Tramvajové město pod Ještědem je v poslední době typické především nákupem tramvajových i autobusových ojetin z různých koutů Česka. Aktuálně se však začalo blýskat na lepší časy, a to díky nákupu zcela nových kloubových autobusů Solaris. Autobusů však bude potřeba hodně kvůli chystané rekonstrukci tramvajové trati směrem do Dolního Hanychova. Regionální doprava IDOL je před částečnou výměnou dopravců, zároveň Liberecký kraj zakládá po vzoru Ústeckého kraje vlastní dopravní podnik Autobusy LK. Krajem rovněž ovládané ČSAD Liberec provozující autobusy v okolí Liberce s vidinou práce na dalších 10 let nedávno výrazně obnovilo svoji flotilu.

Liberecko-jablonecký dopravní podnik, který po rozchodu s BusLine zůstal už jen v Liberci, koupil nové autobusy naposledy v roce 2018. Potřebnou obnovu, náhradu za končícího subdodavatele BusLine i kapacitní posílení tak řešil nákupem ojetin. Nejdříve z Německa, naposledy z českých luhů a hájů. Větší potřeba kloubových autobusů jak pro náhradní dopravu za tramvaje, tak na stále vytíženější linky MHD, znamenala pořízení další kloubových vozů – konkrétně bylo v roce 2019 odkoupeno 6 dvacetiletých Karos z Prahy a v roce 2020 také tři starší Citybusy ze Zlína. Řady standardních autobusů posílila...
Jedna ze tří čerstvých autobusových posil ze Zlína v podobě ojetých autobusů Citybus z let 2002-3. Tento je již dokonce oblečen v libereckých barvách.
Další kloubový Citybus nezapře svůj původ ve Zlíně. Tyto tři moravské posily přijely do Liberce v rozmezí červenec 2019 až květen 2020. Tento přijel jako poslední. Doménou kloubových vozů je především linka 12.
V roce 2019 pořídil liberecký DP také 6 dvacetiletých Karos z pražského dopravního podniku. Dnes už jsou v provozu pouze 3-4 a po dodání nových kloubových Solarisů zřejmě dojezdí i ty, pokud nebudou sloužit jako záloha pro náhradní dopravu za tramvaje.
Původně klíčovská Karosa č. 6285 ve svém novém působišti na konečné linky 12 v Zeleném Údolí. Všechny Karosy si zachovávají původní pražský vzhled a bývají nasazovány hlavně na posilové výkony ve špičkách.
Další z původně pražských Karos (ex. 6282) na vytížené severojižní lince 25 odjíždí z terminálu Fügnerova. Na lince 25 potkáte i vozy standardní délky.
Nejnovějším přírůstkem ve flotile standardních autobusů je toto Citaro původně z německého Frankfurtu nad Mohanem z roku 2005. Tento vůz doplnil flotilu pěti starších Citar z německého Schwerinu.
6 kloubových Citar z roku 2004 již skoro dva roky spolehlivě slouží v Liberci hlavně na linkách 12 a 25. Koncem září 2020 je doplní 10 nových kloubových Solarisů.
Ojetiny na jižní konečné linky 12 Zelené Údolí. Ta levá z Prahy je z roku 1999, vedle ní je vůz z roku 2004 původem z německého Schwerinu.
Nyní se však blýská na lepší časy: do konce roku 2020 bude dodáno 10 nových plynových kloubových autobusů Solaris Urbino čtvrté generace (tato značka zde bude mít premiéru) a pro rok 2021 se počítá s pořízením 12 standardních autobusů SOR NS12 také s plynovým pohonem. Nahrazeny tak budou nejstarší vozy Karosa, SOR a TEDOM. Tedomů tu jezdí aktuálně ještě cca 12. Pro nová vozidla byl také upraven a rozšířen prostor autobusových garáží ve Vilové ulici. Nové kloubové autobusy zamíří na nejvytíženější linky 12, 25 a také na spoje do průmyslové zóny.
Vozový park a standardním rozchodu byl v roce 2019 doplněn o pětici starších tramvají T3R.P původem z Olomouce. Stabilně jsou v provozu 2 soupravy dvojic v zachovalém olomouckém nátěru. Zde na konečné linky 2 v Dolním Hanychově.
Interiér olomouckých tramvají T3R.P byl zachován v původní podobě, jen byl doplněn jízdenkový automat, validátory, označovače i informační „teploměry“.
Další ex-olomoucká tramvaj v centrální zastávce Fügnerova. Dvě dvojice červenomodrobílých tramvají můžete potkávat postupně od jara 2020 na linkách 2 a 3.
První ze dvou olomouckých dvojic na severní konečné Lidové Sady. Trať z centra zde byla částečně zrekonstruována, nyní se očekávají opravy již dožitých kolejí z centra směrem na jih.
Nově opravený úsek tramvajové trati v okolí zastávky Botanická zahrada. I když se s úzkým rozchodem již nepočítá, třetí kolejnice byla opět položena i zde.
Po delší odstávce vyjela do ulic také jediná plně nízkopodlažní tramvaj v Liberci – prototyp dvoučlánkové tramvaje EVO2 z roku 2012. Stabilně jí potkáte na linkách 2 a 3.
Od roku 2017 vozí tramvaj EVO2 celovozovou reklamu na výročí 120 let MHD v Liberci a zdejší nadšenecký Boveraclub, který ukrývá v útrobách liberecké vozovny různé tramvajové poklady.
Také v nízkopodlažní tramvají EVO2 najdete informační LCD obrazovky zobrazující informace o trase linky, byť v nepříliš praktické grafice.
V tramvajové dopravě se připravuje náročná rekonstrukce dožité trati směrem do Dolního Hanychova i meziměstské trati do Jablonce. Úspěšně byla zrekonstruována část trati směrem do Lidových sadů včetně modernizace zastávek a dosazení nových informačních panelů. Dokončena byla rekonstrukce jabloneckého úseku meziměstské trati pro linku 11 i přesto, že o budoucnosti tramvají v Jablonci se vedly neustálé spory. Co se týče vozového parku, nově na standardním rozchodu pomáhá 5 starších, ale zachovalých tramvají T3R.P původem z Olomouce, kterým zůstal typický červenomodrobílý nátěr. V roce 2020 byla...
Z tramvajové konečné Horní Hanychov je to kousek pěšky k dolní stanici lanovky na Ještěd, která jezdí v dnešní podobě už od roku 1975. V roce 2019 byl na lanovce vyměněn pohon. Jedná se o jedinou lanovku v majetku Českých drah.
Pro linky 5 a 11 a úzkém rozchodu je k dispozici ještě 10 nejstarších tramvají T3SU se zrychlovačem. Tato dvojice vozů z roku 1982 stoupá z centra k vlakovému nádraží směrem ke své liberecké konečné Viadukt.
Také na doplňkové úzkorozchodné lince z Rybníčku do Vratislavic nad Nisou potkáte nejstarší tramvaje typu T3SU. Linka 5 je standardně zjišťována pomocí sólo vozů. Tento vůz je z poslední dodávky těchto tramvají v roce 1987.
A ještě jeden zrychlovač na špičkové lince 5, která posiluje základní linku 11 směrem do Vratislavic nad Nisou. V tomto úseku je tramvajová trať již opravena, nyní se čeká na potřebnou rekonstrukci zbývajícího úseku mezi Vratislavicemi a Jabloncem.
Jediný minibus Stratos z roku 2011 potkáte na lince 38 z Fügnerovy k místnímu krematoriu. Ve všední dny má tato linka 3 páry spojů, o víkendu 4. Od roku 2017 jezdí tento vůz polepen dětskými kresbami.
Plynový TEDOM z roku 2010 na páteřní lince 25 na jižní konečné Broumovská. Do roku 2014 jezdil tento vůz pod hlavičkou BusLine v MHD Jablonec nad Nisou.
Další z dvanácti provozních Tedomů pomáhá na páteřní lince 12 a zastavuje ve společné zastávce s tramvajemi na Šaldově náměstí. Také tento autobus jezdil původně na linkách MHD Jablonec nad Nisou.
Zástupce nejstarších Tedomů z roku 2008 jezdil vždy v liberecké MHD. Nyní byl zachycen poblíž terminálu Fügnerova na lince 13 z Doubí do Kateřinek.
V rámci MHD jsou provozovány také dvě bezplatné linky – číslo 500 jezdí k obchodnímu centru Nisa a linka 600 ke Globusu. I tyto linky už provozuje liberecký DP. Zde jeden ze šesti Citelisů z roku 2013.
V regionální dopravě již bylo rozhodnuto, kdo bude dalších 10 let provozovat autobusové linky v Libereckém kraji. V okolí Liberce je to ČSAD Liberec, již většinově vlastněný Libereckým krajem. Na Českolipsku to bude od roku 2021 nově zřízená krajská firma Autobusy LK po vzoru sousedů z Ústeckého kraje. A ve zbytku kraje bude i nadále jezdit BusLine LK. Dlouho nejistá budoucnost libereckého ČSAD je tak vyřešena, a proto bylo v roce 2019 pořízeno 17 nových autobusů Iveco Crossway LE, již v nové bílé barvě IDOL s červenými logy. Tím byla obnovena cca čtvrtina vozového parku tohoto dopravce. A v...
Výraznou injekcí ve vozovém parku ČSAD Liberec bylo v roce 2019 17 nových autobusů Crossway LE v novém korporátním kabátě Libereckého kraje. Tato krajem ovládaná firma bude dalších 10 let provozovat regionální linky v okolí Liberce.
Nový bílý nátěr s velkými logy Libereckého kraje i dopravního systému IDOL nově nosí i některé starší autobusy dopravce ČSAD Liberec, kde má většinový podíl právě Liberecký kraj. Na Českolipsku má v roce 2021 vyjet doprava již pod novým krajským dopravcem Autobusy LK.
Zelenobílý je nejen původní jednotný nátěr IDOLu (dnes bílý), ale také mnoho autobusů jezdících v Libereckém kraji pod hlavičkou ČSAD Liberec i ČSAD Česká Lípa. Jedná se totiž o ojeté vozy z Moravskoslezského kraje, kde musel tamní trojdopravce 3ČSAD koupit nové vozy. Dopravce ČSAD Česká Lípa na regionálních linkách končí – na Českolipsku ho od roku 2021 nahradí krajský dopravce Autobusy LK.
Již tradiční dálkový dopravce Regiojet na lince Praha – Liberec zajíždí i k terminálu Fügnerova. Jezdí sem také zelený Fixbus, který během koronaviru prakticky zastavil svoje linky. Nyní zkrátil většinu spojů o úsek Černý Most – Florenc.