Metz (26.3.2005)

Metz, česky Méty, je francouzské město se slavnou katedrálou. Městská doprava je skromná - pouze autobusy. Centrálním uzlem městské dopravy je prostor kolem vlakového nádraží. Obrovskému náměstí dominuje monumetnální kamenná nádražní budova, která je ozdobou města.

starobylou budovu hlavního nádraží doplňuje moderní osvětlení přednádražního prostoru
Metz, česky Méty, je francouzské město se slavnou katedrálou. Městská doprava je skromná - pouze autobusy. Centrálním uzlem městské dopravy je prostor kolem vlakového nádraží. Obrovskému náměstí dominuje monumetnální kamenná nádražní budova, která je ozdobou města.
opět náměstí před budovou vlakového nádraží
Celý přednádražní prostor je po renovaci a starobylou architekturu doplňují francouzsky netradiční sloupy veřejného osvětlení. I když se na ně dobře dívá, svítí spíše do nebe, takže praktická stránka věci tu opět pokulhává. V zastávkách u nádraží je centrální přestupní bod mezi všemi autobusovými linkami. Rozjezdy všech linek v jeden čas umožňují přestupovat, jak je libo.
jeden z autobusů, čekajících u nádraží na centrální rozjezd všech linek
jako v Praze - stejné autobusy, stejné zastávkové přístřešky
Vozový park je převážně francouzský - tedy značky Renault a Heulliez všech délek a někdy i pokročilého věku. Před pár lety sem pronikla i Citara od Mercedesu. Část autobusů je ve žlutém nátěru doplněném různými nápisy. Na některých autobusech si můžete přečíst i český nápis "vítejte".
Dožívající předchůdce Citybusu od Renaultu. I zde je povinný nástup předními dveřmi
Jízdní řády s přehledným schématem linek samozřejmě visí na každé zastávce, pro lepší orientaci jsou jízdní řády barevné. Intervaly jsou pravidelné jen o víkendu, kdy se většinou jezdí po patnácti minutách. Jindy je interval uzpůsoben spíš oběhům vozidel, jako tomu bylo (nebo ještě je) zvykem i u nás. Jako všude ve Francii, je nedělní provoz velmi skromný, až zanedbatelný.
běžné vybavení zastávky v tomto městě
jízdní řád městské linky, francouzsky pootočený o 90 stupňů
I když je Metz město starobylé s křivolakými uličkami, nebojí se zdejší městská doprava proniknout ani do těch nejužších ulic nebo pěších zón. Takže občas uvidíte kloubový autobus, jak se prodírá houfem turistů na pěší zóně. Poněkud obratnější jsou mikrobusy, které tu jezdí na dvou linkách (A, B) a obsluhují turisticky atraktivní oblasti v intervalu 8 až 10 minut.
mikrobusy s krátkým intervalem jsou vhodným prostředkem pro rychlou prohlídku města
Jízdné je v mikrobusech o něco levnější než na normálních linkách. Obstarožní mikrobusy značky Renault jsou nízkopodlažní a mají čtyřdílné skládací dveře. I když paní řidička jen obtížně zápasila s převodovkou a neústupným davem na pěší zóně, nevypadala nespokojeně.
kloubový Renault, ještě s vysokou podlahou a starým městským nátěrem
jízdní řád školních autobusů - zde se chodí do školy i v sobotu