Páteří dopravy v Utrechtu jsou tramvaje. Ty vyjíždějí už od 80. let od zdejšího hlavního nádraží na jih do dvou větví. Původní rychlodrážní systém s vysokými nástupišti byl v letech 2020 a 2021 nahrazen novými nízkopodlažními španělskými tramvajemi CAF a kvůli tomu byla přestavěna i původní nástupiště (snížena a prodloužena). Od roku 2019 vedou tramvaje od hlavního nádraží i do východní části města do místního univerzitního kampusu. Dosud nejsou obě tramvajové trasy vzájemně propojeny (pouze pro manipulační jízdy), což by se mělo změnit v roce 2022. Poslední původní vysokopodlažní tramvaje...Páteří dopravy v Utrechtu jsou tramvaje. Ty vyjíždějí už od 80. let od zdejšího hlavního nádraží na jih do dvou větví. Původní rychlodrážní systém s vysokými nástupišti byl v letech 2020 a 2021 nahrazen novými nízkopodlažními španělskými tramvajemi CAF a kvůli tomu byla přestavěna i původní nástupiště (snížena a prodloužena). Od roku 2019 vedou tramvaje od hlavního nádraží i do východní části města do místního univerzitního kampusu. Dosud nejsou obě tramvajové trasy vzájemně propojeny (pouze pro manipulační jízdy), což by se mělo změnit v roce 2022. Poslední původní vysokopodlažní tramvaje dojezdily v roce 2020, o šest let dříve dojezdily také vozy vídeňské linky metra U6, které sem byly dovezeny v roce 2009 a po pěti letech provozu byly prodány do polského Krakova.
Původní vysokopodlažní tramvaje už v Utrechtu definitivně dojezdily a nyní je tramvajová flotila poměrně monotónní – skládá se z tramvají CAF Urbos 100, 27 kusů v pětičlánkové a 22 v sedmičlánkové verzi. V plánu je jejich spřahování až do délky 75 metrů. Dvě původní linky vedené na jih města mají čísla 60 a 61 a každá jezdí ve špičkách po 15 minutách. Od roku 2019 vede na východ města do univerzitního kampusu zcela nová linka 22, která jezdí v hlavních studentských špičkách každých 5 minut. V době návštěvy zde ale byla letní výluka a tramvaje do kampusu, kde je také velké parkoviště P+R, byly...Původní vysokopodlažní tramvaje už v Utrechtu definitivně dojezdily a nyní je tramvajová flotila poměrně monotónní – skládá se z tramvají CAF Urbos 100, 27 kusů v pětičlánkové a 22 v sedmičlánkové verzi. V plánu je jejich spřahování až do délky 75 metrů. Dvě původní linky vedené na jih města mají čísla 60 a 61 a každá jezdí ve špičkách po 15 minutách. Od roku 2019 vede na východ města do univerzitního kampusu zcela nová linka 22, která jezdí v hlavních studentských špičkách každých 5 minut. V době návštěvy zde ale byla letní výluka a tramvaje do kampusu, kde je také velké parkoviště P+R, byly nahrazeny autobusy.
Zajímavě se za poslední dobu proměnila také autobusová doprava. Na klasických městských linkách očíslovaných od 1 výše, ale i na páteřních aglomeračních linkách konceptu „U-link“ potkáte spoustu nových elektrobusů – celkem jich tu jezdí už 75. Naposledy bylo pořízeno 35 kloubových vozů Heuliez, 20 standardních nizozemských elektrobusů Ebusco a 3 midielektrobusy Heuliez pro okružní linku v centru. Autobusy i elektrobusy jsou buď žluté nebo stříbrné. Stříbrná barva se používá právě pro páteřní linky „U-link“, kterých je 6 a které v krátkých intervalech spojují okrajové čtvrti Utrechtu nebo i...Zajímavě se za poslední dobu proměnila také autobusová doprava. Na klasických městských linkách očíslovaných od 1 výše, ale i na páteřních aglomeračních linkách konceptu „U-link“ potkáte spoustu nových elektrobusů – celkem jich tu jezdí už 75. Naposledy bylo pořízeno 35 kloubových vozů Heuliez, 20 standardních nizozemských elektrobusů Ebusco a 3 midielektrobusy Heuliez pro okružní linku v centru. Autobusy i elektrobusy jsou buď žluté nebo stříbrné. Stříbrná barva se používá právě pro páteřní linky „U-link“, kterých je 6 a které v krátkých intervalech spojují okrajové čtvrti Utrechtu nebo i některá okolní města s centrem Utrechtu. Po severním okraji centra města vede od hlavního nádraží na východ vyhrazený autobusový koridor, a to i poměrně úzkými ulicemi, kudy je vedena velká část městských i páteřních aglomeračních linek.