Mladoboleslavská MHD si po létech relativně stabilního linkového vedení a jízdních řádů prošla v souvislosti s mimořádnými koronavirovými opatřeními na jaře 2020 nejprve radikálním útlumem a poté bouřlivou proměnou, která ještě není zcela dokonána. Experiment s novými expresními linkami znamenal omezení tří páteřních linek označených písmeny, vzniklo také několik rychlíkových linek obsluhujících příměstské oblasti Mladé Boleslavi. Od poslední návštěvy v roce 2018 přibyly také další plynové autobusy Urbanway, kterých tu jezdí už 18.

Současně s nástupem koronavirových omezení v březnu 2020 byla utlumena i mladoboleslavská MHD, na rozdíl od jiných měst však úplně – provoz všech linek byl zcela zastaven a zachovány zůstaly pouze speciální spoje pro seniory na nákup a později i speciální svozové autobusy do Škodovky. Nejradikálnější útlum veřejné dopravy široko daleko trval poměrně dlouho, původní podoba MHD se už ale nevrátila. Místo výrazně omezených páteřních linek A, B, C i zrušených ostatních linek vyjely nové „rychlolinky“, a to jak do příměstských oblastí, tak postupně i zhruba v trasách páteřních městských linek, ale...
Jeden z nejnovějších přírůstků autobusů Iveco Urbanway na rychlíkové lince RM2 projíždějící Staroměstským náměstím. Tato linka vznikla v rámci koronavirových opatření jako rychlejší alternativa k páteřní lince A. Nyní se také přejmenovala na RA.
Příměstské rychlolinky vyjíždějí ze zastávky Na výstavišti a rozjíždějí se do příměstských oblastí v katastru Mladé Boleslavi. Původně jezdily tyto linky každou hodinu, nyní je jejich provoz ve všední dny spolu s návratem běžných linek zredukován. O víkendu zůstaly zachovány cca 4 páry spojů na každé lince.
Jízdní řády v zastávce Na výstavišti, odkud se rozjíždějí všechny příměstské rychlolinky R1-R8, a kudy projíždějí také dvě ze tří městských rychlolinek. Na jejich úkor byly ve všední dny silně zredukovány páteřní linky A, B a C z intervalu 20 minut na hodinový.
Typický označník MHD Mladá Boleslav. To, že se po koronaviru linkové vedení ještě zcela neustálilo, dokazují neaktuální čísla linek, která ještě nepočítají s novými „rychlolinkami“.
Nízkokapacitní Stratos subdodavatele mladoboleslavské MHD Libora Stracha vypomáhá na příměstské rychlolince R8, která jezdí do oblasti Chrástu a Sahary na jihu Mladé Boleslavi.
Jeden ze 4 nejnovějších autobusů Urbanway, které v roce 2020 završily dodávku 18 vozů tohoto typu, na městské rychlolince RM1, nyní označené jako RB. Původní dvacetiminutový interval těchto linek byl od července prodloužen na 20-40 minut.
Minibus dopravce Libor Strach tentokrát čekající na výkon na lince R3 jezdící do Bezděčína ve společnosti městského Urbanwaye v areálu dopravního podniku poblíž autobusového nádraží.
Nejnovější Urbanway projíždí centrem Mladé Boleslavi na rychlolince RM3 směřující k bazénu Štěpánka. Tato linka jezdí i kolem dalšího místního bazénu, možná proto je od července označena slovem BAZÉN a jedná se o alternativu k páteřní lince C.
Postupně byl obnoven provoz naprosté většiny původních linek MHD, nicméně omezení linek A, B, C už zůstalo – místo původního 20minutového intervalu jezdí tyto linky ve všední den jen jednou za hodinu (víkendový provoz zůstal zachován) a k nim jezdí ve všedních dnech nové rychlolinky, původně označené RM1 až RM3 a jezdící každých 20 minut (od července nově RB, RA a BAZÉN s intervalem 20-40 minut). S další etapou obnovy původních spojů byly omezeny i příměstské rychlolinky R1 až R8 vyjíždějící z centra od výstaviště. Ty jezdily původně ve všední dny každou hodinu, po obnovení původních linek...
Jeden ze čtyř ojetých MANů z Německa, které provozuje subdodavatel MHD Libor Strach, dva z nich jsou trvale nasazovány na linky MHD. Tento z roku 2004 byl zachycen na městské rychlolince RM1, která je od 1.7.2020 označena jako RB (nahrazuje část spojů páteřní linky B).
Další z městských MANů dopravce Libora Stracha, tentokrát z roku 2001, vypomáhá na lince C mířící z historického centra Mladé Boleslavi do největšího místního sídliště – zde v zastávce Na Radouči, kudy projíždí velká část zdejších linek. Jako ostatní páteřní linky s původním intervalem 20 minut jezdí i linka C jen jednou za hodinu.
Plynové Urbanwaye jsou nově nejvíce zastoupeným typem v Mladé Boleslavi a už vytěsnily poruchové Tedomy, i když ještě několik jich má dopravce v evidenčním stavu. Na největší mladoboleslavské sídliště míří většina linek MHD, které se tu různě proplétají a není jednoduché se ve zdejší síti vyznat. Nyní ji nově zpestřují ještě další tři městské „rychlolinky“.
Urbanway na jedné z kosmonoských linek číselné řady 7x projíždí hlavním mladoboleslavským sídlištěm. Ani nejnovější autobusy z roku 2020 nejsou osazeny celovozovou klimatizací.
Nejnovějšími přírůstky jsou 4 Urbanwaye z roku 2020, v předchozím roce dorazily také 4 kusy. Pro reklamní polepy jsou používány pouze vozy jiných typů.
Interiér třídveřového Urbanwaye, který tvoří nový standard mladoboleslavské MHD. Uvnitř najdete informační LCD obrazovku a možná uslyšíte i hlášení zastávek. Platí se stále do kasičky u řidiče nebo čipovou kartou dopravce.
Havlíčkova FOKY, jedna z hlavních zastávek na hlavním mladoboleslavském sídlišti, s kapacitním přístřeškem.
Jeden z devíti starších Mercedesů na nové rychlolince RM3 projíždí křižovatkou v oblasti Radouč na západě největšího sídliště. Nově nese tato linka označení BAZÉN.
Kromě nových Urbanwayů obsahuje flotila mladoboleslavského DP také 4 částečně nízkopodlažní Crosswaye z roku 2008.
Od mladoboleslavského autobusového nádraží vyjíždí nejstarší (2004) z devíti Mercedesů Citaro v barvách místního DP. I přes svoje již pokročilé stáří Citara stále slouží a přežily dokonce výrazně mladší Tedomy.
Dokončena byla dodávka nových plynových autobusů Iveco Urbanway, kterých jezdí v Mladé Boleslavi už 18. V roce 2019 byly dodány 4, na jaře 2020 byly zprovozněny další 4 kusy. Vymizely už zde typické autobusy Tedom, i když stále jezdí všechny starší Mercedesy a také 4 Crosswaye. Na některých spojích i nadále vypomáhá dopravce Libor Strach s ojetinami z Německa, na jedné z příměstských rychlolinek provozuje i svůj minibus.
Na linkách mezi Mnichovým Hradištěm, Mladou Boleslaví a Prahou jezdí od roku 2019 pět velkokapacitních autobusů Iveco Crossway LE, umístěny jsou v mnichovohradišťské provozovně a svým vzhledem i výbavou předznamenávají blížící se integraci regionální dopravy do PID, bohužel několikrát odloženou.
Do kosmonoské provozovny Arrivy byly v roce 2019 dodány také 4 kloubové autobusy SOR, již připravené na integraci do systému PID. Aktuálně jedí na páteřních linkách do Prahy.
Autobusy v nátěru PID se postupně začínají šířit i na autobusovém nádraží v Mladé Boleslavi. Počátkem roku 2019 byla plně zaintegrována také linka 432 z Nymburka dopravce OAD Kolín. I na ní jsou nyní částečně nasazeny kloubové autobusy.
Výpomoc z Moravy. Na regionální linky na Mladoboleslavsku bylo z Moravy vysláno v letech 2019 a 2020 větší množství starších autobusů SOR, které zde nahradily již přestárlé Karosy. Část z nich je také nízkopodlažních.
Vedle nákupu nových autobusů si dopravce OAD, který nově patří do skupiny Z-Group, vypomáhá staršími autobusy z Plzeňského kraje, kde dopravce ČSAD Autobusy Plzeň stejného majitele neuspěl v soutěži na nového dopravce regionálních linek. Tento vůz pochází z roku 2010.
V Mladé Boleslavi se také objevil původně moravský Stratos z roku 2013, který dříve fungoval v rámci MHD v Krnově. Nyní tu zajišťuje méně vytížené linky.
Regionální autobusová doprava v rukou středočeské Arrivy dostala výraznou injekci v podobě zánovních ojetin z jiných krajů (hlavě z Moravy, kde Arriva neuspěla v soutěžích v části Moravskoslezského i Olomouckého kraje), které přesto výrazně omladily zdejší přestárlý a hlavně bariérový vozový park. Do Mladé Boleslavi také dojela druhá linka PID (č. 432 z Nymburka) a chystá se zapojení dalších oblastí – tou první by mělo být Dobrovicko v létě 2020). To ostatně předznamenává i provoz 4 nových kloubových autobusů SOR a 5 patnáctimetrových vozů Crossway LE na páteřních linkách mezi Prahou, Mladou...
Patnáctimetrový Ares z roku 2005 putoval doslova po celé ČR. Začínal na Moravě, poté přesídlil do Babylonu na samý západ republiky do pobočky Probo Busu (dnes také Arriva) a od roku 2019 jezdí na linkách středočeské Arrivy na Mladoboleslavsku.
Tento SOR z roku 2011 jezdil původně v Olomouckém kraji, nyní přesídlil spolu s množstvím dalších vozů do okolí Mladé Boleslavi. Vyřazeny tak mohly být nejstarší Karosy, i přesto jich tu ještě poměrně dost zbývá.
Tento Crossway z roku 2010 patřil dříve ČSAD Karviná, v roce 2018 vystřídal autobusy SOR na linkách PID dopravce ČSAD Česká Lípa v okolí Mělníka a Roudnice nad Labem a nyní zajíždí na lince 467 až do Mladé Boleslavi.