Horkou novinkou plzeňské MHD je nová tramvajová trať na Borská pole k místní univerzitě. Od 16. prosince 2019 byla plzeňská tramvajová síť rozšířena o 3 nové zastávky. Původní konečná linky 4 byla přesunuta o jednu zastávku dál, z nové smyčky Bory pak pokračuje polovina spojů do nových zastávek Technická a Univerzita. Původní smyčka Bory byla odříznuta a zdejší zastávka přejmenována na Borský park. V roce 2019 se také podařilo zdárně obnovit vozový park tramvají, trolejbusů i autobusů.

Páteřní linka 4 dosud končila v původní konečné Bory. Toto obratiště bylo zrušeno a tramvajové koleje byly protaženy jihozápadním směrem do rozvojové lokality Borská pole vstříc univerzitnímu kampusu. O kus dál než původně leží nové tramvajové obratiště Bory, kde je ukončen každý druhý spoj linky 4, která jezdí ve špičkách každé 4 minuty. Zde končí také několik autobusových linek včetně páteřní tangenciální linky 30. Za tímto obratištěm jsou další dvě zastávky, ležící víceméně ve staveništi – celá stavba se bude ještě dlouho dokončovat.
Koncový úsek před novým obratištěm Univerzita vede zatím nezastavěnou krajinou. Nové zastávky Technická a Univerzita obsluhuje polovina spojů linky 4. Trať je sice poměrně klikatá, umožňuje ale poměrně vysokou rychlost.
Mezilehlá zastávka Technická je zčásti obklopená novou zástavbou. Obě nové zastávky mají poměrně velkorysé a vkusné přístřešky, označníky jsou připraveny pro zobrazování aktuálních odjezdů.
Z přesunutého obratiště Bory pokračuje každá druhá čtyřka do nového úseku přes nový most a dosud volnou krajinou k univerzitě. Doménou této linky jsou tříčlánkové tramvaje KT8D5, všechny již přestavené na alespoň částečně nízkopodlažní.
Po novém mostě přes výpadovku na Železnou Rudu přijíždí polovina spojů linky 4 z nového úseku do přesunutého obratiště Bory, kde se nachází nový terminál veřejné dopravy.
Nový most přes výpadovku na Klatovy a Železnou Rudu. Přes něj povede také cyklostezka.
Nové zastávky jsou vybaveny elektronickými označníky a také velkorysými a bytelnými přístřešky. Cestou překonává nová trať také výpadovku na Železnou Rudu pomocí nového ocelového mostu. Vánoční dárek Plzeňanům však není vše, co se za poslední rok v Plzni událo. Poměrně výrazně byl totiž obnoven vozový park ve všech třech trakcích. Nové žluté tramvaje, zelené trolejbusy i červené autobusy posunuly Plzeň opět o kus dál k téměř stoprocentní bezbariérovosti.
Přesunutá konečná Bory, kde je také nový autobusový terminál a končí zde každý druhý spoj linky 4. Původní smyčka Bory byla odříznuta od tramvajové sítě a místní zastávka přejmenována na Borský park.
Na nových zastávkách jsou připraveny informační displeje pro zobrazování aktuálních odjezdů. Nástupní zastávka Bory je společná pro zde ukončené spoje i ty, které přijíždějí z nové konečné Univerzita.
Na novém terminálu Bory je kromě poloviny spojů tramvajové linky 4 ukončeno také několik autobusových linek včetně páteřní tangenciální linky 30.
Vozový park plzeňských autobusů je nejnověji omlazen standardními SORy NS12 a kloubovými Solarisy Urbino 18. Kloubových vozů bylo v roce 2019 dodáno 21, standardních 8.
Schéma nového terminálu Bory, kde zastavují také regionální autobusy  směřující do okolí Plzně. Novostavba tramvajové trati je ve zkušebním provozu, mnoho věcí se bude ještě dodělávat.
Nový částečně elektronický označník regionální autobusové dopravy v terminálu Bory. Elektronická část sloupku však v době návštěvy nefungovala.
Odtud vedou koleje nově doprava do nového úseku, zatímco původní smyčka Bory, umístěná vpředu vlevo, byla zrušena a kolejově i trolejově odpojena od tramvajové sítě. Zatím ve směru z centra zde vznikla náhradní zastávka Borský park.
Zastávka Borský park leží poblíž původní konečné Bory, která byla současně s novou tratí zrušena. Zastávka v opačném směru bude teprve dodělána.
Jedna z kloubových tramvají na páteřní lince 4 přijíždí do zastávky U Práce a nově směřuje až k univerzitnímu areálu na Borských polích.
Jedna z devíti horkých novinek na plzeňských kolejích. V roce 2019 bylo dodáno 9 nových dvoučlánkových nízkopodlažních tramvají EVO2, které navázaly na 4 obousměrná dvoučlánková Varia. Tyto nové vozy mají nahradit také dožívající Astry.
Po hubenějších letech dorazily do Plzně nové tramvaje. Devět dvoučlánkových jednosměrných nízkopodlažních tramvají EVO2 je určeno především pro linky 1 a 2. Spolu s jejich příchodem začaly být vyřazovány první nízkopodlažní tramvaje Astra. Nové tramvaje navazují na předchozí dodávku 4 obousměrných rovněž dvoučlánkových tramvají Vario, oproti nim však mají mnohem více nízké podlahy a také lépe uspořádané sezení. Díky novým tramvajím ubývá také vysokopodlažních spojů. Souprav, kde by nebyl ani jeden vůz bezbariérově přístupný, je už jen 7.
Nová tramvaj EVO2 na konečné linky 2 ve Skvrňanech. Nové dvoučlánkové tramvaje jsou určeny pro linky 1 a 2, zkoušely se už ale také spřažené ve dvojici na lince 4.
Nové dvoučlánkové tramvaje EVO2 překvapí prostorným interiérem s velkým podílem nízké podlahy a praktické jsou také čtvery dveře s bezbariérovým vstupem.
Nízkopodlažní interiér nové tramvaje EVO2. Oproti podobně koncipovaným Variím mají mnohem vyšší podíl nízké podlahy a příčně uspořádané sezení.
Pro páteřní linky 15 a 16 bylo v roce 2019 dodáno 7 kloubových trolejbusů Škoda 27Tr s novou karoserií Solaris a s pomocným bateriovým pohonem umožňujícím jet až 12 km bez trolejí. Jeden z těchto vozů byl na zkouškách také v Praze na lince 58.
Nové Solarisy obsadily v roce 2019 také kloubové autobusové linky. Rekordní dodávka 21 nových vozidel doplnila také poměrně hojnou obnovu u tramvají a autobusů. Zde v centru v zastávce Sady Pětatřicátníků.
Plzeň je jedno z prvních měst, která si pořídila nový typ autobusu SOR NS 12 s designem od Patrika Kotase. Předchozí velká dodávka standardních autobusů SOR NB12 doběhla v roce 2017. Linka 40 projíždí přímo přes náměstí Republiky.
Jedna ze čtyř obousměrných tramvají Vario se i letos před Vánoci oblékla do netradiční vánoční výzdoby, speciálně byl upraven také interiér. Zde se linky 1 a 2 proplétají centrem Plzně u náměstí Republiky.
Vánoční období s sebou nese také speciálně upravené jízdní řády. Takto vypadají vánoční jízdní řády s úpravou zejména na Štědrý den a na Silvestra. I ve všední dny mezi vánočními svátky se jezdí méně často.
Už rok funguje nové autobusové nádraží u hlavního vlakového nádraží. Ani po roce není tento terminál příliš využitý a část linek stále končí na původním CAN (centrálním autobusovém nádraží) západně od centra.
Rok 2019 byl hojný také v trolejbusové a autobusové trakci. Na páteřních trolejbusových linkách přibylo 7 nových kloubových trolejbusů Škoda 27Tr s pomocným bateriovým pohonem (ujedou až 12 km bez trolejí), pár kusů bylo dodáno také ve standardní verzi. S karoserií Solaris 4. generace se mohou Plzeňané od roku 2019 setkat také na autobusových linkách, kam bylo dodáno 21 nových kloubových Solarisů. Po velké dodávce standardních SORů BN12 se rozhodly PMDP obnovit flotilu osmi vozy SOR NS12, které jsou jedny z prvních sériově dodávaných autobusů tohoto typu.
Nové autobusové nádraží u hlavního vlakového nádraží má jednoduchý nástupní ostrov, který je eskalátory a výtahem napojen na podchod jak k vlakovému nádraží, tak k zastávkám MHD.
Odstavná plocha pro autobusy za novým autobusovým nádražím, ukončena je zde také linka MHD. Dopravce ČSAD Autobusy Plzeň postupně končí, a tak řeší nutnou obnovu vozového parku již pouze ojetinami, například od dopravce ČSAD Střední Čechy.
Staré centrální autobusové nádraží (CAN) a jedna letitá ojetina z ČSAD Střední Čechy z roku 1997 ve službách dosavadního regionálního dopravce na lince do Kralovic.
Plzeňské ČSAD disponuje také několika nízkopodlažními ojetinami ze západu, jako například tento dvacetiletý MAN. V červnu 2020 tohoto končícího dopravce vystřídá Arriva Střední Čechy, která vyhrála výběrové řízení na provozování regionálních linek na Plzeňsku.
Z deseti tramvají Astra už zbývá jen pět – díky nákupu nových tramvají EVO2 jich potřebuje Plzeň čím dál méně a Astry se tak nabízejí k prodeji dál na východ.
EVO2 na konečné Světovar na jižním konci linky 2. I vstup předními dveřmi, byť je úzký, nabízí nízkou podlahu.
V regionální dopravě je znát končící smlouva s dosud monopolním dopravcem ČSAD Autobusy Plzeň, který už v posledních letech do obnovy vozového parku příliš neinvestuje, a pokud ano, tak nákupem ojetých vozů – od června 2020 ho totiž nahradí Arriva Střední Čechy, která vyhrála ve výběrovém řízení na regionální linky Plzeňského kraje konané místním organizátorem POVED. Přestárlý vozový park by tak měl doznat poměrně radikální obnovy.
Jediná tramvajová vozovna v Plzni se dočká kompletní modernizace a rozšíření. Autobusy a trolejbusy již nové zázemí v lokalitě Karlov mají od roku 2014.
Setkání sólo Varia a ojeté Karosy z Francie na konečné linky 1 Slovany poblíž stejnojmenné tramvajové vozovny. Poslední dvě sólo Varia bylo do Plzně dodána v roce 2017.