Středočeský Kolín kompletně obměnil svoji flotilu autobusů MHD. Dosavadního provozovatele MHD - Arrivu Východní Čechy tu vystřídal kolínský dopravce OAD. A s ním přišla i nová flotila autobusů. Po otevření nového autobusového nádraží v roce 2018 následovala v roce 2019 kompletní rekonstrukce vlakové nádražní budovy, která k novému autobusáku přiléhá. Objevily se také první „chytré“ zastávky MHD. Dopravce OAD aktuálně pořídil pro regionální linky dvacítku nových plynových autobusů v barvách PID. Integrace regionálních linek do PID v roce 2019 nesměle pokročila dalšími dvěma linkami z Kolína.

Zásadní novinkou kolínské MHD je změna jejího provozovatele. Původní Arrivu Východní Čechy tu od února 2020 vystřídal dopravce OAD Kolín, který vyhrál soutěž vypisovanou městem Kolín na desetileté provozování místní MHD. Nová smlouva znamenala kompletní výměnu vozového parku: linky MHD ve stávajícím rozsahu (č. 1-6, 9, 10, 13, 22 a 30) tu nově zajišťuje 17 autobusů Mercedes-Benz Conecto ve dvanáctimetrovém provedení a 2 minibusy Isuzu Novo Citi Life určené především pro linku 13. Všechny nové autobusy jsou v bílém nátěru, klimatizované a plně nízkopodlažní. Standardem jsou také informační...
Od února 2020 zajišťuje MHD Kolín dopravce OAD s kompletně novým vozovým parkem, jehož základem je 17 tureckých autobusů Mercedes-Benz Conecto.
Všech 17 nově pořízených Mercedesů pro MHD Kolín je v bílém nátěru, s celovozovou klimatizací a kompletním informačně-odbavovacím systémem včetně hlášení zastávek, informačními obrazovkami či možností platby kartou.
Nové bílé kolínské autobusy nahradily v únoru 2020 dvacítku různobarevných autobusů dopravce Arriva Východní Čechy. Ten i přes končící smlouvu v posledních letech také výrazně obnovil svůj vozový park, v němž převažovaly vozy značky SOR.
Po celkové rekonstrukci přednádražního prostoru v roce 2018 byla dokončena na podzim 2019 také rekonstrukce odbavovací haly vlakového nádraží. Zejména zevnitř budova výrazně prokoukla.
Vyčištěný interiér čerstvě zrekonstruované odbavovací haly kolínského hlavního nádraží. Původní budovatelské fresky byly zachovány. Rekonstrukce byla dokončena na podzim 2019.
Přednádražní prostor u kolínské hlavní stanice patří autobusům, chodcům, ale i cyklistům. Je tu také velké záchytné parkoviště. Takto zdařilá kultivace veřejného prostoru se v našich podmínkách vidí málokdy.
Elektronické panely jsou rozmístěny u všech nástupišť autobusů kolínského nádraží. Postupně by měla elektronizace zastávek MHD pokročit i v útrobách města.
PIDový SOR u nádraží ve společnosti jednoho z nejstarších kousků dopravce OAD  z roku 2001 ještě v barvách původního nymburského ČSAP. Linky PID se na Kolínsku v březnu 2019 rozšířily o další nová čísla 675 a 679.
Zastávkové jízdní řády většiny linek MHD, které projíždějí přes hlavní vlakové nádraží. Páteřní linky 1, 2 a 3 byly v rámci koronavirových omezení oslabeny až na hodinový interval – nejvíce to odnesla linka 1, která jezdí ve špičkách každých 15 minut.
Výměna dopravců MHD Kolín proběhla relativně bez problémů a také beze změny v trasování linek či úpravy rozsahu provozu. V rámci koronavirových omezení jezdila kolínská MHD od března do května 2020 v omezeném režimu, kdy byly seškrtány spoje ve všedních dnech na páteřních linkách 1, 2 a 3. Na nejsilnější lince 1 byl dokonce prodloužen interval ve špičkách z původních 15 minut až na hodinu. Za poslední rok a půl došlo v jízdních řádech kolínské MHD pouze ke kosmetickým změnám – například byla zrušena dvouspojová linka 12 do Zibohlav a tyto pečlivě vybrané spoje byly převedeny na linku 1. K...
Dosavadní skladba vozového parku kolínského dopravce OAD, ve kterém mají ještě značný podíl Karosy. Po aktuální dodávce 20 nových plynových SORů se většina Karos s Kolínem rozloučí.
Jedna z nejstarších Karos zdejšího dopravce OAD (rok výroby 2001) ještě v barvách ČSAP Nymburk. Vzhledem ke stáří 19 let už v rámci PID (1956) nejezdí.
Odstavy regionálních autobusů vedle záchytného parkoviště P+R a poblíž nová parkovací cyklověž. Díky dotaci EU na nové plynové autobusy se i na regionálních linkách letos výrazněji omlazuje flotila dopravce OAD.
Jeden z nejstarších SORů kolínského OAD z roku 2006 se zbytky „věčné“ reklamy na Annonci odpočívá před výkonem na lince PID 421 směr Kouřim a Sázava u kolínského nádraží.
Od března 2019 byl systém PID na Kolínsku rozšířen o linky 675 a 679 směr Velim. Na lince 679 do Poděbrad byl zachycen zbrusu nový plynový SOR CN12 z aktuální dodávky 20 autobusů.
Další nový plyňák PID na výstupní zastávce u kolínského nádraží a za ním ojetina z Francie z roku 2003 téhož dopravce OAD. Tato dočasná výpomoc zřejmě skončí spolu s dodávkou nových plynových SORů.
Páteřní linka 1 projíždí kolem jedné z nejrušnějších zastávek Banka v centru Kolína. Právě zde jsou instalovány různé typy elektronických označníků.
Tento poměrně kultivovaný označník na zastávce Banka obsahuje jak obrazovku s aktuálními odjezdy, tak i papírové jízdní řády. V elektronizaci zastávek MHD hodlá místní radnice pokračovat.
Další úspornější variantou „chytré“ zastávky je tento samostatný displej umístěný v rámci dalších informačních vitrín na sloupku klasické dopravní značky. Bohužel při aktuální výluce nebyly tyto informace vzhledem k neupraveným jízdním řádům příliš aktuální.
Kruhová křižovatka poblíž zastávky Pojišťovna v centru Kolína a jeden ze 17 nových třídveřových tureckých Mercedesů.
Zastávka Družstevní dům je hlavní zastávkou regionálních spojů v centru Kolína, která se nachází  blízkosti historického Karlova náměstí. OAD Kolín jako tradiční odběratel vozidel SOR pořídil v poslední době také několik Crosswayů od Iveca. Všechny nové autobusy už jsou dodávané v nátěru PID.
Dalšími novinkami v Kolíně je čerstvě zrekonstruovaná budova hlavního vlakového nádraží, která je spolu s předchozí rekonstrukcí autobusového terminálu upět důstojnou branou do města. Na zastávce MHD Banka se objevily různé typy elektronických označníků s aktuálními odjezdy – v tomto trendu hodlá kolínská radnice pokračovat. A novinky jsou také na regionálních linkách – v březnu 2019 bylo několik dalších linek směrem na Velim integrováno do PID. Místní největší regionální dopravce konečně obnovil v květnu 2020 svůj přestárlý vozový park dvacítkou plynových SORů CN12 v nátěru PID, které...
Zastávka Pošta s ostrovním nástupištěm uprostřed náměstí Republiky v centru Kolína je také jedním z hlavních dopravních bodů. Kromě MHD zde zastavují také některé regionální linky. Bohužel jak podoba velkokapacitních přístřešků, tak celého náměstí, je poněkud neutěšená.
Po starém Masarykově mostě přes Labe jsou vedeny linky MHD č. 3-5 v pracovní dny a 10 a 30 o víkendech do čtvrti Zálabí. Most směřuje přímo do historického centra Kolína.
Jeden ze dvou nových minibusů Isuzu Novo Citi Life na historickém Karlově náměstí na lince 13, která odtud zhruba v hodinových intervalech od 8 do 16 hodin vyjíždí na dvě okružní trasy po Kolíně. Jedna vede do jižní části Kolína a druhá (pouze 2 spoje) do Zálabí.
Otočka pro nejfrekventovanější kolínskou linku 1 u místní nemocnice na jihu Kolína. Linka 1 poté projíždí zdejším největším sídlištěm, dále kolem historického centra a přes nádraží a Labe na sever do Zálabí a Sendražic.
Conecto na nástupní zastávce páteřní linky 1 Nemocnice. Linka 1 jezdí ve špičkách každých 15 minut, mimo špičky po 30 minutách a o víkendu po hodině. V rámci koronavirových omezení byl její interval ve všední dny prodloužen až na hodinu.
Jednoduchý nízkopodlažní interiér 17 nových klimatizovaných tureckých autobusů Mercedes-Benz Conecto dopravce OAD Kolín. Informační obrazovka je pouze jedna v přední části vozidla.
Oba typy vozidel nové kolínské MHD v garážích dopravce OAD. Zatímco Conecto je zastoupeno 17 kusy, minibusy Isuzu jsou pouze dva.
Zázemí dopravce OAD Kolín, který provozoval původně pouze regionální linky. Od února 2020 se stará také o 19 autobusů pro kolínskou MHD místo dlouholetého dopravce Arriva Východní Čechy (dříve Veolia a ještě dříve MAD Kolín).
Záběr ze slavnostního představení 20 nových plynových autobusů SOR CN12 určených pro linky PID i SID dopravce OAD na Kolínsku. Vzhledem k umístění čerpací stanice CNG v Kolíně jsou všechny nově dodané vozy deponovány právě zde.
Interiér nových plynových SORů dle nových standardů PID – dvě informační obrazovky, unifikované potahy sedadel, nerez tyče i tmavší podlaha. Nechybí ani celovozová klimatizace.
Dvacet nových plynových autobusů výrazně promění vozový park regionálních linek OAD na Kolínsku. Část starších autobusů se přesune do ostatních provozoven tohoto dopravce.
Zatímco bílé autobusy jsou určeny pro MHD Kolín, červenomodrobílé pro regionální linky. Nákup nových vozidel dopravce OAD Kolín byl v roce 2020 rekordní.