a nedostačujícímu využití jí však hrozil zánik - v současné době je snad demolice prozatím zažehnána.
Osmdesátitisícové město v Moravskoslezském kraji vzniklo teprve v roce 1955 jako satelit Ostravy, kde byli ubytováni především dělníci tehdy mohutně se rozvíjejícího průmyslu v ostravské pánvi. Město vzniklo uměle spojením několika obcí a výstavbou na tehdejší dobu obřího sídliště ve stylu tzv. Sorely. Tato dnes již pozoruhodná architektura je symbolem jednoho z nejmladších měst tehdejšího Československa. Dynamicky se rozvíjející Havířov s hustou zástavbou podél hlavní páteřní silnice byl ideálním adeptem na prodloužení tramvajové nebo trolejbusové dopravy z nedaleké Ostravy, k čemuž však...
Hlavní vlakové nádraží v Havířově leží na trati Ostrava - Český Těšín, kudy jezdí páteřní příměstská linka S1. Zajíždí sem také několik rychlíků z Prahy. Z centra Ostravy je to vlakem do Havířova asi 20 minut.
Před hlavním nádražím mají zastávku nejen skoro všechny městské linky, ale také část příměstských autobusů. Nádraží totiž leží na důležité silniční tepně spojující střed Havířova s další jeho hustě osídlenou čtvrtí - Šumbarkem.
Interiér architektonické perly Moravskoslezského kraje - hlavního vlakového nádraží. Kvůli neúdržbě však i zde neúprosně hlodá zub času.
MHD v Havířově je tvořena 20 autobusovými linkami, označenými souvislou číselnou řadou 401 - 420 (číslování zapadá do integrovaného systému ODIS, jehož je MHD v Havířově součástí, i když s četnými výjimkami). Nejčastěji jezdící linky mají interval maximálně 30 minut ve špičce a 60 minut o víkendech - některé z nich v tomto intervalu zajíždějí až do okolních významnějších obcí (Bludovice, Životice, Albrechtice nebo Petřvald). Páteří MHD je linka 416, spojující hlavní sídlištní části Havířova s nádražím a Šumbarkem. Tato linka jezdí ve špičkách každých 8-15 minut. Dalšími páteřními linkami s...
A ještě jeden obrázek interiéru odbavovací haly vlakového nádraží - to kdyby došlo v blízké budoucnosti k její demolici.
K hlavnímu nádraží zajíždí většina linek MHD, leží totiž uprostřed dvou nejvíce osídlených částí Havířova - jeho vlastním centrem na jihovýchodě a sídlištní čtvrtí Šumbark na severozápadě.
Hlavní havířovská třída s výstižným názvem Hlavní třída spojuje obří kruhovou křižovatku před hlavním nádražím s vlastním centrem Havířova. Široká městská třída je lemována bujnou květenou. K ní také ladí zeleně oděné autobusy zdejšího hlavního dopravce ČSAD Havířov.
Citelis je v počtu 28 kusů nejvíce zastoupeným typem autobusu ve zdejší MHD. Nové vozy jsou dodávány s plynovým pohonem. 2/3 vozového parku tvoří nízkopodlažní vozidla.
Rozkvetlé ulice v centru města s velmi zajímavou arcihtekturou 50. let 20. století. V roce 2004 zakoupil zdejší dopravce také 3 plynové částečně nízkopodlažní autobusy SOR. Až na pár výjimek však ČSAD Havířov dlouhodobě obnovuje svůj vozový park výhradně autobusy Karosa, později Irisbus, nyní Iveco.
I v roce 2013 bylo do Havířova dodáno několik nízkopodlažních Citelisů pro MHD i Crosswayů pro příměstskou dopravu. Cihlové činžáky okolo hlavní třídy v centru Havířova mají vzorně opravené fasády.
Některé příměstské linky zajíždějící do cetnra Havířova obsluhuje ARRIVA MORAVA, majoritní dopravce v Moravskoslezském kraji.
Pro málo vytížené spoje má zdejší dopravce připraveno 6 minibusů - 3 značky Iveco Daily a 3 Iveco Stratos.
V havířovské MHD jezdí také 2 kloubové Citelisy jištěné jednou kloubovou Karosou. Zde na jedné z nejrušnějších zastávek - Náměstí Republiky.